Till sidans innehåll | Välj annat område | Sök

2010

2010-09-21 12:54:22

Val till kommunfullmäktige i Danderyd - Valsedlar

Här är de partier som beställt valsedlar.

Vissa partier har anmälda kandidater, vilket anges ovanför kandidaterna på valsedeln. Det betyder att partiet skyddat sin kandidatlista så att väljare inte kan skriva till namn på valsedeln och därmed nominera andra kandidater än de partiet utsett.

Läs mer om partier och valsedlar på www.val.se

Här nedan finns avbildningar av valsedlarna. De går inte att rösta med. Om ordet "utkast" står skrivet över valsedeln så innebär det att valsedeln inte har skickats till tryckning. Du kan ladda ner alla valsedlar i xml-format för vidare bearbetning i t.ex. kalkylprogram.

Arbetarepartiet-Socialdemokraterna

VAL TILL KOMMUNFULLMÄKTIGE

Arbetarepartiet-Socialdemokraterna

Du får bara markera en av dessa anmälda kandidater.
  1. Jenny Åkervall, 37,journalist
  2. Olov Johansson, 77,byggnadsingenjör
  3. Catharina Melian, 46,ekon. dr., forskare
  4. Robert Cloarec, 55, jurist, senior adviser
  5. Ingar Beckman Hirschfeldt, 69,bibliotekarie
  6. Jan Lilja, 60,ingenjör
  7. Ingrid Elmér Möller, 36, socionom,beteendevetare
  8. Jan Lindström, 73,journalist
  9. Taslima Moon Sheikh, 45,jurist
  10. Sivert Svärling, 78,socionom
  11. Kerstin Eliasson, 65,f.d. statssekreterare
  12. Karl Stenqvist, 36,civilingenjör
  13. Olga Eftholm, 53,ekonom
  14. Bernt Hofström, 72,ritare
  15. Ulla Lilja, 66,sjuksköterska
  16. Martin Hall, 46,brandman
  17. Inger Jerstedt Ahl, 75, f.d. info- och utbildningschef
  18. Tyko Niemi, 75,f.d. rektor
  19. Ingrid Hårdstedt, 68,fil.kand
  20. Åke Werner, 74,pensionär
  21. Karin Löfdahl, 75,bibliotekarie f.d. informationschef
  22. Gunnar Melin, 60,järnvägstjänsteman
  23. Margareta Schwartz, 63,gymnasielärare
  24. Hans Lemnelius, 75,f.d. byggnadsarbetare
  25. Anneli Hedman, 70,f.d. dagcentralsföreståndare
  26. Bengt Erik Thor, 72,f.d.bussförare
  27. Inger Ruin, 76,f.d. universitetslektor
  28. Åke Johansson, 62,chaufför
Danderyd
0002-01817

Centerpartiet

VAL TILL KOMMUNFULLMÄKTIGE

Centerpartiet

Du får bara markera en av dessa anmälda kandidater.
  1. Siv Sahlström, Gruppledare
  2. Kristin Eriksson, Geolog
  3. Patrik Nimmerstam, Rektor
  4. Lovisa Eriksson, Jurist
  5. Jesper Bergman, Studerande
  6. Sophia Nybell, Civilingenjör
  7. Jan Christer Eriksson, Professor
  8. Lena Ringstedt, Konsult
  9. Marcus Engström, Farm.stud.
  10. Maria Mandahl, HR-konsult
  11. Anna-Karin Öhrström, Folkskollärare
  12. Agneta Zimmerman, Apotekare
  13. Carl Ivar Öhman, Ambassadör
  14. Christina Lundqvist, Copywriter
  15. Jörgen Elfving, Egen företagare
  16. Eva Lindman Marko, Psykolog
  17. Dick Lindberg, Arkitekt SAR/MSA
  18. Birgitta Hammar, Fil.kand.
  19. Bertil Grahn, Byggnadsingenjör
  20. Anna Ohlén, Hårfrisör
  21. Patrik Bergquist, VD
  22. Bo Gradin, Chaufför
  23. Rune Johansson, Gymn.dir.
  24. Pontus Dahlström, Entreprenör
  25. Hans Kjellman, Pol.mag.
  26. Johan Lagerbielke, Civilekonom
  27. Gunilla Stjernberg, Leg.sjukgymnast
  28. Thomas Holst, Kammaråklagare
  29. Mikael Bäckman-Ohlén, Studerande
  30. Maja Bergquist, Stallansvarig
  31. Patric Helje, Driftingenjör
  32. Eva Edling, Jurist
  33. Nils Stjernberg, Butikssäljare
  34. Agneta Holst, F.d.rektor
  35. Tord Håkansson, Leg.tandläkare
  36. Börje Peratt, Producent
  37. Inger Fabian, Äldreomsorgschef
  38. Eva Melander, Miljökonsult
  39. Per Lannge, F.d.arméofficer
  40. Anita Enflo, Fil.doktor
  41. Ingegärd Bergquist, Fru
  42. Gustaf Stjernberg, F.d. direktör
  43. Dath Hall, Socionom
  44. Sune Malmström, Egen företagare
Danderyd
0004-02121

Folkpartiet liberalerna

VAL TILL KOMMUNFULLMÄKTIGE

Folkpartiet liberalerna

Du får bara markera en av dessa anmälda kandidater.
  1. Jonas Uebel, borgarrådssekreterare, Danderyd
  2. Maarit Nordmark, general manager, Danderyd
  3. Bengt Sylvan, projektledare, Enebyberg
  4. Birgitta Lindgren, företagare, Enebyberg
  5. Ernst Klein, journalist, Enebyberg
  6. Torun Hegardt, förtroendevald, Djursholm
  7. Lars-Gunnar Wallin, civilekonom, Danderyd
  8. Charlotta Malm Eliasson, kommunikationschef, Djursholm
  9. Fredrik Holmér, studerande, Danderyd
  10. Ewa Bergman, speciallärare, Stocksund
  11. Peter Haas, fd utbildnings- och kulturchef, Enebyberg
  12. Wiveca Haas, förskolechef, Enebyberg
  13. Rolf Lundgren, konsult, Djursholm
  14. Madeleine Guillo, doktorand, Djursholm
  15. Sven Stjärne, projektledare, Danderyd
  16. Margareta Sandell, civilekonom, Danderyd
  17. Dag Sebastian Ahlander, ambassadör, Djursholm
  18. Oskar Eriksson, IT-konsult, Danderyd
  19. Ulla Löwenhielm, fd studierektor, Djursholm
  20. PO Håkansson, kyrkopolitiker, Danderyd
  21. Inga Emtell, nämndeman, Danderyd
  22. Tommy Lindgren, företagare, Enebyberg
  23. Lilian Grassman, företagare, Danderyd
  24. Magnus Stenflo, Danderyd
  25. Carin Bluhme, socionom, Danderyd
  26. Elisabet Abramowicz, generalsekreterare, Djursholm
  27. Gunnar Helsing, pensionär, Djursholm
  28. Mårten Backström, arkitekt, Stocksund
  29. Ingrid Kärnekull, fil mag, Danderyd
  30. Anders Åberg, filmproducent, Djursholm
  31. Anna Henriksson, jur kand, Stocksund
  32. Eric Gellerstedt, fd socialdirektör, Djursholm
  33. Margareta Palving, företagare, Enebyberg
  34. Robert Roos, projektledare, Stocksund
  35. Christina Åkermark, adjunkt, Enebyberg
  36. Gunnar Andrén, riksdagsman, Stocksund
Danderyd
0003-03567

Kristdemokraterna

VAL TILL KOMMUNFULLMÄKTIGE

Kristdemokraterna

Du får bara markera en av dessa anmälda kandidater.
  1. Peter Forssman, direktör, Djursholm
  2. Eva Lannerö, barnläkare, Danderyd
  3. Inger Strömbom, f.d. riksdagsledamot, Enebyberg
  4. Christian Klingspor, industridesigner, Djursholm
  5. Walter Bengtsson, direktör, Djursholm
  6. Anders Danielsson, direktör, Djursholm
  7. Christina Hermelin, f.d. byråassistent, Danderyd
  8. Dorothea Hårleman, vårdadministratör, Djursholm
  9. Robert Lasarzewski, ekonomilärare, Stocksund
  10. Urban Funered, statstjänsteman, Enebyberg
  11. Iwona Sjölie, lärare, Danderyd
  12. Owe Svantegård, försäljningsdirektör, Djursholm
  13. Gustaf Mårtenson, företagare, Djursholm
  14. Ingegerd Linton, f.d. försäkringstjänsteman, Djursholm
  15. Lars-Olof Ödlund, senior advisor, Djursholm
  16. Curt Hellgren, lärare, Danderyd
  17. Peter Stenberg, direktör, Djursholm
  18. Elie Sleiman, manager director, Djursholm
  19. Ulrika Hedborg, civilekonom, Danderyd
  20. Eva Borelius-Zätterström, leg. sjukgymnast, Stocksund
  21. Stefan Barholm, konsult, Stocksund
  22. Bo Wihlborg, läkare, Stocksund
  23. Bertil Hjelmqvist, direktör, Djursholm
  24. Per-Ove Lannerö, mediaproducent, Danderyd
Danderyd
0068-03718

Miljöpartiet de gröna

VAL TILL KOMMUNFULLMÄKTIGE

Miljöpartiet de gröna

Du får bara markera en av dessa anmälda kandidater.
  1. Mikael Adersteg, egen företagare, Enebyberg
  2. Ninnie Oké, sångare, Stocksund
  3. Sigvald Homann, entreprenör, Enebyberg
  4. Carolin Robson, egen företagare, Djursholm
  5. Rolf Hansen, jägmästare, Danderyd
  6. Gun-Britt Lindström, projektledare, Mörby
  7. Ingemar Bodén, optiker/musiker, Stocksund
  8. Åsa Bergwall, studerande, Danderyd
  9. Björn Holst, pensionär, Danderyd
  10. Guadalupe Francia, universitetslektor, Danderyd
  11. Sven Norén, pensionär, Klingsta
  12. Ann-Marie Sjölinder, pensionär, Danderyd
Danderyd
0055-03048

Moderata Samlingspartiet

VAL TILL KOMMUNFULLMÄKTIGE

Moderata Samlingspartiet

Du får bara markera en av dessa anmälda kandidater.
  1. Isabella Jernbeck, Civilekonom, riksdagsledamot
  2. Gunnar Oom, Kommunalråd
  3. Carina Erlandsson, Småföretagare
  4. Olle Reichenberg, Webbredaktör
  5. Björn Hamilton, Civilingenjör, riksdagsledamot
  6. Anders Paulsen, Egenföretagare
  7. Inger Olsson-Blomberg, Pol. mag.
  8. Lennart Waldenström, Advokat
  9. Christian Hoas, Officer, student
  10. Anna-Lena Corell, Sjuksköterska
  11. Torsten Sjögren, VD
  12. Boris von Uexkll, Leg läkare
  13. Anders Bergstrand, Verksjurist
  14. Artimis Ala Naziri, Civilingenjör
  15. Christer Bergquist, Lantbrukare
  16. Ulla Hurtig Nielsen, Product manager
  17. Anna Hiort Victor, Gymnasielärare
  18. Hanna Bocander, Jurist
  19. Joel Heister, Projektledare
  20. Gunilla Friis, Marknadsekonom
  21. Sofie Mannerson, Leg sjukgymnast
  22. Lena Strååt, Fil. kand.
  23. Peter Lilliebjörn, Civilingenjör
  24. Leo Smidhammar, Civilingenjör
  25. Susanna Fritzdorf, Organisationskonsult
  26. Carl Bonde, Bergsingenjör
  27. Anna Mannerstråle
  28. Jan Lindqvist, Informationschef
  29. Marc de Neergaard, Student
  30. Johanna Hornberger, Jurist
  31. Tord Kyhlstedt, Civilekonom
  32. Erik Lanner, Redovisningsekonom
  33. Mats Nilsson, Marknadschef
  34. Fredrik Wevle, Studerande
  35. Johan Hjelmqvist, Civilekonom
  36. Robert Nibelius, Egenföretagare
  37. Robert Stal von Holstein, Konsult
  38. Åke Alm, Egenföretagare, pensionär
  39. Sven Carlson, Egenföretagare
  40. Carl Rönnow, Student
  41. Torgeir Fjelde, Pol mag
  42. Brigitta Hultblad, Nationalekonom, utredare
  43. Hans Hedin, F.d. försvarsekonom, major i flygvapnet
  44. Kaviraj Appadu, Samhällsvetare
  45. Oscar Lindström, Flygproduktionsadministratör
  46. Ted Modin, Civilekonom, konsult, VD
  47. Richard Jansson, Civilekonom
  48. Elisabet Carlberg, Ingenjör
  49. Monica Söderlund, Språkkonsult
  50. Marianne von Porat, Leg sjuksköterska, socionom
Danderyd
0001-01455

Sverigedemokraterna

VAL TILL KOMMUNFULLMÄKTIGE

Sverigedemokraterna

Du får bara markera en av dessa kandidater.
  1. Sonja Tiainen, studerande
Danderyd
0110-02885

http://www.val.se