Till sidans innehåll | Välj annat område | Sök

2010

2010-09-21 12:54:22

Val till kommunfullmäktige i Upplands-Bro - Valsedlar

Här är de partier som beställt valsedlar.

Vissa partier har anmälda kandidater, vilket anges ovanför kandidaterna på valsedeln. Det betyder att partiet skyddat sin kandidatlista så att väljare inte kan skriva till namn på valsedeln och därmed nominera andra kandidater än de partiet utsett.

Läs mer om partier och valsedlar på www.val.se

Här nedan finns avbildningar av valsedlarna. De går inte att rösta med. Om ordet "utkast" står skrivet över valsedeln så innebär det att valsedeln inte har skickats till tryckning. Du kan ladda ner alla valsedlar i xml-format för vidare bearbetning i t.ex. kalkylprogram.

Arbetarepartiet-Socialdemokraterna

VAL TILL KOMMUNFULLMÄKTIGE

Arbetarepartiet-Socialdemokraterna

Du får bara markera en av dessa anmälda kandidater.
  1. Håkan Heglert, 45, Kungsängen
  2. Kerstin Ahlin, 52, Råby
  3. Rolf Nersing, 34, Kockbacka
  4. Camilla Janson, 46, Tibble
  5. Hans Bergström, 66, Tibble
  6. Catharina Andersson, 60, Brunna
  7. Naser Vukovic, 48, Råby
  8. Birgitta Nylund, 65, Tibble
  9. Conny Timan, 67, Brunna
  10. Berit Svensson, 67, Finnsta
  11. Jan Lannefelt, 70, Eriksberg
  12. Olame Solange Baybsa, 23, Bro C
  13. Tommy Svensson, 68, Finnsta
  14. Mary Svenberg, 58, Råby
  15. Egil Johansson, 81, Tibble
  16. Annika Falk, 62, Kungsängen
  17. Shapoor Azad, 52, Brunna
  18. Jane Eklund, 66, Finnsta
  19. Lars Hållbus, 66, Håbo-Tibble
  20. Stina Svenberg, 31, Kungsängen
  21. Mikael Ullenius, 37, Brunna
  22. Kirsti Arnöy Håkansson, 58, Tibble
  23. Björn Kron, 62, Finnsta
  24. Helena Austrell, 49, Tibble
  25. Jörgen Sandström, 45, Kungsängen
  26. Monica Styhr, 60,Brunna
  27. Christer Sahlberg, 43, Kungsängen
  28. Britt-Marie Gerdin, 64, Tibble
  29. Abubakr Ahmed, 67, Brunna
  30. Liisa Korkala, 61, Gamla Bro
  31. Benny Ullberg, 66, Rättarboda
  32. Helene Söderholm, 46, Kungsängen
  33. Lennart Norman, 77, Tibble
  34. Vesta Johansson, 69, Råby
  35. Bo Björnell, 67, Tibble
  36. Birgitta Holmström, 63, Tibble
  37. Bertil Bohman, 61, Brunna
  38. Ann-Marie Fridh, 63, Bro C
  39. Leif Janson, 70, Tibble
  40. Lilja Johansson Lindfors, 61, Råby
  41. Leif Öhman, 69, Gamla Bro
  42. Maggan Cervinger, 54, Tibble
  43. Carl-Göran Andersson, 73, Tibble
  44. Suzan Aktas, 44, Kungsängen
  45. Torbjörn Styhr, 62, Brunna
  46. Sara Nilsson, 30, Gamla Bro
  47. Manfred Scholze, 71, Tibble
  48. Kristina Öhman, 60, Gamla Bro
  49. Örjan Edvall, 70, Kungsängen
  50. Anni Ullberg, 68, Rättarboda
  51. Jan Westin, 67, Ålsta
  52. Louise Norman, 77, Tibble
  53. Ronny Henriksson, 65, Finnsta
  54. Paula Henriksson, 63, Finnsta
  55. Ingrid Karlsson, 62, Kungsängen
  56. Bengt Johansson, 62, Råby
Upplands-Bro
0002-01848

Centerpartiet

VAL TILL KOMMUNFULLMÄKTIGE

Centerpartiet

Du får bara markera en av dessa anmälda kandidater.
  1. Christina Brofalk, Bro
  2. Lars Malmström, Bro
  3. Lennart Hallgren, Kungsängen
  4. Anna Thorburn, Bro
  5. Stig Axelsson, Håtuna
  6. Berit Brofalk, Bro
  7. Kerstin Arvidsson, Bro
  8. Stefan Gunnars, Bro
  9. Maria Andersson, Håbo-Tibble
  10. Lars Brofalk, Bro
  11. Margareta Skånberg, Bro
  12. Inger Johansson, Bro
  13. Bertil Axelsson, Kungsängen
Upplands-Bro
0004-02113

Folkpartiet liberalerna

VAL TILL KOMMUNFULLMÄKTIGE

Folkpartiet liberalerna

Du får bara markera en av dessa anmälda kandidater.
  1. Yvonne Stein, kommunalråd, jur kand, Bro
  2. Martin Normark, energiexpert, Kungsängen
  3. Anders Eklöf, lärarstuderande, Tibble
  4. Nawal Al-Ibrahim, gymnasielärare, Bro
  5. Börje Wredén, regionplanerare, Håbo-Tibble
  6. Marianne Stigle, adjunkt, Kungsängen
  7. Gunvor Hansson, arbetsterapeut, Bro
  8. Sören Fridman, egen företagare, Bro
  9. Gunnar Gredenman, civilekonom, Brunna
  10. Elisabeth Lagberg, sekreterare, Tibble
  11. Monica Nordebo, konsult, Tibble
  12. Lars Frölich, marknadskonsult, Tibble
  13. Iréne Eklöf, leg sjuksköterska, Tibble
  14. Anders Satrell, leg läkare, Håbo-Tibble
  15. Ingela Nordebo, socionomstuderande, Tibble
  16. Björn Lagberg, musiker, Tibble
  17. Dimitri Christidis, egen företagare, Säbyholm-Låssa
  18. Ulf Stenfeldt, försäljningschef, Bro
  19. Britt Marie Jansson Normark, socionom, Kungsängen
  20. Lars Allerstam, fd lärare, Tibble
  21. Gunnar Kvarnefalk, ingenjör, Kungsängen
  22. Birgitta Landén, socionom, pensionär, Tibble
  23. Lennart Stigle, revisor, Kungsängen
  24. Stig Wideklev, fd soldathemsföreståndare, Kungsängen
Upplands-Bro
0003-00368

Kristdemokraterna

VAL TILL KOMMUNFULLMÄKTIGE

Kristdemokraterna

Du får bara markera en av dessa anmälda kandidater.
  1. Janne Stefanson, marknadschef, Håtuna
  2. Tina Teljstedt, personalvetare, Kungsängen
  3. Anders Fredriksson, IT-strateg, Håtuna
  4. Marlene Juthstrand, samordnare, Bro
  5. Martin Johansson, kommunikatör, Bro
  6. Christina Hultgren, psykolog, Kungsängen
  7. Olof Simu, pensionär, Kungsängen
  8. Margot Ågholm Lindh, controller, Bro
  9. Ingvar Landälv, civilingenjör, Kungsängen
  10. Anna-Maj Lilly, socionom, Kungsängen
  11. Elisabeth Nilsson, mentalskötare, Kungsängen
  12. Lars Flank, civilingenjör, Kungsängen
  13. Emma Eclundh, grundskollärare, Kungsängen
  14. Jan Brinkander, Bro
  15. Jarl Teljstedt, egenföretagare, Kungsängen
  16. Lars-Åke Lindh, chaufför, Bro
  17. Lennart Nilsson, pensionär, Kungsängen
  18. Tommy Wiberg, journalist, Bro
Upplands-Bro
0068-02300

Miljöpartiet de gröna

VAL TILL KOMMUNFULLMÄKTIGE

Miljöpartiet de gröna

Du får bara markera en av dessa anmälda kandidater.
  1. Anna Norberg, projektledare
  2. Tina Hedberg, samhällsvetare
  3. Navdeep Bhatia, entreprenör
  4. Yonnie Johansson, fältintervjuare
  5. Stefan Lejonbalk, ekonom
  6. Sven Örnsten, leg. Psykolog
  7. Sandra Pelkonen, psykologstuderande
  8. Tord Svengren, bussförare
  9. Lena Eriksson, trafikområdeschef
  10. Lasse Åberg, taxiåkare
  11. Pia Forsberg, larmoperatör
  12. Jörgen Franzén, trädgårdsmästare
  13. Carina Arenander, ekonom
  14. Robert Damberg, systemansvarig
  15. Nawzad Hamasharif, lagerarbetare
  16. Joséphine-Charlotte Halvarsson, speciallärare
  17. Habtom Kidane, ekonom
  18. Ingegerd Bergqvist, ekonom
  19. Magnus af Ugglas, forskare
Upplands-Bro
0055-03156

Moderata Samlingspartiet

VAL TILL KOMMUNFULLMÄKTIGE

Moderata Samlingspartiet

Du får bara markera en av dessa anmälda kandidater.
  1. Irčne Seth, Oppositionsråd, egenföretagare
  2. Tom Slettengren, Jurist, civilekonom
  3. Anders Åkerlind, Flygkapten
  4. Inez Kapborg, Leg. sjuksköterska, fil. dr.
  5. Madeleine Nyström, Advokatsekreterare
  6. Minna Ahokas, Företagare
  7. Mats Högberg, Civilingenjör
  8. Kerstin Molander, Departementssekreterare
  9. Armin Khajehdehi Gavnaroud, Studerande
  10. Paul Gustafsson, Egenföretagare
  11. Kenneth Åkerblom, Managementkonsult
  12. Lars Axelsson, Företagare
  13. Marcus Sköld, Diplomingenjör
  14. Rolf Andersson, Kriminalinspektör
  15. Mait Johansson, Administratör
  16. Stanislaw Lewalski, Elmaskinist
  17. Fredrik Kjos, Bankjurist
  18. Jörgen Pihl, Egenföretagare
  19. Markku Kananen, IT-koordinator
  20. Lars Blomqvist, Konstruktör
  21. Vesna Rajic, Handläggare
  22. Yvonne Blomqvist
  23. Magnus Wassén, Butikschef
  24. René Scherer, Pensionär
  25. Sune Alsgren, Pensionerad ingenjör
  26. Gunnel Permén, Rektor
  27. Carl Tesch, Smed
  28. Bo Stålhuvud, Leg. optiker, fastighetsingenjör
  29. Björn Liljedahl, Egenföretagare
  30. Jörgen Elovsson, Egenföretagare
  31. Clas af Ugglas, Egenföretagare
  32. Johan Seth, Entreprenör
Upplands-Bro
0001-02191

Sverigedemokraterna

VAL TILL KOMMUNFULLMÄKTIGE

Sverigedemokraterna

Du får bara markera en av dessa kandidater.
  1. Mikael Höglund, logistik
  2. Eskil Berglund, busschaufför
Upplands-Bro
0110-02899

Vänsterpartiet

VAL TILL KOMMUNFULLMÄKTIGE

Vänsterpartiet

Du får bara markera en av dessa anmälda kandidater.
  1. Kerstin Åkare, grundskollärare
  2. Khalouta W Simba, egenföretagare
  3. Annelies Lindblom, pensionär
  4. Kjell A Johansson, pensionär
  5. Anneli Haugdal, socionom
  6. Martin Arovén, arbetsförmedlare
  7. Gloria Tovar de Cederlind, socionom
  8. Ian Young, grafiker
  9. Cecilia Golborne, lärare
  10. Hans Göran Enedahl, civilingenjör
  11. Anita Edman, bibliotekarie
  12. Håkan Nyland, arkivassistent
  13. Pernilla Korolanyi, ekonom
  14. Roberto Orihuela, truckförare
  15. Monica Isabel Vasques, förskollärare
  16. Rashid Minhas, CNC-Operatör
  17. Amal Yazigi, tolk
  18. Christian Cederlind, studerande
  19. Gunhild Frimodig, personlig assistent
  20. Saber Garbaya, studerande
Upplands-Bro
0005-00686

http://www.val.se