Till sidans innehåll | Välj annat område | Sök

2010

2010-09-21 12:54:22

Val till kommunfullmäktige i Österåker - Valsedlar

Här är de partier som beställt valsedlar.

Vissa partier har anmälda kandidater, vilket anges ovanför kandidaterna på valsedeln. Det betyder att partiet skyddat sin kandidatlista så att väljare inte kan skriva till namn på valsedeln och därmed nominera andra kandidater än de partiet utsett.

Läs mer om partier och valsedlar på www.val.se

Här nedan finns avbildningar av valsedlarna. De går inte att rösta med. Om ordet "utkast" står skrivet över valsedeln så innebär det att valsedeln inte har skickats till tryckning. Du kan ladda ner alla valsedlar i xml-format för vidare bearbetning i t.ex. kalkylprogram.

Arbetarepartiet-Socialdemokraterna

VAL TILL KOMMUNFULLMÄKTIGE

Arbetarepartiet-Socialdemokraterna

Du får bara markera en av dessa anmälda kandidater.
  1. Ann-Christin Furustrand, 53, Åkersberga, Politisk handlägg.
  2. Björn Sundman, 58, Åkersberga, Utbildningsansvarig
  3. Rosita Olsson-Palmberg, 62, Å-berga, Folkhögskolelärare
  4. Bror Segerlund, 69, Åkersberga, Fd Bankman
  5. Monica Lindgren, 45, Åkersberga, Barnskötare
  6. Klas-Göran Wändesjö, 46, Åkersberga, Civilanställd
  7. Margareta Olin, 65, Åkersberga, Pensionär
  8. Leif Pettersson, 67, Åkersberga, Pensionär
  9. Marie Ende, 53, Österskär, Informatör
  10. Anas Abdullah, 30, Åkersberga, Socionom
  11. Kristina Noring, 49, Åkersberga, Förskollärare
  12. Lars Starkerud, 71, Åkersberga, Professor
  13. Kristina Embäck, 60, Åkersberga, Förskollärare
  14. Carlos Nunez, 71, Åkersberga, Fd Folkhögskolelärare
  15. Lisa Karlstedt, 50, Ljusterö, Mattant
  16. Jörgen Palmberg, 47, Åkersberga, Kriminalvårdare
  17. Anna Kalles, 32, Åkersberga, Civilingenjör
  18. Jonas Rosenholm, 29, Åkersberga
  19. Hanna Johansson, 19, Åkersberga, Studerande
  20. Anders Larsson, 37, Åkersberga, Egen företagare
  21. Eva Börjesson, 57, Åkersberga, Handledare
  22. Roger Svalhede, 41, Åkersberga, Folkhögskolelärare
  23. Birgitta Agervi, 68, Åkersberga, Pensionär
  24. Mouloud Tekfi, 54, Åkersberga, Sjukhusvaktmästare
  25. Frida Hultqvist-Wård, 39, Åkersberga, Sjuksköterska
  26. Kjell Eliasson, 57, Ljusterö, Vårdare
  27. Kristina Fanberg, 43, Åkersberga, Ombudsman
  28. Dan Jonsson, 35, Åkersberga, Kriminalvårdare
  29. Anita Grünevald, 45, Åkersberga, Kriminalvårdare
  30. Bernt Nilsson, 55, Åkersberga, Folkhögskolelärare
  31. Ingela Westerlund, 48, Åkersberga, Förskollärare
  32. Tommy Rindevall, 54, Åkersberga, Tekniker
  33. Eivor Jansson, Roslags-Kulla, Pensionär
  34. Tomas Nilsson, 62, Skärgårdsstad, Skolvaktmästare
  35. Anna-Sara Viklund, 21, Åkersberga, Personlig assistent
  36. José Riquelme, 69, Åkersberga, Pensionär
  37. Karin Nyborg-Hammenstig, 60, Åkersberga, Enhetschef
  38. Bertil Larsson, 69, Åkersberga, Pensionär
  39. Cecilia Ringstedt, 42, Svinninge, Barnskötare
  40. Reynoldh Furustrand, 68, Åkersberga, Fd Riksdagsledamot
  41. Torgny Johansson, 62, Åkersberga, Byggnadsarbetare
  42. Inger Larsson, 67, Åkersberga, Pensionär
  43. Roger Karlsson, 72, Åkersberga, Pensionär
  44. Yvonne Ahlin, 48, Åkersberga, Studieutvecklare
  45. Björn Arnoldhsson, 64, Åkersberga, Fd Utredare
  46. Birgitta Gunnarsdotter, 65, Åkersberga, Socionom/förskollär.
  47. Hans Johansson, 70, Åkersberga, Pensionär
  48. Gertrud Hillgren, 70, Åkersberga, Pensionär
  49. Per-Oskar Eriksson, 78, Ingmarsö, Pensionär
  50. Agneta Kurtson, 52, Åkersberga, Vårdare
Österåker
0002-02108

Centerpartiet

VAL TILL KOMMUNFULLMÄKTIGE

Centerpartiet

Du får bara markera en av dessa anmälda kandidater.
  1. Björn Pålhammar, Mentor, Säby/Norrö
  2. Marie-Louise Brännfors, Kontorist, Ekbacken
  3. Laila Selkälä, Förs.tj.man, Spånlöt
  4. Karl Hellberg, Kommunikatör, Margaretelund
  5. Thomas Brottman, Lantbrukare, Ljusterö
  6. Berith Munter-Jansson, Företagare, Spånlöt
  7. Magnus Wallerå, Pol.sakkunnig, Lappdal
  8. Len Blomgren, Vård- och omsorgskvalitetsbevakare, Åkersberga
  9. Per Albinsson, Pensionär, Tuna
  10. Martin Ekudden, Jur. kand, Åkersberga
  11. Roger Karlsson, Mjölkbonde, Ljusterö
  12. Börje Löfvén, Ingenjör, Hästängsudd
  13. Magnus Sjöström, Företagare, Säby
Österåker
0004-02738

Folkpartiet liberalerna

VAL TILL KOMMUNFULLMÄKTIGE

Folkpartiet liberalerna

Du får bara markera en av dessa anmälda kandidater.
  1. Elisabeth Gunnars, 38 år, kommunalråd, Björkhaga
  2. Moa Bäckström, 31 år, kanslichef, Tallsättra
  3. Roger Henning, 63 år, docent, Söra
  4. Pablo Garay, 38 år, företagare, Söra
  5. Lars Österlind, 65 år, kommunfullm.ordf., Björnhuvud
  6. Bengt Svensson, 66 år, fd kommunalråd, Skärgårdsstad
  7. Fredrik Pahlberg, 42 år, polisinspektör, Margretelund
  8. Ritva Elg, 62 år, psykolog/pensionär, Åkersberga
  9. Mathias Lindow, 36 år, kommunikationschef, Österskär
  10. Greger Börjesson, 74 år, pensionär, Åkersberga
  11. Sven Hugosson, 74 år, pensionär, Margretelund
  12. Evelina Hedskog, 29 år, civilingenjör, Österskär
  13. Monica Kjellman, 59 år, arbetsmiljökonsult, Österskär
  14. Herman Strid, 43 år, jur kand, Margretelund
  15. Christoffer Rinman, 44 år, enhetschef, Rydbo
  16. Carl Forsberg, 29 år, gymnasielärare, Smedby
  17. Tommy Hellström, 43 år, egen företagare, Margretelund
  18. Eva Hansén, 31 år, analytiker, Stora Säby
  19. Örjan Franzén, 55 år, IT-konsult, Skärgårdsstad
  20. Erling Böhlin, 78 år, pensionär, Österskär
  21. Barbara Landt Ifvarsson, 63 år, förskollärare, Åkersberga
  22. Suleiman Abdullah, 49 år, skoltjänsteman, Smedby
  23. Edvin Blomberg, 77 år, pensionär, Hacksta
  24. Barbro Svensson, 67 år, leg. sjuksköterska, Skärgårdsstad
  25. Anders Molin, 60 år, forskningsingenjör, Åkersberga
  26. Jan Hölcke, 65 år, univ.lektor, Åkersberga
  27. Tomas Sandström, 46 år, företagare, Skärgårdsstad
  28. Tommy Lindkvist, 38 år, statistiker, Berga
  29. Olle Broman, 67 år, projekteringskonsult, Österskär
  30. Sören Norrby, 73 år, fd kommunfullm. ordf., Åkersberga
Österåker
0003-00380

Kristdemokraterna

VAL TILL KOMMUNFULLMÄKTIGE

Kristdemokraterna

Du får bara markera en av dessa anmälda kandidater.
  1. Mikael Ottosson, brevbärare, Skånsta
  2. Arne Ekstrand, adjunkt, Norrö
  3. Gunvi Hubler, f.d. banktjänsteman, Hacksta
  4. Magdalene Ottosson, säljare, Åkerstorp
  5. Jan Winberg, f.d. ekonomichef, Tuna
  6. Samuel Nordström, servicetekniker, Magretelund
  7. Ulf Nyman, handläggare, Magretelund
  8. Kenneth Drake af Hagelsrum, civilekonom, Åkerstorp
  9. Laine Rebas, ridinstruktör, Stava
  10. Anders Jansson, ingenjör, Ljusterö
  11. Titti Jöngren, lantbrukare, Grindtorps Gård
  12. Fred Ståhlgren, överstelöjtnant, Söra
  13. Ulrika Lindmark, civilingenjör, Österskär
  14. Lars Andersson, pensionär, Skånsta
  15. Håkan von Knorring, kriminalvårdare, Hacksta
  16. Astrid Pettersson, socionom, Söra
  17. Mats Dalenbring, civilingenjör, Magretelund
  18. Magnus Hultgren, ingenjör, Skärgårdsstad
  19. Lars-Erik Korse, jurist, Centrum
  20. Sandra Korse, f.d. banktjänsteman, Centrum
  21. Maria Olin, sjuksköterska, Magretelund
Österåker
0068-02301

Miljöpartiet de gröna

VAL TILL KOMMUNFULLMÄKTIGE

Miljöpartiet de gröna

Du får bara markera en av dessa anmälda kandidater.
  1. Sara Kjernholm, ekonom, 33 år
  2. Michael Solander, inköpare, 50 år
  3. Monique Stalås Hörnsten, journalist, 40 år
  4. Lars Graf, pensionerad lärare, 73 år
  5. Karin Svartengren, hälso- och sjukvårdsanalytiker, 33 år
  6. Karl E Svensson, servicekoordinator, 30 år
  7. Britt Marie Loddby, pensionerad folkskollärare, 66 år
  8. Petter Bixo, fil.kand., 26 år
  9. Ingrid Österman Dahlgren, civilingenjör, 66 år
  10. Jonas Jonsson, universitetsadjunkt, 43 år
  11. Lars Magnusson, tekniker, 68 år
Österåker
0055-03150

Moderata Samlingspartiet

VAL TILL KOMMUNFULLMÄKTIGE

Moderata Samlingspartiet

Du får bara markera en av dessa anmälda kandidater.
  1. Michaela Fletcher Sjöman, Norrö
  2. Eliza Roszkowska Öberg, Svinninge
  3. Ingela Gardner Sundström, Rydbo
  4. Helena Jungenstam, Båtstorp
  5. Conny Söderström, Lervik
  6. Anneli Undén, Täljö
  7. Kenneth Netterström, Margretelund
  8. Pär Lindfors, Gottsunda
  9. Johan Boström, Berga, Hacksta
  10. Christina Funhammar, Ljusterö
  11. Hampe Klein, Söralid
  12. Stellan Bennich, Österskär
  13. Lotta Holmgren, Söra
  14. Lise-Lotte Tenselius Billborn, Margretelund
  15. Angelica Tallin Olausson, Åkersberga
  16. Peter Rönnlund, Margretelund
  17. Ulf Ellnebrant, Runö Höjd
  18. Mats Beiming, Norrö
  19. Mary X Jensen, Österskär
  20. Mats Höjbrandt, Runö
  21. Mia Hinndal Bellander, Österskär
  22. Lars Brunnberg, Åkersberga
  23. Bror Jansson, Söra
  24. Carin Eriksson, Söra
  25. Göran Enwall, Söra
  26. Kim Skerving, Österskär
  27. Kristina Lemon, Åkersberga
  28. Viking Skeeborg, Runö
  29. Mats Ifvarsson, Åkersberga
  30. Bo Hansson, Söra
  31. Wanda Renfors, Ljusterö
  32. Marie-Louise Andersson, Skärgårdsstad
  33. Marianne Lindner Lövgren, Storhagen
  34. Birgitta Netterström, Margretelund
  35. Lars Henrik Hesselgren, Österskär
  36. Lovisa Gardner-Sundström, Rydbo
  37. Ulf Krook, Spånlöt
  38. Ann-Katrine Flodén, Ljusterö
  39. Fredrik Rosengren, Margretelund
  40. Anna Axelsson, Österskär
  41. Berndt Alexandersson, Täljö
  42. Ragnar Jensen, Österskär
  43. Petra Netterström, Söra
  44. Jeanette Widén, Söra
  45. Kjell Ivarsson, Skånsta
  46. Pia-Maria Lindfors Frimodig, Gottsunda
  47. Gunnar Hallberg, Margretelund
  48. Alexandra Fristedt, Skärgårdsstad
  49. Johnny Munkhammar, Österskär
  50. Gunnar Fristedt, Skärgårdsstad
  51. Björn Törnqvist, Storhagen
Österåker
0001-02187

Piratpartiet

VAL TILL KOMMUNFULLMÄKTIGE

Piratpartiet

Du får bara markera en av dessa anmälda kandidater.
  1. Magnus G Bergström, 33 år
  2. Fredrik Lejnell, 27 år
  3. Johan Agge, 28 år
  4. Bertil Lagerlund, 30 år
  5. Christer Jansson, 44 år
  6. Jan Gustafsson, 61 år
Österåker
0524-02196

ROSLAGSPARTIET borgerligt alternativ

VAL TILL KOMMUNFULLMÄKTIGE

ROSLAGSPARTIET borgerligt alternativ

Du får bara markera en av dessa anmälda kandidater.
  1. Björn Molin
  2. Sven Ragnelid
  3. Björn Rapp
  4. Roger Johansson
  5. Marie Wengse
  6. Claes Robell
  7. Matilda Molin
  8. Gunilla Ysberg
  9. Kari Lindblom
  10. Ivar Horst
  11. Peter Nummert
  12. Annelie Österberg
  13. Lars-Erik Wikström
  14. Elisabeth Nilsdotter
  15. Ulla Fahlen
  16. Niklas Österberg
  17. Lars Magnusson
  18. Per Silvin
  19. Lars de Flon
  20. Håkan Fastesson
  21. Käthe Lindblom
  22. Rickard Ledin
  23. Claes Göran Gustafsson
  24. Birgitta Halling
  25. Per Johannisson
  26. Immaculate Kolo Skogemyr
  27. Leif Lanner
  28. Doris M Ledin
  29. Jan Lignelius
  30. Bo Lobergh
  31. Staffan Lundmark
  32. Marianne Månsson
  33. Ola Månsson
  34. Marcin Narozniak
  35. Ulla Öhrstedt
Österåkers kommun
0465-00163

Sverigedemokraterna

VAL TILL KOMMUNFULLMÄKTIGE

Sverigedemokraterna

Du får bara markera en av dessa kandidater.
  1. Lennart Struve, resebyråman
  2. Staffan Arnberg, leg. optiker
Österåker Norra och Österåker Södra
0110-01812

Vänsterpartiet

VAL TILL KOMMUNFULLMÄKTIGE

Vänsterpartiet

Du får bara markera en av dessa anmälda kandidater.
  1. Bo Edlén, serviceingenjör
  2. Francisco Contreras, utredare
  3. Eddie Vivenius, ålderspensionär
  4. Daniel Lagunas, fritidsassistent
  5. Patricia Lagunas, arbetssökande
  6. Berit Nyman, pensionär
  7. Urban Dunell, lärare
  8. Berit Vivenius, pensionär
  9. Claes Göran Axelsson, pensionär
  10. Eva Runsö, butiksanställd
Österåker
0005-01408

Österåkerspartiet

VAL TILL KOMMUNFULLMÄKTIGE

Österåkerspartiet

Du får bara markera en av dessa anmälda kandidater.
  1. Rolf Granström, Polisinspektör
  2. Lennart Berneklint, Media-konsult
  3. Bert Niska, Kriminalvårdare
  4. Ingrid Jacobsen, Distrikssköterska
  5. Stig Himberg, Konsult
  6. Franz Heinel, IT-konsult
  7. Dick Lindén, Kriminalvårdare
  8. Tor Jacobsen, Egen företagare
  9. Ulrika Walberg, Biografmaskinist
  10. Björn Gerzén, Drifttekniker
  11. Maria Ullenius, Undersköterska
  12. Kristina Järlnäs, Egen företagare
  13. Lennart Löfroth, Konsulent
  14. Karin Granström, Merkonom
  15. Svante Holmberg, Egen företagare
  16. Ann-Christin Niklasson, Personaladministratör
  17. Mats Niska, Pumpmaskinist
  18. Leena Holmberg, Marknadsekonom
  19. Staffan Andersson, Mekaniker
  20. Sofia Johansson, Förskollärare
  21. Tobias Niska, Säljledare
  22. Birgitta Gardewall Lindén, Kriminalvårdare
  23. Ove Pettersson, Försäljare
  24. Halina Berneklint, Lärare
  25. Charlotte Carlsson, Hovmästare
  26. Gunilla Niska, Tandsköterska
  27. Mikael Holmberg, Kriminalvårdare
Österåkers kommun
0150-00254

http://www.val.se