Till sidans innehåll | Välj annat område | Sök

2010

2010-09-21 12:54:22

Val till kommunfullmäktige i Värmdö - Valsedlar

Här är de partier som beställt valsedlar.

Vissa partier har anmälda kandidater, vilket anges ovanför kandidaterna på valsedeln. Det betyder att partiet skyddat sin kandidatlista så att väljare inte kan skriva till namn på valsedeln och därmed nominera andra kandidater än de partiet utsett.

Läs mer om partier och valsedlar på www.val.se

Här nedan finns avbildningar av valsedlarna. De går inte att rösta med. Om ordet "utkast" står skrivet över valsedeln så innebär det att valsedeln inte har skickats till tryckning. Du kan ladda ner alla valsedlar i xml-format för vidare bearbetning i t.ex. kalkylprogram.

Arbetarepartiet-Socialdemokraterna

VAL TILL KOMMUNFULLMÄKTIGE

Arbetarepartiet-Socialdemokraterna

Du får bara markera en av dessa anmälda kandidater.
  1. Lars Bryntesson, 50 år, departementsråd, Haghulta
  2. Annika Andersson Ribbing, 38 år, politiker, Gustavsbergs hamn
  3. Jösta Claeson, 56 år, socionom, Östra Ekedal
  4. Andrine Winther, 33 år, politisk sekreterare, Torshäll
  5. Krister Nilsson, 47 år, konsult, Vindö
  6. Käte Fransson, 61 år, barnskötare, Återvall
  7. Nils-Erik Särnbrink, 69 år, socialarbetare, Tjällmora
  8. Anna Hellgren Westerlund, 37 år, jurist, Hästhagen
  9. Jakob Fritzell, 36 år, trafikplanerare, Ösbydalen
  10. Johanna Hållén, 48 år, skribent, Lugnet
  11. Pär Simon Margulies, 51 år, egen företagare, Lillängen
  12. Disa Påhlman, 18 år, studerande, Ösbydalen
  13. Christer Hedberg, 64 år, publicist, Aspvik,
  14. Ingalill Westh, 67 år, pensionerad ombudsman, Östra Ekedal
  15. Kenneth Ehrnstedt, 47 år, konsult, Fagerdala
  16. Agneta Österman, 53 år, egen företagare, Möja
  17. Stefan Holes, 47 år, banktjänsteman, Hemmesta
  18. Ninni Påhlman, 53 år, undersköterska, Ösbydalen
  19. Börge Hellström, 52 år, författare, Munkmora
  20. Ann-Kristin Särnbrink, 67 år, lärare, Tjällmora
  21. Jan Olsén, 59 år, tillsyningsman, Runmarö
  22. Aurora Gullberg, 32 år, kommunikatör, Holmviksskogen
  23. Jan-Olof Landqvist, 71 år, industridesigner, Farsta Slottsvik
  24. Johanna Johansson, 39 år, undersköterska, Vindö
  25. Lennart Karlsson, 71 år, pensionär, Haghulta
  26. Camilla Fagerberg, 18 år, studerande, Holmviksskogen
  27. Björn Fredblad, 36 år, industriarbetare, Idalen
  28. Cecilia Ramning, 27 år, lärarstuderande, Eknäs,
  29. Leif Sundh, 65 år, egen företagare, Mörtnäs
  30. Thérése Falk, 42 år, undersköterska, Stavsnäs
  31. Johnny Tedenfors, 65 år, konsult, Farsta Slott
  32. Anna Lena Östman, 58 år, undersköterska, Klacknäset
  33. Christer Sjölin, 59 år, väderstatistiker, S Kopparmora
  34. Aino Östergren, 68 år, konstnär, Höjdhagen
  35. Magnus Danielsson, 38 år, hotellchef, Vik
  36. Maria Österman, 45 år, undersköterska, Kyrkudden
  37. Ulf Hägglund, 55 år, certifieringsingenjör, Mörtnäs
  38. Mona Rudenfeldt, 69 år, förskolelärare, Nämdö
  39. Robert Belving, 49 år, murare, Lugnet
  40. Inga Östergren Lind, 60 år, egen företagare, Hemmesta
  41. Peter Ekroth, 54 år, konstnär, Klacknäset
  42. Anette Wikberger, 44 år, skribent, Saltarö
  43. Rolf G Johansson, 62 år, konsult, Hemmestahöjden
  44. Margareta Flodström, 60 år, vårdbiträde, Nämdö
  45. Kjell Thorngren, 64 år, VD, Vindö
  46. Karin Fahlén, 56 år, sjuksköterska, Fagerholm
  47. Stig Malmqvist, 58 år, brandmästare, Återlöga
  48. Estrid Landmark, 68 år, pensionerad sekreterare, Björnkärret
  49. Kalle Landqvist, 42 år, matlagare, Höjdhagen
  50. Veronika Wahlgren, 41 år, barnskötare, Hästhagen
  51. Pentti Valkama, 57 år, internrevisor, Fågelbro
  52. Marianne Nordgren, 67 år, pens. nämndsekreterare, Höjdhagen
  53. Lars Östberg, 42 år, butikssäljare, Strömma
  54. Anna-Carin Sjöberg-Quist, 67 år, pensionerad kostchef, Farstaviken
  55. Staffan Sundberg, 64 år, pensionerad gymnasierektor, Charlottendal
  56. Ulla Olausson, 66 år, pensionerad överförmyndarhandl., Hästhagen
  57. Leif Ydfjärd, 54 år, fastighetsingenjör, Torsby
  58. Elisabeth Karlsson, 66 år, distriktssköterska, Haghulta
  59. Andreas Johansson, 36 år, jurist, Lugnet
  60. Carina Carlsson, 54 år, undersköterska, Fågelvik
  61. Lars Åman, 51 år, administrativ direktör, Djurö
  62. Wenjun Xie, 46 år, lantmätare, Saltarö
  63. Ingemar Hallenberg, 68 år, åkare, Eknäs
  64. Malin Wennberg, 39 år, politisk sekreterare, Charlottendal
  65. Kurt Lindblom Andersson, 56 år, gruppledare, Farstaviken
  66. Miroslawa Foghammar, 72 år, pensionär, Lugnet
  67. Charlie Hansson, 29 år, entreprenör, Brunn
Värmdö
0002-02125
VAL TILL KOMMUNFULLMÄKTIGE

Arbetarepartiet-Socialdemokraterna

Du får bara markera en av dessa anmälda kandidater.
  1. Malin Ekroth, 18 år, studerande, Klacknäset, Ingarö
  2. Charlie Hansson, 29 år, entreprenör, Brunn, Ingarö
  3. Aurora Gullberg, 32 år, kommunikatör, Holmviksskogen, Gustavsberg
  4. Alexander Holes, 20 år, studerande, Hemmesta, Värmdö
  5. Anna-Lee Hedlund, 18 år, studerande, Skogsbo, Gustavsberg
  6. Kalle Lindqvist, 20 år, juridikstuderande, Herrviksnäs, Värmdö
  7. Therese Billberg, 31 år, leg. sjukgymnast, Klacknäset, Ingarö
  8. Simon Hagström, 20 år, musiker, Hemmestahöjden, Värmdö
  9. Disa Påhlman, 18 år, studerande, Ösbydalen, Gustavsberg
  10. Simon Nyström, 20 år, studerande, Haghulta, Värmdö
  11. Camilla Fagerberg, 18 år, studerande, Holmviksskogen
  12. Örjan Martinsson, 30 år, studerande, Ösby Grind, Gustavsberg
  13. Cecilia Ramning, 27 år, lärarstuderande, Eknäs, Ingarö
  14. Erik Claeson, 18 år, studerande, Östra Ekedal, Gustavsberg
  15. Martin Rydell, 33 år, fritidssamordnare, Hästhagen, Gustavsberg
  16. Joakim Ambrosson, 26 år, ingenjör, Munkmora, Gustavsberg
  17. Andrine Winther, 33 år, politisk sekreterare, Torshäll, Värmdö
Värmdö
0002-03923

Centerpartiet

VAL TILL KOMMUNFULLMÄKTIGE

Centerpartiet

Du får bara markera en av dessa anmälda kandidater.
  1. Henrik Paulsen, Skattejurist, Strömma
  2. Hans Lindqvist, Kommunalråd, Hemmesta
  3. Karin Nordblom, fd rektor, Gustavsberg
  4. Lars Alenfalk, Pensionär, Gustavsberg
  5. Stefan Mårtensson, Konsult, Vindö
  6. Ina Ununger, Marknadskommunikatör, Ingarö
  7. Bengt Kleijn, Bibliotikarie, Gustavsberg
  8. Louise Paulsen, Gymnasist, Farsta Slottsvik
  9. Inga Sundén-Cullberg, Grundskolelärare, Haghulta
  10. Lars Liedegren, Arkitekt, Fågelbro
  11. Peter Lindgren, Egen företagare, Djurö
  12. Mats Ekberg, Scenmästare, Ingarö
  13. Birger Bjurkull, Elektriker, Kopparmora
  14. Rolf Fransson, fd Åkare, Ingarö
  15. Anders Jansson, fd Kommunalråd, Djurö
Värmdö
0004-03674

Feministiskt initiativ

VAL TILL KOMMUNFULLMÄKTIGE

Feministiskt initiativ

Du får bara markera en av dessa anmälda kandidater.
  1. Carl Emanuelsson, 28 år, lärare
  2. Petra Wallin, 40 år, studerande
  3. Linda Joelsson, 37 år, doktorand
  4. Malin Nordquist, 31 år, studerande
  5. Mattias Frihammar, 43 år, etnolog
Värmdö kommun
0532-03235

Folkpartiet liberalerna

VAL TILL KOMMUNFULLMÄKTIGE

Folkpartiet liberalerna

Du får bara markera en av dessa anmälda kandidater.
  1. Anders Bergman, Ingarö
  2. Fredrik Sneibjerg, Ösbydalen, Gustavsberg
  3. Britt Lindmark, Ålstäket
  4. Johan Edholm, Rådalen
  5. Ursula Magnusson, Ösbygrind, Gustavsberg
  6. Ammi Nilsson, Skärmarö
  7. Pia Hedström, Värmdövik
  8. Mats Benjaminsson, Ösbygrind, Gustavsberg
  9. Claes-Göran Klingberg, Ingarö
  10. Amie Kronblad, Farsta Slottsvik, Gustavsberg
  11. Olle Markstedt, Saltarö
  12. Margareta Palmquist, Kolvik
  13. Jorge Tenorio, Ingarö
  14. Barbro Oscarsson, Gustavsbergs Hamn
  15. Christer Smedberg, Gustavsberg Lugnet
  16. Barbro Bergman, Ingarö
  17. Alf Lejdemyr, Ingarö Brunn
  18. Birgitta Weldert-Cederwall, Svartsö
Värmdö
0003-00369

Kristdemokraterna

VAL TILL KOMMUNFULLMÄKTIGE

Kristdemokraterna

Du får bara markera en av dessa anmälda kandidater.
  1. Stefan Dozzi, kommunalråd, Östra Ekedal
  2. Clarence Örhammar, företagare, Evlinge
  3. Barbro Modin Svensson, förlagsredaktör, Kalvsvik
  4. Michael Åleberg, vd, Vik
  5. Helene Reduthe, församlingspedagog, Munkmora
  6. Jan Dolk, financial manager, Hemmesta
  7. Marianne Essén, pensionär, Skeviksstrand
  8. Per-Olof Fransson, företagare,  Brunn
  9. Diana Zetterberg Rogers, jur.kand, Vik
  10. Håkan Zachrisson, brandman, Djurö
  11. Mari Viklund, distriktssköterska, Nora Gård
  12. Ulrik Lindgren, leg. sjukskötare, Ösbydalen
  13. Rachel Avraham Dozzi, butikschef, Östra Ekedal
  14. Peo Thyrén, informatör, Hagaberg
  15. Cecilia Nilsson, sjuksköterska, Vik
  16. Sören Björlin, pensionär, Djurö
  17. Merja Kylmämaa Sjö, leg. sjuksköterska, Torsby
  18. Martti Hietikko, skolvaktmästare, Munkmora
  19. Carolina Torebring, pastor, Fågelbro
  20. Christer Sjö, sjökapten, Torsby
  21. Carolina Backman, ingenjör, Gustavsberg
  22. Lennart Torebring, pastor, Fågelbro
  23. Marianna Lundin Christoforatos, butikschef, Ösbydalen
  24. Jacob Lannerö, kommunikationsansvarig, Farsta Slottsvik
  25. Arved Arvedson, präst, Holmviksskogen
Värmdö
0068-02535

Miljöpartiet de gröna

VAL TILL KOMMUNFULLMÄKTIGE

Miljöpartiet de gröna

Du får bara markera en av dessa anmälda kandidater.
  1. Yvonne Blombäck, biolog, 52 år, Gustavsberg
  2. Max Ljungberg, MaNoTk-lärare, 43 år, Skevik
  3. Malin Åberg Aas, skribent, 45 år, Norra Lagnö
  4. Ola Mattsson, tjänsteman, 37 år, Ängsvik
  5. Marina Hardenbildt, tolk/massör, 49 år, Skeppsdalsström
  6. Filip Joelsson, trebarnsfar, 37 år, Torsby
  7. Anneli Rönnblom, utbildningsledare, 51 år, Grönskan, Ingarö
  8. Patrik Palm, livsmedelssäljare, 40 år, Ingarö
  9. Agneta Ericsson, lärare, 51 år, Gustavsberg
  10. Fredrik Alzén, brevbärare, 35 år, Ängsvik
  11. Helena Lindskog, frivårdsinspektör, 41 år, Skälsmara, Ingarö
  12. Jan Erik Posth, massör/fotograf, 45 år, Gustavsberg
  13. Camilla Strandman, ekobonde, 56 år, Nämdö
  14. Roberth Forsberg, pensionär, 71 år, Gustavsberg
  15. Gunnel Avehag, pensionär, 69 år, Gustavsberg
  16. Rolf Zetterberg, bitr. rektor, 56 år, Ängsvik
  17. Mari Thunberg, personalstrateg, 34 år, Gustavsberg
  18. Olle Strandman, 25 år, Gustavsberg
  19. Siv Strömbäck, egen företagare, 64 år, Norrnäs
  20. Thomas Taylor, badmästare, 37 år, Stavsnäs
  21. Susanne Thulin, inredare, 64 år, Gustavsberg
Ingarö, Gustavsberg, Värmdö, Djurö
0055-03146

Moderata Samlingspartiet

VAL TILL KOMMUNFULLMÄKTIGE

Moderata Samlingspartiet

Du får bara markera en av dessa anmälda kandidater.
  1. Lars-Erik Alversjö, Evlinge
  2. Monica Pettersson, Möja
  3. Göran Jansson, Ingarö
  4. Peter Frej, Stavsnäs
  5. Marie Bladholm, Herrviksnäs
  6. Camilla Lien, Skeppsdalsström
  7. Elisabeth Dingertz, Norrnäs
  8. Johan Hedberg, Hagaberg
  9. Affi Stork, Ingarö
  10. Hans-Ove Görtz, Gustavsberg
  11. Malin Bellander, Ingarö
  12. Deshira Flankör, Herrviksnäs
  13. Lars Melin, Gustavsberg
  14. Erik Pettersson, Möja
  15. Mickael Sjökvist, Herrviksnäs
  16. Cecilia Lindberg, Våmfjärden
  17. Jonas Nilsson, Nämdö
  18. Nasim Mir, Ingarö
  19. Bengt Jonshult, Gustavsberg
  20. Ann Fylkner, Ingarö
  21. Eleonore Peters, Hagaberg
  22. Björn Ulfvin, Stavsnäs
  23. Gunnar Ritter, Kolvik
  24. Irene Ulfvin, Stavsnäs
  25. Sven-Gunnar Haglind, Gustavsberg
  26. Göran Cardestål, Ingarö
  27. Peter Wetterstrand, Kolvik
  28. Johan Peters, Hagaberg
  29. Per Naess, Vindö
  30. Bill Bergman, Ingarö
  31. Madeleine Andersson, Evlinge
  32. Ulf Ekberg, Fagerdala
  33. Viveca Melander Jonsson, Fagerdala
  34. Lennart Ottosson, Ängsvik
  35. Margareta Plate, Ingarö
  36. Björn Cederwall, Svartsö
  37. Bo Kahn, Hemmesta
  38. Maria Ros Jernberg, Kalvandö
  39. Kent Vesterberg, Mörtnäs
Värmdö
0001-01175

Sverigedemokraterna

VAL TILL KOMMUNFULLMÄKTIGE

Sverigedemokraterna

Du får bara markera en av dessa kandidater.
  1. Hans Brandt, företagare
  2. Rosana Asplund, florist
Värmdö kommun
0110-02901

Vänsterpartiet

VAL TILL KOMMUNFULLMÄKTIGE

Vänsterpartiet

Du får bara markera en av dessa anmälda kandidater.
  1. Mats Skoglund, barnskötare
  2. Helena Valentin, kulturarbetare
  3. Bertil Krakenberger, miljökonsult
  4. Åsa Grath, lärarstudent
  5. Ali Öztürk, barnskötare
  6. Berit Sjögren, f.d försäkringssekreterare
  7. Tobias Smedberg, småföretagare
  8. Kerstin Lindstål, förskollärare
  9. Per-Olof Palmér, fabriksarbetare
  10. Ann Östvi, busschaufför
  11. Leif Pettersson, chaufför
  12. Inger Krarup, förskolechef
  13. Arne Arenteg, transportarbetare
  14. Marilyn Barden, projektledare
  15. Styrbjörn Sjögren, pensionär
  16. Sonja Bohr, f.d tunneltågförare
  17. Werner Schmidt, historiker
  18. Annelie Svennberg, studerande
  19. Hans Mårtensson, psykolog
  20. Maud Nilsson, pensionär
Värmdö
0005-00666

http://www.val.se