Till sidans innehåll | Välj annat område | Sök

2010

2010-09-21 12:54:22

Val till kommunfullmäktige i Ekerö - Valsedlar

Här är de partier som beställt valsedlar.

Vissa partier har anmälda kandidater, vilket anges ovanför kandidaterna på valsedeln. Det betyder att partiet skyddat sin kandidatlista så att väljare inte kan skriva till namn på valsedeln och därmed nominera andra kandidater än de partiet utsett.

Läs mer om partier och valsedlar på www.val.se

Här nedan finns avbildningar av valsedlarna. De går inte att rösta med. Om ordet "utkast" står skrivet över valsedeln så innebär det att valsedeln inte har skickats till tryckning. Du kan ladda ner alla valsedlar i xml-format för vidare bearbetning i t.ex. kalkylprogram.

Arbetarepartiet-Socialdemokraterna

VAL TILL KOMMUNFULLMÄKTIGE

Arbetarepartiet-Socialdemokraterna

Du får bara markera en av dessa anmälda kandidater.
  1. Lars Holmström, 43, ombudsman, Stenhamra
  2. Hanna Svensson, 31, politisk sekreterare, Helgö
  3. Ulric Andersen, 65, avgående oppositionsråd, Skå
  4. Inger Andersen, 63, egen företagare, Skå
  5. Johan Hammarström, 23, studerande, Väsby
  6. Madeleine Mjöberg, 39, personalhandläggare, Närlunda
  7. Fredrik Sirberg, 37, byggnadsarbetare, Munsö
  8. Linda Spolén, 36, bibliotekarie, Ekerö C
  9. Lars Eriksson, 48, målare, Ekebyhov
  10. Anna-Lena Glaad, 51, ombudsman, Svartsjö
  11. Jonas Andersson, 46, rektor, Skå
  12. Ingegerd Ward, 57, avdelningschef, Skå
  13. Erik Berggren, 30, multimediaproducent, Ekebyhov
  14. Margareta Bohman, 57, ombudsman, Stenhamra
  15. Magnus Asplund, 38, kriminalvårdare, Helgö
  16. Ingrid Leander, 65, museiassistent, Älvnäs
  17. Carl Skogh, 53, kontorstjänsteman, Ekerö C
  18. Gudrun Nygell, 79, pensionär, Tappström
  19. Sveneric Larsson, 71, tidigare polischef, Munsö
  20. Kerstin Hägg, 66, pensionär, Helgö
  21. P A Hammarström, 60, ombudsman, Väsby
  22. Elisabeth Palm, 58, tandsköterska, Stenhamra
  23. Sven Åke Olofsson, 69, projektledare, Väsby
  24. Irene Sundelin, 67, tidigare förhandlingschef, Träkvista
  25. Christer Berglund, 62, IT-chef, Helgö
  26. Margit Hammarström, 58, fackombud, Väsby
  27. Lars Isaksson, 68, tidigare verkställande direktör, Träkvista
  28. Anna-Lisa Järn, 73, pensionär, Stenhamra
  29. Roger Axelsson, 63, stadsbud, Munsö
  30. Margaretha Andersson, 78, pensionär, Ekebyhov
  31. Per Anders Rydelius, 64, professor, Mörby
Ekerö
0002-01819

Centerpartiet

VAL TILL KOMMUNFULLMÄKTIGE

Centerpartiet

Du får bara markera en av dessa anmälda kandidater.
  1. Solveig Brunstedt-Sjöström, 1e antikvarie, Munsö
  2. Kjell-Erik Börjesson, Folkhögskolerektor, Ekerö
  3. Lars Skoglund, Pensionär, Närlunda
  4. Ingalill Säll, Leg. barnmorska, Sånga
  5. Martin Hamberg, Valutahandlare, Ekerö
  6. Ove Wallin, Slottsvakt/Företagare, Adelsö
  7. Veronica Cornils-Berg, Skulptris, Närlunda
  8. Rolf Eriksson, Lantbrukare, Hilleshög
  9. Lena Lönnqvist, Egen företagare, Nyckelby
  10. Ingemar Svensson, Pensionär, Närlunda
  11. Ann-Britt Lindberg, Kyrkvaktmästare, Munsö
  12. Leif Axelsson, Civilingenjör, Lovö
  13. Tom Öhrström, Ingenjör, Brunna
Ekerö
0004-02824

Folkpartiet liberalerna

VAL TILL KOMMUNFULLMÄKTIGE

Folkpartiet liberalerna

Du får bara markera en av dessa anmälda kandidater.
  1. Gunilla Lindberg, etnolog, kulturskribent, Väsby
  2. Jan-Eric Billter, utbildningschef, Väsby
  3. Careen True, småbarnsmamma, Färentuna
  4. Gunnar Pihl, civilekonom, företagare, Kungsbryggan
  5. Christin Lindqvist, jurist, Ekerö
  6. Fredrik Ohls, civilingenjör VA, Gällstaö
  7. Ingegerd Danielson, konsult, Svartsjö
  8. Fredrik Jungqvist, arkitekt, Norra Färingsö
  9. Birgitta Pihl, företagare i friskvård, Kungsbryggan
  10. Thomas Heed Miskar, civilingenjör, Lundhagen
  11. Gunnel Bergström, fil dr, författare, Lovö
  12. Stefan Wåhlin, företagare, Adelsö
  13. Maria Halkiewicz, sjuksköterska, företagare, Drottningholm
  14. Göran Hellmalm, projektledare, Svartsjö
  15. Ingela Söderbaum, samhällsplanerare, Närlunda
  16. Dan Melin, utvecklingsingenjör, Ekebyhov
  17. Birgitta Persson, läkare, Adelsö
  18. Jan Svanberg, högskolelektor, Lovö
  19. Anna Jakobsson, fritidspedagog, Träkvista
  20. Roy Olofsson, ledarutvecklare, Närlunda
  21. Bertil Engström, gymnasieingenjör, Stenhamra
  22. Fottios Lingas, kundservicevärd, Stenhamra
  23. Håkan Sars, civilingenjör, VD, Sånga-Säby
  24. Jan Synak, företagare, Stenhamra
  25. Mats Palmborg, fd ombudsman, Träkvista
Ekerö
0003-00329

Kristdemokraterna

VAL TILL KOMMUNFULLMÄKTIGE

Kristdemokraterna

Du får bara markera en av dessa anmälda kandidater.
  1. Sivert Åkerljung, 40 år, lärare, Träkvista
  2. Peter Östergren, 53 år, vd, Adelsö
  3. Pernilla Davidsson, 40 år, skolsekreterare, Sandudden
  4. Thomas Swenson, 54 år, folkhögskollärare, Sandudden
  5. Charlotta Westling, 33 år, vd-sekreterare, Stenhamra
  6. Kerstin Strömblad-Östergren, 58 år, leg. sjuksköterska, Adelsö
  7. Michael Martinsson, 48 år, utvecklingschef, Väsby
  8. Sigrid Ingemarsson, 66 år, socionom, Väsby
  9. Ove Persson, 58 år, idrottslärare, Ängsvik
  10. Febe Eriksson, 58 år, fritidspedagog, Sundby
  11. Johan Werner, 49 år, folkhögskollärare, Drottningholm
  12. Märta Englund, 58 år, barnläkare, Brunna
  13. Fredrik Andersson, 19 år, studerande, Helgö
  14. Efva Nyström, 48 år, sångpedagog, Träkvista
  15. Leif Hagström, 50 år, skattejurist, Färentuna
  16. Ingbritt Bäcklund, 74 år, sjuksköterska, Ekerö sommarstad
  17. Jan Schöld, 51 år, företagare, Närlunda
  18. Anna-Carin Stålgren, 73 år, sjuksköterska, Hummelvreten
  19. Jan Ericsson, 57 år, civilingenjör, Stenhamra
  20. Ulla Wistrand, 76 år, sjuksköterska, Hummelvreten
Ekerö
0068-02176

Miljöpartiet de gröna

VAL TILL KOMMUNFULLMÄKTIGE

Miljöpartiet de gröna

Du får bara markera en av dessa anmälda kandidater.
  1. Lena Holst, 53, språkkonsult, Träkvista
  2. Stig Marklund, beteendevetare, Svartsjö
  3. Monika Bubholz, 34, FOU-ingenjör, Munsö
  4. Krister Skånberg, 74, fd. riksdagspolitiker, Närlunda
  5. Helena Sjögren, 45, lärarstuderande, Färingsö
  6. Lorentz Tovatt, 21, studerande, Lovö
  7. Katarina Bergwall, 49, civilekonom, Ekerö
  8. Noa Ericson, 27, studerande, Lovö
  9. Anne Lindberg, 58, sjuksköterska, Skå
  10. Marcus Grünerwald, 33, EU-konsult, Ekerö
  11. Gunnel Hackman, redaktör, Lovö
  12. Per Becker, 60, lärare, Lovö
  13. Naji Chooli, 42, trafikvärd, Ekerö
  14. Eva Külper, arkitekt, Träkvista
  15. Kristjan Oddsson, 54, högskoleadjunkt
  16. Ulla Melin, 66, fd. skolledare, Ekebyhov
  17. Simon Arrbo Bodin, 19, studerande, Ekerö
  18. Klara Valkare, 37, rytmikpedagog, Lovö
  19. Othman Azawi, 59, yrkesvägledare, Ekerö
  20. Ingeborg Klose Åkesson, 69, musikpedagog, Ekerö
  21. Göran Ronsten, 50, civilingenjör, Kungsberga
  22. Sture Nordmark, 63, botanist, Färentuna
Ekerö
0055-03050

Moderata Samlingspartiet

VAL TILL KOMMUNFULLMÄKTIGE

Moderata Samlingspartiet

Du får bara markera en av dessa anmälda kandidater.
  1. Peter Carpelan, 51 år, Kommunalråd, Närlunda
  2. Inger Linge, 66 år, Civilekonom, Träkvista
  3. Anna-Karin Ullgren, 53 år, Försäkringsjurist, Skärvik
  4. Adam Reuterskiöld, 44 år, Civilekonom, lantbrukare, Stafsund
  5. Staffan Strömbäck, 52 år, Civilingenjör, Väsby
  6. Frida Tamker, 39 år, Kommunikationsstrateg, Närlunda
  7. Lennart Nilsson, 55 år, Egenföretagare, Färentuna
  8. Jan Runesten, 57 år, Jur. kand., Munsö
  9. Nils Lundqvist, 55 år, Avdelningsdirektör, Närlunda
  10. Kerstin Balck Ahlén, 76 år, Lantbrukare, Nyckelby
  11. Jill Nilsson, 55 år, VD, rektor, Skå
  12. Lars-Olof Laurén, 61 år, Controller, Träkvista
  13. Ulla Ormont, 67 år, Kurator, Lovö
  14. Robert Claussnitzer, 51 år, Egenföretagare, konstnär, Svartsjö
  15. Beata Carpelan, 18 år, Studerande, Närlunda
  16. Robert Brente, 65 år, Egenföretagare, Kungsberga
  17. Mats Ahlbom, 50 år, Ingenjör, Träkvista
  18. Hans Noreen, 55 år, VD, Träkvista
  19. Helena Butén, 48 år, Chef passagerarservice, Lundhagen
  20. Klas Johansson, 51 år, IT-konsult, Ekerö Sommarstad
  21. Marzena Waligorska, 45 år, Operativ chef, Älvnäs
  22. Ann-Britt Fransson, 37 år, Kemist, Stenhamra
  23. Barbara Åberg, 54 år, Egenföretagare, Svartsjö
  24. Liselotte Claussnitzer, 48 år, Behandlingsassistent, Svartsjö
  25. Hans Gyllingmark, 69 år, F.d. informationschef, Ekerö Sommarstad
  26. Maria Kvarnheden, 44 år, Jur. kand., Träkvista
  27. Lou Sjöholm Mineur, 35 år, Kundansvarig, Träkvista
  28. Hans Henriksen, 64 år, Läkare, Gällstaö
  29. Ronny Erhardsson, 50 år, Civilekonom, Helgö
  30. Gunnar Mossberg, 43 år, Alliance manager, Svartsjö
  31. Sven Wikblom, 70 år, F.d. linjemontör, Träkvista
  32. Alexis Frykfors, 21 år, Studerande, Lovö
  33. Anna-Stina Eklund-Wivallius, 76 år, F.d. kanslichef, Stenhamra
  34. Adam Grünerwald, 26 år, Studerande, Närlunda
  35. Johan Strömbäck, 20 år, Studerande, Väsby
  36. Peter Kvarnheden, 47 år, IT-arkitekt, Träkvista
  37. Håkan Lexing, 74 år, F.d. flygledare, Väsby
  38. Kaj Pettersson, 58 år, Herr, Tappström
  39. Margareta Wiberg, 66 år, F.d. personalchef, Älvnäs
  40. Gerd Lublin, 67 år, Ekonom, Närlunda
  41. Krister Karling, 76 år, Civilingenjör, Tappström
  42. Katarina Ordelius, 31 år, Grundskolelärare, Närlunda
  43. Åke Svensson, 71 år, F.d. kriminalkommissarie, Stenhamra
  44. Pål Ross, 49 år, VD. arkitekt, Älvnäs
  45. Andreas Redlund, 50 år, Lantbrukare, Munsö
  46. Siv Norman, 76 år, F.d rektor, Träkvista
  47. Lena Gerby, 51 år, Egenföretagare, Älvnäs
  48. Göran Löfgren, 67 år, Överstelöjtnant, Hilleshög
  49. Henry Molvidson, 65 år, Jur. kand., Älby
  50. Deidre Ross, 44 år, Vice vd, Älvnäs
  51. Kjell O. Johansson, 78 år, Civilekonom, Sandudden
  52. Ingemar Hertz, 67 år, Entreprenör, Närlunda
Ekerö
0001-01969

Sverigedemokraterna

VAL TILL KOMMUNFULLMÄKTIGE

Sverigedemokraterna

Du får bara markera en av dessa kandidater.
  1. Lars Bredler, företagare
Ekerö
0110-01797
VAL TILL KOMMUNFULLMÄKTIGE

Sverigedemokraterna

Du får bara markera en av dessa kandidater.
  1. Dennis EK, behandlingsassistent
  2. Sofie Lödahl, undersköterska
Ekerö
0110-03956

Vänsterpartiet

VAL TILL KOMMUNFULLMÄKTIGE

Vänsterpartiet

Du får bara markera en av dessa anmälda kandidater.
  1. Gina Rosales-Garcia, a-kassehandläggare
  2. Kenneth Lindmark, elektriker
  3. Mimmi Bernfeldt, studerande
  4. Erik Glaad, studerande
  5. Anna Glaad, studerande
  6. Petter Flensburg, it-tekniker
  7. Käll Svensson, postanställd
  8. Peter Moderato, byggnadsarbetare
  9. Ricardo Pérez, socionom
Ekerö
0005-01738

Öpartiet

VAL TILL KOMMUNFULLMÄKTIGE

Öpartiet

Du får bara markera en av dessa anmälda kandidater.
  1. Ylva Forslid, 47, förskollärare, Stenhamra
  2. Eva Liljeros, 49, företagare, Stenhamra
  3. Desirée Björk, 54, kyrkvaktmästare, Adelsö
  4. Bernt Richloow, 68, medaljmakare, Stavsborg
  5. Inger Blomberg, 65, konsult, Kungsberga
  6. Linus Forslid, 22, studerande, Stenhamra
  7. Anton Brännlund, 21, industriarbetare, Stenhamra
  8. Oscar Linde, 39, lärare, Stenhamra
  9. Robert Oberascher, 58, transportarbetare, Adelsö
  10. Anna Linde, 40, lärare, Stenhamra
  11. Robert Andersson, 59, fritidspedagog, Stenhamra
  12. Pia Orre, 55, lärare, Närlunda
  13. Lars Hjertquist, 58, företagare, Munsö
  14. Clarry Björk, 29, undersköterska, Adelsö
  15. Kamal Dahdouh, 64, ingenjör, Stavsborg
  16. Elaine Adlertz, 55, receptionist, Ekerö
  17. Håkan Håkansson, 57, arbetsledare, Stavsborg
  18. Brita Cronvall, 58, skådespelare, Kungsberga
  19. Benjamin Fransson, 35, underskötare, Stenhamra
  20. Margaretha Blom, 58, HR-administratör, Färentuna
  21. Rolf Malmgren, 56, agronom, Sånga-Säby
  22. Ingrid Röising Bergman, 68, bibliotekarie, Ilända
  23. Albin Kjellson, 19, studerande, Närlunda
  24. Anne Hallström, 56, speciallärare, Färentuna
  25. Ulf Jansson, 67, pensionär, Kungsberga
  26. Solweig Ericksson Sundman, 71, assistent, Västeräng
  27. Bo Blom, 64, adjunkt, Stenhamra
  28. Tommy Svensson, 60, adjunkt, Stenhamra
  29. Berth Fransson, 63, lärare, Färentuna
Ekerö
0498-00025

http://www.val.se