Till sidans innehåll | Välj annat område | Sök

2010

2010-09-21 12:54:22

Val till kommunfullmäktige i Nykvarn - Valsedlar

Här är de partier som beställt valsedlar.

Vissa partier har anmälda kandidater, vilket anges ovanför kandidaterna på valsedeln. Det betyder att partiet skyddat sin kandidatlista så att väljare inte kan skriva till namn på valsedeln och därmed nominera andra kandidater än de partiet utsett.

Läs mer om partier och valsedlar på www.val.se

Här nedan finns avbildningar av valsedlarna. De går inte att rösta med. Om ordet "utkast" står skrivet över valsedeln så innebär det att valsedeln inte har skickats till tryckning. Du kan ladda ner alla valsedlar i xml-format för vidare bearbetning i t.ex. kalkylprogram.

Arbetarepartiet-Socialdemokraterna

VAL TILL KOMMUNFULLMÄKTIGE

Arbetarepartiet-Socialdemokraterna

Du får bara markera en av dessa anmälda kandidater.
  1. Barbro Eriksson, Barnskötare
  2. Karl-Erik Johansson, Utredare
  3. Märtha Dahlberg, Ombudsman
  4. Tomas Östlund, Administrativ sekreterare
  5. Matilda Drol, Administratör
  6. Tommy Örnfjäder, Tjänsteman
  7. Lillemor Garbenius-Källström, Gymnastikdirektör
  8. Lars Palm, Brevbärare
  9. Gunilla Löfstedt, Barnskötare
  10. Jörgen Runholm, Utbildningskonsulent
  11. Ann-Christine Dantoft, Hotellanställd
  12. Sven Eklund, Vaktmästare
  13. Eva Palm, Förskollärare
  14. Kenth Persson, Vaktmästare
  15. Monica Henriksson, Webbredaktör
  16. Krister Eriksson, VVS reparatör
  17. Kaarina Rantala, Lokalvårdare
  18. Hans Persson, Pensionär
  19. Eva Johansson, Patentingenjör
  20. Jan Eriksson, Ombudsman
  21. Ulla Lammi, Undersköterska
  22. Tony Oskarsson, Lagerarbetare
  23. Berit Nordström, Personalsekreterare
  24. Håkan Andersson, Arbetsledare
  25. Monica Malmsten, Pensionär
  26. Anton Drol, Mekaniker
  27. Pernilla Westerberg, Ombudsman
  28. Eero Metso, Pensionär
  29. Ann-Christine Josefsson, Receptionist
  30. Marie Fahlgren, Boendestödjare
Nykvarn
0002-01831

Centerpartiet

VAL TILL KOMMUNFULLMÄKTIGE

Centerpartiet

Du får bara markera en av dessa anmälda kandidater.
  1. Lennart Ygstedt, Lärare
  2. Börje Karlsson, Montör
  3. Gunvor Strömbom, Pensionär
  4. Gilbert Hedebo, Företagare
  5. Johan Grenfeldt, Ingenjör
  6. Annelie Weidenblad, Sjuksköterska
  7. Christer Koch, Arbetsförmedlare
  8. Lennart Hansson, Företagare
  9. Krister Mohlin, Företagare
  10. Lennart Leander, Pensionär
Nykvarn
0004-02819

Folkpartiet liberalerna

VAL TILL KOMMUNFULLMÄKTIGE

Folkpartiet liberalerna

Du får bara markera en av dessa anmälda kandidater.
  1. Lars-Erik Aili, utbildningsledare
  2. Anna Dyrssen Braun, lärare och ekonom
  3. Anders Rylander, hälsoekonom
  4. Anne-Marie Falk, avdelningsdirektör
  5. Roger Bäckström, produktchef
  6. Inga Kammelid, ekonom
  7. Bjarne Linder, stadshusintendent
  8. Margareta Backlund, samordnare
  9. Anders Wikander, riskbedömare
  10. Yvonne Oward, vårdare
  11. Åke Liljedahl, järnhandlare
  12. Gunilla Lindell, specialpedagog
  13. Per Vager, IT-konsult
  14. Stig Widing, konsult
Nykvarn
0003-00337

Kristdemokraterna

VAL TILL KOMMUNFULLMÄKTIGE

Kristdemokraterna

Du får bara markera en av dessa kandidater.
  1. George Steij, fotograf, Nykvarn
  2. Eva Myrén, produktionstekniker, Nykvarn
Nykvarn
0068-03909

Miljöpartiet de gröna

VAL TILL KOMMUNFULLMÄKTIGE

Miljöpartiet de gröna

Du får bara markera en av dessa anmälda kandidater.
  1. Ove Jansson, produktansvarig, 41 år
  2. Jojo Tuulikki Oinonen, aukt. gestaltterapeut, 44 år
  3. Göran Bodlund, projektledare, 40 år
  4. Alexandra Claesson, studerande, 27 år
  5. Sten Johansson, ombudsman, 60 år
  6. Jon Manker, forskare/högskoleadjunkt, 40 år
  7. Alf Claesson, konsult, 68 år
  8. Jan Manker, konstnär, 69 år
  9. Mats Lindberg, kulturarbetare, projektledare, 51 år
  10. Sonia Holz, släktforskare, 75 år
  11. Christer Olsson, utvecklingsingenjör, 61 år
  12. Chatarina Gärling, småbarnsförälder, 41 år
Nykvarn
0055-03068

Moderata Samlingspartiet

VAL TILL KOMMUNFULLMÄKTIGE

Moderata Samlingspartiet

Du får bara markera en av dessa anmälda kandidater.
  1. Effe Östman, Överstelöjtnant
  2. Magnus Widén, Förvaltningschef
  3. Christina Ibjer, Lärare
  4. Johan Hägglöf, Säljare
  5. Lembit Vilidu, Polisinspektör
  6. Henrik Steiner, Egenföretagare
  7. Göran Nygren, Generalsekreterare
  8. Gunilla Wallenberg, Arbetsmiljöinspektör
  9. Liselotte Wolfsberg, Arbetsledare
  10. Zelotinka Antova, Forskare
  11. Hans-Jörgen Blüchert, Lagerchef
  12. Ulf Waldekrantz, Entreprenör
  13. Rolf Pettersson, Säljare, projektledare
  14. Tommy Johansson, Avdelningsdirektör
  15. Carin Magnusson, Arbetsförmedlare
  16. Björn Håkansson, Systemingenjör
  17. Anders Wallenberg, Agronom
  18. Jeanette Åkerblom, Receptionschef
  19. Bengt Zetterberg, F.d. distriktschef
  20. Mats Claesson, Egenföretagare
  21. Lars Åkerblom, Poliskommissarie
  22. Sonja Lindh, F.d. egenföretagare
  23. Bengt Johansson, Konsult
  24. Johan Hornfelt, Egenföretagare
  25. Sylvia Öhrn Andersson, Assistent
Nykvarn
0001-01896

Nationaldemokraterna

VAL TILL KOMMUNFULLMÄKTIGE

Nationaldemokraterna

Du får bara markera en av dessa kandidater.
  1. Daniel Spansk, lastbilschaufför, 36 år
  2. Togge Scott, lageransvarig, 47 år
Nykvarns kommun
0243-03040

Nykvarnspartiet

VAL TILL KOMMUNFULLMÄKTIGE

Nykvarnspartiet

Du får bara markera en av dessa anmälda kandidater.
  1. Ann Johansson, Kommunalråd
  2. Thomas Lindstedt, Gjuteriarbetare
  3. Jan Brolund, Ingenjör
  4. Åsa Åhgren, Lärare
  5. Peter Nyman, Ingenjör
  6. Jan Linderhielm, Bitr. VO-chef
  7. Maria Myrén, Studerande
  8. Bob Wållberg, Utvecklingschef
  9. Andreas Roos, Byggnadsingenjör
  10. Leif Zetterberg, Utredare
  11. Jan Holmqvist, Projektledare
  12. Björn Karlsson, Industribrandman
  13. Mats Hallberg, Försäljningsansvarig
  14. Malin Westergren, Idrottspedagog
  15. Sebastian Lotten, Studerande
  16. Mats Dahlensjö, Elektriker
  17. Bengt Lindén, Pensionär
  18. Dan Fagerlund, Kansliråd
  19. Håkan Robertsson, Glasmästare
  20. Runar Andersson, Pensionär
  21. Anders Roos, Platschef
  22. Arne Källhus, Ingenjör
  23. Urban Söder, Konsult
  24. Jan-Erik Sandberg, Trummis
  25. Eino Long, Yrkeslärare
  26. Carl Erik Olsson, Teletekniker
  27. Monika Westergren, Pensionär
  28. Mikael Wallteg, Försäljningsdirektör
  29. Bert Robertsson, Hockeytränare
  30. Kristina Wahlqvist, Trade marketing manager
  31. Kenth Johansson, Säkerhetssamordnare
Nykvarn
0123-03452

Sverigedemokraterna

VAL TILL KOMMUNFULLMÄKTIGE

Sverigedemokraterna

Du får bara markera en av dessa kandidater.
  1. Anders Berglund, kock
Nykvarn
0110-03857
VAL TILL KOMMUNFULLMÄKTIGE

Sverigedemokraterna

Du får bara markera en av dessa kandidater.
  1. Anders Berglund, kock
  2. Bjarne Johansson Esphagen, industriarbetare
  3. Gabriella Sander, informatör
Nykvarn
0110-03961

Vänsterpartiet

VAL TILL KOMMUNFULLMÄKTIGE

Vänsterpartiet

Du får bara markera en av dessa anmälda kandidater.
  1. Jan Söderström, arbetsledare
  2. Elaine Österberg, undersköterska
  3. Leif Eriksson, kulturarbetare
  4. Ann-Christin Levo, rektryterare
  5. Göran Bergman, ingengör
  6. Sven Sun, tekniker
Nykvarn
0005-01033

http://www.val.se