Till sidans innehåll | Välj annat område | Sök

2010

2010-09-21 12:54:22

Val till kommunfullmäktige i Täby - Valsedlar

Här är de partier som beställt valsedlar.

Vissa partier har anmälda kandidater, vilket anges ovanför kandidaterna på valsedeln. Det betyder att partiet skyddat sin kandidatlista så att väljare inte kan skriva till namn på valsedeln och därmed nominera andra kandidater än de partiet utsett.

Läs mer om partier och valsedlar på www.val.se

Här nedan finns avbildningar av valsedlarna. De går inte att rösta med. Om ordet "utkast" står skrivet över valsedeln så innebär det att valsedeln inte har skickats till tryckning. Du kan ladda ner alla valsedlar i xml-format för vidare bearbetning i t.ex. kalkylprogram.

Arbetarepartiet-Socialdemokraterna

VAL TILL KOMMUNFULLMÄKTIGE

Arbetarepartiet-Socialdemokraterna

Du får bara markera en av dessa anmälda kandidater.
  1. Conny Fogelström, Oppositionsråd,Gribbylund
  2. Agneta Bjerregaard, Försäljare,Täby kyrkby
  3. Janne Boman, Fd utredare,Gribbylund
  4. Ghodsi Zolfagarbegi, Biomedicinsk analytiker,Lahäll
  5. Ulf Brynell, Fd socialdirektör,Viggbyholm
  6. Eva Haldén, Universitetslektor,Näsbypark
  7. Lars-Göran Nilsson, Fd förbundsombudsman,Gribbylund
  8. Sofia Hernnäs, Studerande,Täby kyrkby
  9. Johan Blix, Kontraktsprost,Hägernäs strand
  10. Camilla Henricsson Bajas, Egen företagare,Viggbyholm
  11. Michael Lundahl, Key account manager,Täby kyrkby
  12. Dilan Apak, Studerande,Täby kyrkby
  13. Olof Pontusson, Ekonom,Skarpäng
  14. Ann Georgsson, Ombudsman,Täby kyrkby
  15. Carl Johan Fahlander, Jurist,Täby centrum
  16. Ylva Blomqvist, Utredare,Hägernäs
  17. Mikael Hellström, Jurist,Näsbypark
  18. Sara Nordmark, Studerande,Viggbyholm
  19. Robert Johansson, Ombudsman,Näsbydal
  20. Eva Lindau, Politiskt sakkunnig,Viggbyholm
  21. Patrik Rasmusson, Lärare,Gribbylund
  22. Anki von Essen Wallden, Studieorganisatör,Grindtorp
  23. Mridul Bhattacharjee, Civilekonom,Vallatorp
  24. Gunilla Lundberg, Socionom,Visinge
  25. Lars Lindström, Seniorkonsult,Viggbyholm
  26. Åsa Augustinsson, Lärare,Täby centrum
  27. Matts Forslund, Målare,Ellagård
  28. Malin Skoglund, Handläggare,Näsbypark
  29. Sven-Olof Johannesson, Lärare,Ellapark
  30. Caroline Elgström, Studerande,Viggbyholm
  31. Alf Bjälnes, Lärare,Viggbyholm
  32. Elisabeth Ljungwald, Barnskötare,Vallabrink
  33. Kenneth Wallden, Systemadministratör,Grindtorp
  34. Anita Börlin, Pensionär,Hägernäs
  35. Lars Nordin, Egen företagare,Skarpäng
  36. Viktoria Färm Bredin, Folkhögskolelärare,Gribbylund
  37. Jan Aspefjord, Elektriker,Grindtorp
  38. Inger Nybrant, Avdelningsdirektör,Näsbypark
  39. Lars F Fallgren, Marknadsförare,Viggbyholm
  40. Towe Fogelström, Sjuksköterska,Gribbylund
  41. Adrian Forsius, Studerande,Viggbyholm
  42. Susanne Holmgren, Administratör,Hägernäs
  43. Sören Björding, Försäljare,Näsbypark
  44. Annika Hansson, Sjuksköterska,Grindtorp
  45. Lars Vidén, Arkitekt,Grindtorp
  46. Rosalind Eriksson, Tidningsbud,Näsbypark
  47. Herman Brundin, Ingenjör,Ensta
  48. Berit Johansson, Sjuksköterska,Roslags Näsby
  49. Karl-Erik Israelsson, Ingenjör,Ellapark
  50. Madeleine Ekelund, Assistent,Ellapark
  51. Ulf Brottman, Arbetsmiljöinspektör,Viggbyholm
  52. Siw Rönnbäck, Folkbildare,Näsbydal
  53. Svante Erhardsson, Pensionär,Grindtorp
  54. Birgit Sandgren, Kontorsassistent,Lahäll
  55. PA Gusten Persson, Pensionär,Ellapark
  56. Iris Kull, Pensionär,Täby centrum
  57. Harry Mattsson, Pensionär,Näsbydal
  58. Lisbeth Sundström, Fd bildredaktör,Grindtorp
  59. Bo Gustafsson Grip, Fd oppositionsråd,Ellagård
  60. Irene Arell, Byggnadsingenjör,Täby centrum
  61. Magnus Hedberg, Kommunikationsdirektör,Näsbypark
Täby
0002-01847

Centerpartiet

VAL TILL KOMMUNFULLMÄKTIGE

Centerpartiet

Du får bara markera en av dessa anmälda kandidater.
  1. Annica Nordgren, kundserviceansv., Hägernäs
  2. Benita Funke, ambassadtjänsteman, Gribbylund
  3. Daniel Wemmergård, lokförare, Hägernäs
  4. Caroline Blomberg, arbetsförmedl., Näsbypark
  5. Kurt Göran Eriksson, pol mag, Täby centrum
  6. Stefan Norell, auktoriserad revisor, Täby kyrkby
  7. Sara Borgqvist, lokförare, Viggbyholm
  8. Jean-Louis Sainz, företagare, Täby centrum
  9. Per Åke Evén, datakonsult, Ella park
  10. Anders Eriksson, civilingenjör, Ella gård
  11. Siv-Mari Skarp Andersson, diakon, Hägernäs
  12. Stefan Wångstedt, försälj.chef, Täby centrum
  13. Johan Söderberg, ingenjör, Täby centrum
  14. Agneta Helleday, pensionär, Näsbypark
  15. Gunnel Eriksson, undersköterska, Ella gård
  16. Kerstin Gräns, informatör, Täby kyrkby
Täby
0004-02800

Folkpartiet liberalerna

VAL TILL KOMMUNFULLMÄKTIGE

Folkpartiet liberalerna

Du får bara markera en av dessa anmälda kandidater.
  1. Mats Hasselgren, oppositionsråd, Näsbypark
  2. Eva Wittbom, universitetslektor, Näsbypark
  3. Hans Ahlgren, civilekonom, Viggbyholm
  4. Barbro von Axelson, fd rektor, Hägernäs Strand
  5. Sven Fjelkestam, arkitekt, Ensta
  6. Emelie Holmgren, studerande, Skarpäng
  7. Lars Tunberg, civ ing, civilekonom, Näsbypark
  8. Pernilla Trädgårdh, statsvetare, Ellagård
  9. Jan-Åke Gunnarsson, jur kand, Erikslund
  10. Lena Dahl, fd rektor, Ensta
  11. Barbro Lindberg, företagare, Skarpäng
  12. Lars Andersson, driftledare, Hägernäs
  13. Carin Wiklund Jörgensen, rådman, Löttingelund
  14. Johan Pohl, egen företagare, Skarpäng
  15. Fredrik Lind, ingenjör, Gribbylund
  16. Camilla Ifvarsson, teknologie dr, Täby Kyrkby
  17. Johan Taube, konsult, Ellagård
  18. Jan-Åke Willumsen, elektriker, Hägernäs
  19. Mats Nordström, kundansvarig, Hägernäs Strand
  20. Anna Berg Willumsen, tandsköterska, Hägernäs
  21. Filip Wästberg, studerande, Ellapark
  22. Thomas Helleday, marknadsanalytiker, Näsbypark
  23. Pål Fjelkestam, försäljare, Roslags Näsby
  24. Kristoffer Mörtsjö, studerande, Täby Kyrkby
  25. Mikael Zuhr, droskägare, Valla
  26. Lars Lindberg, civilingenjör, Viggbyholm
  27. Carin Håkansson, veterinär, Ensta
  28. Eva Strand, sjukgymnast, Näsbypark
  29. Birger Carlsson, kansliråd, Gribbylund
  30. Petter Norrthon, lärare, Hagby
  31. Staffan Söderlund, civilingenjör, Ellagård
  32. Lennart Hirseland, pensionär, Täby Centrum
  33. Gunnar Råhlander, civilingenjör, Viggbyholm
  34. Keivan Ashhami, arkitekt, Skarpäng
  35. Jennifer Ivstam, studerande, Näsbypark
  36. Robert Stopp, egen företagare, Ellapark
  37. Lennart Sjöhage, försäkringstjänsteman, Löttingelund
  38. Barbro Richter Steene, fil kand, Ellagård
  39. Anderz Wahlström, civilingenjör, Skarpäng
  40. Louise Bendz, personalvetare, Näsbygård
  41. Maria Bratt, IT-konsult, Näsbypark
  42. Maria Rosa Dantas Tellner, psykolog, Viggbyholm
  43. Ingrid Ennerberg, personalkonsulent, Viggbyholm
  44. Lisa Eurén Höglund, diplomat, Skarpäng
  45. Anders Granberg, adjunkt, Ellagård
  46. Joachim Haas, affärsutvecklingschef, Viggbyholm
  47. Ola Jonshammar, jur kand, Viggbyholm
  48. Margaretha Kjellstrand, fd telecomansvarig, Gribbylund
  49. Lars B Lindberg, egen företagare, Skarpäng
  50. Tove Skytt, adjunkt, Näsbypark
  51. Anders Malmquist, teknologie dr, Ensta
  52. Göran Mandéus, egen företagare, Viggbyholm
  53. Ingrid Wittbom, studerande, Näsbypark
  54. Jill Meyer, egen företagare, Näsbypark
  55. Johanna Odelmark, utredare, Täby Kyrkby
  56. Leif Odselius, civilingenjör, Hägernäs Strand
  57. Malin Olseni-Bergdahl, studerande, Ensta
  58. Johan Palmgren, ekonomichef, Gribbylund
  59. Britt-Louise Rappe, civilekonom, Ellapark
  60. Kajsa Råhlander, verksamhetschef, Viggbyholm
  61. Göran Selander, auktoriserad revisor, Skarpäng
  62. Petra Stadler, barnsjuksköterska, Vallabrink
  63. Eva-Lis Brinkensten Thors, fil kand, Gribbylund
  64. Sylvia Wahlström, personalvetare, Ensta
  65. Gun-Britt Wattenström, leg sjuksköterska, Gribbylund
  66. Lena Zuhr, socionom, Vallatorp
  67. Bengt Hallsten, pensionär, Viggbyholm
Täby
0003-00582

Kristdemokraterna

VAL TILL KOMMUNFULLMÄKTIGE

Kristdemokraterna

Du får bara markera en av dessa anmälda kandidater.
  1. Rut Casselbrant, ämneslärare
  2. Per Carlsson, säljutbildare
  3. Rolf Åbjörnsson, advokat
  4. Inga Davisson, f.d. spec.lärare
  5. Eva von Wowern Ahlstrand, personalansvarig
  6. Berndt Nilsson, ingenjör
  7. Ragnar Lundgren, ekonom
  8. Michal Kruczek, ekorevisor
  9. Mikael Hollmark, egenföretagare
  10. Camilla Brodin, organisationssekreterare
  11. Johan Nelling, revisor
  12. Christer Swaretz, egenföretagare
  13. Daniel Dalenbring, jurist
  14. Sigvard Beck-Friis, nämndeman
  15. Erik Nilsson, egenföretagare
Täby
0068-02297

Miljöpartiet de gröna

VAL TILL KOMMUNFULLMÄKTIGE

Miljöpartiet de gröna

Du får bara markera en av dessa anmälda kandidater.
  1. Malin Karlsson, 29, informatör
  2. Stefan Markström, 37, civilekonom/trädgårdmästare
  3. Elisabeth Johansson, 58, utbildningschef
  4. Niclas Evén, 33, gymnasielärare
  5. Marie Stegard Lind, 35, jurist
  6. Rolf Öberg, 58, gymnasielärare
  7. Myra Öberg, 23, administratör
  8. Jonas Paulsson, 38, civilingenjör
  9. Lisl Giertz, 64, lärare/psykolog
  10. Kerstin Evén, 36, kyrkomusiker
  11. Kerstin Espman, 62, leg. sjukgymnast
  12. Gunnar Zettersten, 71, konsult
  13. Nina Larsson, 33, miljöinformatör
  14. Bo Himmelsbåge, 62, vårdare
  15. Susanne Ellis, 59, grundsskollärare
  16. Kristoffer Sandberg, 36, journalist
  17. Lars Tuveson, 88, pensionär
  18. Irma Wallenborg, 65, fd. textilintendent vid Armémuseum
  19. Ingela Simon, 50, undersköterska/akupressör
  20. Tomas Ögren, 65, fil.dr
Täby
0055-03089

Moderata Samlingspartiet

VAL TILL KOMMUNFULLMÄKTIGE

Moderata Samlingspartiet

Du får bara markera en av dessa anmälda kandidater.
  1. Leif Gripestam, Kommunalråd, 47 år, Ellagård
  2. Filippa Reinfeldt, Landstingsråd, 43 år, Näsbypark
  3. Erik Andersson, Kommunalråd, ek kand, 35 år, Täby Kyrkby
  4. Malin Löfsjögård, Riksdagsledamot, 38 år, Skarpäng
  5. Sofia Paulsson, Kommunalråd, 42 år, Täby Kyrkby
  6. Eva Pethrus, Affärsutvecklare, 45 år, Täby Kyrkby
  7. Fredrik Schulte, Riksdagsledamot, 29 år, Hägernäs Strand
  8. Thomas Nilsonne, Företagare, 53 år, Ellagård
  9. Irene Svenonius, Stadsdirektör, 42 år, Näsbypark
  10. Patric Hamilton, Jurist, 51 år, Viggbyholm
  11. Anna Gustavsson, Sjukgymnast, 33 år, Hägernäs
  12. Rolf E Ericsson, Jur kand, vd, 72 år, Näsbypark
  13. Mikael Jensen, Managementkonsult, 55 år, Löttingelund
  14. Claes Gillberg, Ekonom, 63 år, Lahäll
  15. Birgitta Kaasik, Egenföretagare, 46 år, Vallatorp
  16. Torsten Björnsson, Pensionerad överste, 71 år, Ellagård
  17. Karin Rönnberg, Kyrkvärd, 70 år, Lahäll
  18. Niosha Esfahani, Student, 24 år, Roslags Näsby
  19. Ingrid Ericsson Söderlund, Pol.mag., 73 år, Skarpäng
  20. Joachim Holmqwist, Försäljningschef, 38 år, Täby Kyrkby
  21. Amanda Pethrus, Studerande, 18 år, Täby Kyrkby
  22. Bo Klasmark, Ekonomichef, 69 år, Hägernäs Strand
  23. Johan Algernon, Verksamhetsutvecklare, 39 år, Näsbypark
  24. Camilla Aspegren, Hemmafru, 44 år, Hägernäs Strand
  25. Pietro Marchesi, Projektledare, 51 år, Näsbypark
  26. Mattias Odenberg, Investment Manager, 32 år, Gribbylund
  27. Magnus Boman, VD, 43 år, Gribbylund
  28. Curt Ögren, Civilekonom, 55 år, Ellapark
  29. Jan Svenonius, Upphandlingschef, 45 år, Näsbypark
  30. Niklas Thidevall, Jur. Stud., 24 år, Täby Centrum
  31. Solweig Ericsson Beckard, Säljledare, 67 år, Näsbypark
  32. Gerhard Makowsky, Fd näringslivschef, 67 år, Ellagård
  33. Veronica Duske, Säljare, 62 år, Näsbypark
  34. Maria Dahlin, Lärare, 44 år, Åkerbyvägen
  35. Håkan Jevrell, Statssekreterare, 42 år, Roslags Näsby
  36. Marie Sjölund, Enhetschef, 64 år, Grindtorp
  37. Andreas Gustavsson, Sjukgymnast, 33 år, Hägernäs
  38. Karla Ramsbäck, Riksombudsman, 56 år, Östra Vallabrink
  39. Mats Nyqvist, Civilekonom, 57 år, Hägernäs Strand
  40. Jan E Selin, Pensionär, 73 år, Näsbypark
  41. Tommy Thoweman, Pensionerad revisor, 72 år, Näsbypark
  42. Johan Färm, VD, 29 år, Viggbyholm
  43. Sven Hellstadius, Jurist, 68 år, Näsbypark
  44. Magdalena Ordell, Ekonomichef, 59 år, Visinge
  45. Madelene Färm, Personskydd, 27 år, Viggbyholm
  46. Eric Gyllenberg, IT-projektledare, 38 år, Täby Kyrkby
  47. Andrea Herslow, Webbredaktör, 32 år, Viggbyholm
  48. Jerry Lundqvist, Senior adviser, 66 år, Täby Kyrkby
  49. Sebastian Georgsson, Kabel-TV tekniker, 28 år, Täby Kyrkby
  50. Klas Evensen, Försäkringstjänsteman, 46 år, Ellagård
  51. Per Bergman, Civilingenjör, 53 år, Täby Kyrkby
  52. Lars E Hagström, Civilingenjör, 59 år, Skarpäng
  53. Daniela Strömberg, Banktjänsteman, 33 år, Gribbylund
  54. Jörgen Appelgren, Egenföretagare, 54 år, Viggbyholm
  55. Line Wennberg, Verksamhetsutvecklare, 38 år, Gribbylund
  56. Cecilia Silfwerbrand, Rektor, projektledare, 65 år, Skarpäng
  57. Sven Hagström, Dataingenjör, 35 år, Skarpäng
  58. Katerina Hellström, Forskare, 47 år, Visinge
  59. Rolf Kolmodin, Kommunikationschef, 55 år, Näsbypark
  60. Kerstin Palm, Leg psykolog, 68 år, Grindtorp
  61. Peter Carlström, Student, 20 år, Gribbylund
  62. Susanne Malmqvist, VD, 45 år, Näsbypark
  63. Antonella Aulita, Projektledare, 46 år, Gribbylund
  64. Torbjörn Rindås, Jur.kand, 65 år, Viggbyholm
  65. Markus Leijdström, Entreprenör media, 27 år, Löttingelund
  66. Harald Hansson, Pensionär, 64 år, Viggbygärde
  67. Magnus Larzon, Försäljningschef, 50 år, Löttingelund
  68. Malin Helgesson, Hemmavarande, 41 år, Skarpäng
  69. Christina Andersson, Operasångerska, 49 år, Täby Kyrkby
  70. Risto Leistén, Ekonom, 57 år, Näsbypark
  71. Stefan Oesman, Jur kand, 51 år, Gribbylund
  72. Ronny Farsund, Musiker, 45 år, Näsbypark
  73. Björn Falk, Civilingenjör, 51 år, Gribbylund
  74. Majken Ploby, Pensionerad socionom, 77 år, Lahäll
  75. Oskar Pihl, Arkitekt, 33 år, Täby Kyrkby
  76. Anders Norlin, Leg läkare, 61 år, Skarpäng
Täby
0001-00576

Sverigedemokraterna

VAL TILL KOMMUNFULLMÄKTIGE

Sverigedemokraterna

Du får bara markera en av dessa kandidater.
  1. Krister Borg, företagare
  2. Fredrik Lovén, studerande
Täby Västra och Täby Östra
0110-02897

Vänsterpartiet

VAL TILL KOMMUNFULLMÄKTIGE

Vänsterpartiet

Du får bara markera en av dessa anmälda kandidater.
  1. Madeleine Gyllenhammar, Kriminalvårdare
  2. Göran Larsson, Förrådsarbetare
  3. Elisabeth Faxelid, Lektor
  4. Jan Wester, Supportertekniker
  5. Lars Hagrot, IT-konsult
Täby
0005-00673

http://www.val.se