Till sidans innehåll | Välj annat område | Sök

2010

2010-09-21 12:54:22

Val till kommunfullmäktige i Södertälje - Valsedlar

Här är de partier som beställt valsedlar.

Vissa partier har anmälda kandidater, vilket anges ovanför kandidaterna på valsedeln. Det betyder att partiet skyddat sin kandidatlista så att väljare inte kan skriva till namn på valsedeln och därmed nominera andra kandidater än de partiet utsett.

Läs mer om partier och valsedlar på www.val.se

Här nedan finns avbildningar av valsedlarna. De går inte att rösta med. Om ordet "utkast" står skrivet över valsedeln så innebär det att valsedeln inte har skickats till tryckning. Du kan ladda ner alla valsedlar i xml-format för vidare bearbetning i t.ex. kalkylprogram.

Arbetarepartiet-Socialdemokraterna

VAL TILL KOMMUNFULLMÄKTIGE

Arbetarepartiet-Socialdemokraterna

Du får bara markera en av dessa anmälda kandidater.
  1. Anders Lago, 53, Kommunstyrelsens ordförande
  2. Susanne Bergström, 51, Kommunalråd
  3. Yilmaz Kerimo, 46, Riksdagsledamot
  4. Olivia Unesi, 19, Studerande
  5. Alexander Lindholm, 23, Butikssäljare
  6. Anna Bohman, 38, Statsvetare
  7. Aydin Özkaya, 46, Arbetsmarknadssamordnare
  8. Boel Godner, 43, Informatör
  9. Johan Andersson, 41, Laboratorieingenjör
  10. Rose-Marie Jacobsson, 55, Försäkringsutredare
  11. Besim Aho, 54, Resultatenhetschef
  12. Karin Östlund, 57, Socionom
  13. Peter Friström, 55, Systemutvecklare
  14. Maria Rohammar, 24, Studerande
  15. Robert Halef, 43, Egenföretagare
  16. Marie Heikkinen, 40, Undersköterska
  17. Gabriel Blomberg, 21, Studerande
  18. Ingela Nylund Watz, 48, F.d. landstingsråd
  19. Elof Hansjons, 28, Kommunalrådssekreterare
  20. Ulla Rygin, 68, Pensionär
  21. Claes Hellgren, 65, Energi- & miljökonsult
  22. Nursel Awrohum, 47, Lärare
  23. Bo Ohlson, 63, Metallarbetare
  24. Emilia Carapic, 18, Studerande
  25. Orom Uney, 31, Lagerchef
  26. Ann-Marie Haro, 21, Studerande
  27. Jan Nouh, 29, Tandläkare
  28. Katja Nilsson, 29, Industriarbetare
  29. Pontus Åström, 37, Gruppchef
  30. Ifeta Ahmic, 29, Verksamhetsutvecklare
  31. Gabriel Bozyel, 40, Bitr. rektor
  32. Pernilla Lång, 35, Fil.dr./adjunkt
  33. Metin Rhawi, 39, TV-journalist
  34. Linda Älegård, 31, Studerande
  35. Orvar Strömqvist, 57, Tågmästare
  36. Nina Unesi, 28, Studerande
  37. Sonny Danielsson, 72, Pensionär
  38. Heli Kärkkäinen, 49, Studerande
  39. Lars Johnsson, 64, Konsult
  40. Kerstin König, 66, Pensionär
  41. Roger Brander, 46, Egenföretagare
  42. Cani Younan, 47, Handläggare
  43. Mikael Larsson, 32, Industriarbetare
  44. Evin Cetin, 26, Kommunalrådssekreterare
  45. Göran Alexandersson, 45, Verktygsmakare
  46. Barbro Hedlund, 62, Gruppchef
  47. Kristian Sihlén, 34, Försäljningsledare
  48. Salwa Barsoum, 57, Hemspråkslärare
  49. Nasif Kasarji, 18, Studerande
  50. Gunnel Edelsvärd, 70, Sjuksköterska
  51. Håkan Buller, 43, Informatör
  52. Susanne Klavbäck, 48, Personlig assistent
  53. Aho Dulan, 55, Pensionär
  54. Ingvar Karlsson, 69, Pensionär
  55. Lena Åborg, 60, Veterinär
  56. Fadi Ibrahim, 29, Civilingenjör
  57. Britt-Marie Lindell, 64, Pensionär
  58. Admon Anton, 45, Arbetssökande
  59. Ragda Gebrail, 41, Lärare
  60. Robert Ask, 55, Målare
  61. Marja Lindholm, 43, Operatör
  62. Johan Ögren, 41, Butikschef
  63. Kinora Awrohum, 27, Jurist
  64. Jesper Siljebrand, 24, Målare
  65. Eva Jansson, 67, Pensionär
  66. Gottfried Hummler, 58, Aukt. fastighetsförm.
  67. Fadia Shamoun, 48, Barnskötare
Södertälje
0002-01843

Centerpartiet

VAL TILL KOMMUNFULLMÄKTIGE

Centerpartiet

Du får bara markera en av dessa anmälda kandidater.
  1. Tage Gripenstam, Hölö, Kommunalråd, 55 år
  2. Mona Collin, Södertälje, fd Kvalitetskonsult, 67 år
  3. Per-Anders Fritshammar, Järna, Pensionär, 66 år
  4. Leif Åhlin, Södertälje, Grundskollärare, 43 år
  5. Fahima Madoson, Södertälje, Integr.coach/Soc.sekr., 49 år
  6. Johanna Lundgren Gestlöf, Södertälje, Studerande, 20 år
  7. Kerstin Lundgren, Södertälje, Riksdagsledamot, 55 år
  8. Katarina Thollander, Södertälje, Gymnasielärare, 46 år
  9. Richard Vingnäs, Mörkö, Säljare, 47 år
  10. Birgitta Rolander, Södertälje, Företagare, 65 år
  11. Björn Jonsson, Enhörna, Entreprenör, 43 år
  12. Lars-Olov Collin, Södertälje, Entreprenör, 64 år
  13. Sören Gestlöf, Södertälje, Egen företagare, 55 år
  14. Anna-Lisa Ericsson, Hölö, Pensionär, 67 år
  15. Gunilla Langvall, Järna, Sekreterare, 61 år
  16. Mari Nori, Södertälje, Studerande, 19 år
  17. Ulla Holtman, Oaxen, Kulturarbetare, 74 år
  18. Mona-Lisa Hägvide, Södertälje, Leg. Arbetsterapeut, 50 år
  19. Christina Fritshammar, Järna, Sjuksköterska, 64 år
  20. Minna Väänänen, Södertälje, Förskolechef, 41 år
  21. Kirsi Ekman, Järna, Fastighetsmäklare, 40 år
  22. Leila Haukkala, Järna, fd Hemvårdschef, 70 år
  23. Kristina Karlander, Södertälje, Intranätsredaktör, 36 år
  24. Ewa Tempelman, Södertälje, Tågklarerare, 62 år
  25. Ulla-Britt Andersson, Södertälje, Administratör, 66 år
  26. Lars Österlund, Södertälje, Pensionär, 67 år
Södertälje
0004-02779

Folkpartiet liberalerna

VAL TILL KOMMUNFULLMÄKTIGE

Folkpartiet liberalerna

Du får bara markera en av dessa anmälda kandidater.
  1. Mats Siljebrand, kommunalråd i opposition, Östertälje
  2. Ninos Maraha, civilekonom, Blombacka
  3. Gertrud Mankefors, fd lärare, Blombacka
  4. Metin Hawsho, lärare, Hovsjö
  5. Bo Håkan Stockhaus, fil kand, Brunnsäng
  6. Sandro Banovac, arbetsförmedlare, Centrum
  7. Viveca Rabenius, projektledare reklambyrå, Järna
  8. Karin Bernmar, ekonomichef, Centrum
  9. Håkan Mankefors, fd projektledare, Blombacka
  10. Harald Haapala, fd stadssekreterare, Östertälje
  11. Samir Saado, samhällsvägledare, Geneta
  12. Orshina Maraha, studerande, Geneta
  13. Jane Sundin, fd mentalskötare, Blombacka
  14. Nils-Gunnar Lindh, fd folkhögskollärare, Östertälje
  15. Bertil Nilsson, revisor/egen företagare, Högloftet
  16. Richard Ramazani, maskinoperatör, Saltskog
  17. Anna Nilsson, revisorsassistent, Högloftet
  18. Sven-Eric Andersson, socionom, Fornhöjden
  19. Katarina Sjölander, fd kansliråd, Grusåsen
  20. Torsten Brodén, pensionär, Hovsjö
  21. Inger Stigell, pensionär, Ronna
  22. Werner Stastny, landskapsarkitekt, Järna
  23. Ingrid Klouman, fd tullförvaltare, Mariekälla
  24. Bo Fredriksson, civilingenjör, Enhörna
  25. Christer Erlandsson, väktare, Järna
  26. Birgitta Almgren, adjunkt, Brunnsäng
  27. Bo Siljebrand, lärare, Centrum
  28. Bengt Jönsson, vuxenutbildningschef, Brunnsäng
  29. Kristina Perols, pensionär, Ronna
  30. Gunilla Lundvall, fd lärare, Centrum
Södertälje
0003-00191

Järna Partiet

VAL TILL KOMMUNFULLMÄKTIGE

Järna Partiet

Du får bara markera en av dessa anmälda kandidater.
  1. Benny Hansen, IT chef, Järna
  2. Peter Gustafsson, Egen företagare
  3. Christer Arakangas, Egen företagare
  4. Bengt L Lönn, Konsult
  5. Pia Hansen, Lärare
  6. Ann Gustafsson, Hälsopedagog
Södertälje
0994-03466

Kristdemokraterna

VAL TILL KOMMUNFULLMÄKTIGE

Kristdemokraterna

Du får bara markera en av dessa anmälda kandidater.
  1. Robert Halef, tandtekniker
  2. Veronica Westergård, domstolssekreterare
  3. Mats Johansson, kreditchef
  4. Pascale Samri El Chammas, business coordinator
  5. Nora Olander, adjunkt
  6. Ingrid Ahlman, förskollärare
  7. Eva Molnar, egenföretagare
  8. Monir Isak, dietist
  9. Gunnel Orrenius, fil.kand.
  10. Martin Ahlman, civilingenjör
  11. Siv Lyreborg, sekreterare
  12. Miklos Molnar, pensionär
  13. Maria Johansson, förskollärare
  14. Elisabeth Ahlman, studerande
  15. Maria Jensson, designer
  16. Gustaf Bengtsson, civilingenjör
  17. David Westergård, egenföretagare
  18. Gabrielle Boström, montör
Södertälje
0068-02188

Miljöpartiet de gröna

VAL TILL KOMMUNFULLMÄKTIGE

Miljöpartiet de gröna

Du får bara markera en av dessa anmälda kandidater.
  1. Ewa Lofvar Konradsson, 53, kommunalråd
  2. Hans Neideman, 61, arkitekt
  3. Hanna Wallmark, 30, waldorflärare
  4. Elias Rosell, 24, studerande
  5. Selina Nilo, 38, leg sjukgymnast
  6. Patrik Waldenström, 60, rektor
  7. Lisa Greger, 27, miljövetare
  8. Lars Greger, 25, civilekonom
  9. Melina Somers, 35, egen företagare
  10. Andreas Wang Ellefsen, 52, socialterapeut
  11. Linda Wang, 30, grafisk designer
  12. Konrad Breidenstein, 43, kanslist
  13. Auri Neideman, 61, waldorfförskolepedagog
  14. Victor-Hugo Möller, 43, civilingenjör
  15. Lena Haapala, 65, studievägledare
  16. Mats Greger, 63, IT konsult
  17. Berit Greger, 57, socionom
  18. Hans Ehlert, 65, journalist
  19. Jenny Konradsson, 26, studerande
  20. Rodrigo Delgado Figari, 27, egen företagare
  21. Ingrid Waldenström, 53, utbildningschef
  22. Torbjörn Linnell, 32, lärare
  23. Julia Konradsson, 22, studerande
  24. Lars Evers, 68, ingenjör
  25. Kerstin Norman, 71, gymnastikledare
  26. Björn Waldenström, 27, friluftsguide
  27. Ingela Samuelsson Nilsson, 59, specialpedagog
  28. Jiri Kminek, 60, studievägledare
  29. Karla Sand, 61, församlingspedagog
  30. Micael Carlström, 34, församlingspedagog
  31. Claudia Cederqvist, 25, butiksmedarbetare
  32. Jimmy Konradsson, 29, mediastuderande
Södertälje
0055-03084

Moderata Samlingspartiet

VAL TILL KOMMUNFULLMÄKTIGE

Moderata Samlingspartiet

Du får bara markera en av dessa anmälda kandidater.
  1. Marita Lärnestad, Barnmorska
  2. Anne-Marie Larsson, Vårdlärare, konsult
  3. Christer Björk, Pensionär
  4. Metin Ataseven, Juridikstuderande
  5. Kenth Tegel, Egenföretagare byggbranschen
  6. Michael Andersson, Projektkoordinator
  7. Lars Kock, Ekonom
  8. Martin Larsson, Juridikstuderande
  9. Rolf B Bertilson, Sjökapten, pensionär
  10. Richard Hoffman, VD, säljare
  11. Lisa Sjöquist, Reservdelsredaktör
  12. Mats Dahl, Polis
  13. Marianne Kock, Röntgensjuksköterska
  14. John Ridby, Frilans
  15. Mattias Fagerlund, Systemutvecklare
  16. Carin Öhrström, Förskollärare, pensionär
  17. Peder Bennich, Konsult, pensionär
  18. Hans von Essen, Agronom
  19. Charlott Pettersson, Lärare
  20. Sven-Erik Hult, Företagare
  21. Ackad Barsom, Revisor
  22. Birgitta Hammarlöf, Pensionär
  23. Kristian Hjertkvist, Pensionär
  24. Marita Sörefjord, Terapeut
  25. Daniel Danial, Egenföretagare
  26. Leif Gröndahl, F.d. fritidsintendent
  27. Magnus Brunnsåker, Civilingenjör
  28. Rolf Ridby, Pensionär
  29. Haiko Ratzburg, Koordinator
  30. Erik Ternert, Lagman
  31. Mikael Sättberger, Egenföretagare
  32. Morgan Jansson, Egenföretagare
  33. Curth Jacobsson, Administrativ chef
  34. Ulf Sundblad, Lärare
  35. Kalle Öholm, Lastbilsåkare
  36. Orvar Jureus, Lantmästare, syneman
  37. Per Holmgren, Civilingenjör
  38. Arvid Lundbäck, F.d. avdelningsdirektör
  39. Rudi Benedek, Pensionär
  40. Caisa Ekstrand, Pensionär, f.d. lärare
  41. Eva Zetterberg, Förskollärare
  42. Lars Abrahamsson, Pensionär
  43. Mikael Törnvall, Försäljningschef
  44. Jacob Vongaribo, Egenföretagare
  45. Micke Neideman, Egenföretagare
  46. Håkan Larsson, Egenföretagare
  47. Lars G Lundh, Egenföretagare
  48. Birger Arthursson, Pensionär
  49. Catharina Elmsäter Svärd, Finanslandstingsråd
  50. Kerstin Linder, Pensionär
Södertälje
0001-02192

Nationaldemokraterna

VAL TILL KOMMUNFULLMÄKTIGE

Nationaldemokraterna

Du får bara markera en av dessa kandidater.
  1. Marc Abramsson, Partiledare, 32 år, Hölö
  2. Elin Lövgren, Fullmäktigeledamot, 28 år, Hölö
  3. Mattias Karlstrand, IT-tekniker, 22 år, Järna
  4. Pernilla Väli-Tainio, Konsult, 41 år, Södertälje
  5. Sanna Hill, Delredaktör, 18 år, Södertälje
  6. Petra Aho, Kanslist, 22 år, Södertälje
  7. Mikaela Johansson, Hemmafru, 23 år, Mölnbo
  8. Peter Öström, Pens. droskchaufför, 67 år, Järna
  9. Lukas Söderström, Skogsarbetare, 33 år, Södertälje
Södertälje kommun
0243-02747

Pensionärspartiet i Södertälje

VAL TILL KOMMUNFULLMÄKTIGE

Pensionärspartiet i Södertälje

Du får bara markera en av dessa kandidater.
  1. Thorwald Arvidsson, Jur.kand
  2. Markku Ratilainen, Företagare
  3. Mikael Savemark, Konsult
  4. Sten Lundin, Mentalskötare
  5. Pia Sandsten, Värdinna
  6. Per-Ivar Larsson, Vaktmästare
  7. Lars-Åke Göransson, fd Gymnasielärare
  8. Aina Abrahamsson, Sekreterare
  9. Eskil Sundström, fd Arbetsledare
  10. Rune Gustafsson, fd Byggnadsarbetare
  11. Rickard Andersson, Arbetshandledare
  12. Lidia Holmström, Kontorist
  13. Ingrid Lundin, Pensionär
  14. Bertil Engfeldt, Färdtjänstförare
  15. Kristina Auggenthaler, Boendestödjare, handikapp
  16. Lena Johansson, Värdinna
  17. Robin Savemark, Studerande
  18. Diana Sandsten, Fritidsledare
Södra 1:a valkretsen
0039-03768
VAL TILL KOMMUNFULLMÄKTIGE

Pensionärspartiet i Södertälje

Du får bara markera en av dessa kandidater.
  1. Sten Lundin, Mentalskötare
  2. Mikael Savemark, Konsult
  3. Pia Sandsten, Värdinna
  4. Per-Ivar Larsson, Vaktmästare
  5. Rune Gustafsson, fd Byggnadsarbetare
  6. Thorwald Arvidsson, Jur.kand
  7. Lars-Åke Göransson, fd Gymnasielärare
  8. Aina Abrahamsson, Sekreterare
  9. Eskil Sundström, fd Arbetsledare
  10. Markku Ratilainen, Företagare
  11. Rickard Andersson, Arbetshandledare
  12. Lidia Holmström, Kontorist
  13. Kristina Auggenthaler, Boendestödjare, handikapp
  14. Ingrid Lundin, Pensionär
  15. Bertil Engfeldt, Färdtjänstförare
  16. Lena Johansson, Värdinna
  17. Robin Savemark, Studerande
  18. Diana Sandsten, Fritidsledare
Norra 2:a valkretsen
0039-03769

Sverigedemokraterna

VAL TILL KOMMUNFULLMÄKTIGE

Sverigedemokraterna

Du får bara markera en av dessa kandidater.
  1. Tommy Hansson, chefredaktör
  2. Nader Helawi, busschaufför
  3. Tobias Kuru, yrkeschaufför
  4. Clara Shaawi, barnskötare
  5. Annelie Svingdal, biomedicinsk analytiker
  6. Hakam Dawd, busschaufför
  7. Jan Wirdahl, signaltekniker
Södertälje
0110-02895

Södertäljepartiet

VAL TILL KOMMUNFULLMÄKTIGE

Södertäljepartiet

Du får bara markera en av dessa anmälda kandidater.
  1. Ishak Akan (Baroshe), 60 år, Modersmålslärare
  2. Mikael Jene, 32 år, Civilingenjör och lärare
  3. Fuat Tahan, 44 år, Tandläkare
  4. Johan Bozdemir, 19 år, Gymnasieelektriker
  5. Semir Hawsho, 49 år, Egenföretagare
  6. David Ilgun, 23 år, Underskötare
  7. Subhi Chamoun, 47 år, Konsult
  8. Mrad Sarkes, 38 år, Bussförare
  9. Josef Kalaa Mraoui, 45 år, Egenföretagare
Södertälje Kommun
1034-03459

Vänsterpartiet

VAL TILL KOMMUNFULLMÄKTIGE

Vänsterpartiet

Du får bara markera en av dessa anmälda kandidater.
  1. Staffan Norberg, kommunalråd,54 år
  2. Kerstin Pettersson, sjuksköterska,55 år
  3. Samuel Karlsson, brevbärare,27 år
  4. Isabell Flygare, lärare,36 år
  5. Stefan Bengtsson, integrationscoach,50 år
  6. Sara Franzén, guide,35 år
  7. Sait Yildiz, lärare,47 år
  8. Erika Turnell Murga, vårdbiträde,34 år
  9. Henrik Söderqvist, 33 år
  10. Emmy Swärd, lärare,26 år
  11. Ivar Heckscher, 66 år
  12. Elisabeth Björk, kock,54 år
  13. Lennart Karlström, folkhögskolelärare,64 år
  14. Margareta Jonze, 64 år
  15. Henrik Eibl, ortopedingenjör,56 år
  16. Bo Johansson, lärare,58 år
  17. Malin Fröberg, universitetsadjunkt,59 år
  18. Jan Strannerud, brevbärare,54 år
  19. Thomas Hägglund, 56 år
  20. Ellinor Kjell, sjuksköterska,33 år
  21. Per Norlin, förskollärare,53 år
  22. Pia Bergqvist, utbildningsstrateg,55 år
  23. Lennart Rendik, kommunalrådssekr,58 år
  24. Ylva Broström, tandtekniker,59 år
  25. Jan Wattsgård, pensionär,67 år
  26. Pierre Rendik, färgbrytare,30 år
  27. Elisabeth Kavakcioglu, 56 år
  28. Henric Axéll, gymnasielärare,31 år
  29. Inger Bergstedt Waks, 56 år
  30. Peder Edström, fotograf,69 år
  31. Jan Erik Waks, säljare,59 år
  32. Anita Bäckström, 53 år
  33. Kajsa Cederblad, pensionär,75 år
  34. Ulf Klaeson, 54 år
  35. Inger Kokko, arbetssökande,47 år
  36. Yvonne Hals Wattsgård, arbetsförmedlare,65 år
  37. Crister Löfgren, murare,68 år
  38. Fayez Hachichou, arbetssökande,54 år
  39. Mats Ohan, arbetssökande,35 år
  40. Jan Hallin, pensionär,71 år
  41. Per Jacobson, lärare,78 år
Södertälje
0005-01442

http://www.val.se