Till sidans innehåll | Välj annat område | Sök

2010

2010-09-21 12:54:22

Val till kommunfullmäktige i Upplands Väsby - Valsedlar

Här är de partier som beställt valsedlar.

Vissa partier har anmälda kandidater, vilket anges ovanför kandidaterna på valsedeln. Det betyder att partiet skyddat sin kandidatlista så att väljare inte kan skriva till namn på valsedeln och därmed nominera andra kandidater än de partiet utsett.

Läs mer om partier och valsedlar på www.val.se

Här nedan finns avbildningar av valsedlarna. De går inte att rösta med. Om ordet "utkast" står skrivet över valsedeln så innebär det att valsedeln inte har skickats till tryckning. Du kan ladda ner alla valsedlar i xml-format för vidare bearbetning i t.ex. kalkylprogram.

Arbetarepartiet-Socialdemokraterna

VAL TILL KOMMUNFULLMÄKTIGE

Arbetarepartiet-Socialdemokraterna

Du får bara markera en av dessa anmälda kandidater.
  1. Leif Berglund, 57, Oppositionsråd, Vilunda
  2. Azadeh R Gustafsson, 24, Studerande, Centrala Väsby
  3. Ibrahim Abdallah, 31, Retorikexpert, Smedby
  4. Eva Rundkvist, 49, Kommunikationsrådgivare, Bollstanäs
  5. Kjell Söderqvist, 72, Musiker, Centrala Väsby
  6. Åsa Hagman, 39, Analytiker, Prästgårdsmarken
  7. Bülent Çurku, 57, Arbetsmarknadscoach, Runby
  8. Gun-Britt Karlsson, 54, Politisk sekreterare, Vatthagen
  9. Jakob Gustafsson, 27, Säljare, Centrala Väsby
  10. Linda Holmblad, 19, Butikssäljare, Odenslunda
  11. Ali Kashefi, 28, Studerande, Vilunda
  12. Ann-Christin Jyttner, 57, Behandlingsassistent, Odenslunda
  13. Gert Lindström, 54, Byggnadsarbetare, Brunnby Park
  14. Mari Leach, 46, Ekonom, Odenslunda
  15. Bo Krogvig, 58, Rådgivare, Bollstanäs
  16. Ann-Mari Rosén, 74, Pensionär, Johannesdal
  17. Erik Hultqvist, 18, Studerande, Bollstanäs
  18. Sara Norberg, 27, Teknisk Dokumentation, Brunnby Park
  19. Björn Lundin, 64, Pensionär, Väsbyskogen
  20. Vanja Edwinson, 67, fd Kommunalråd, Sjukyrkoberget
  21. Lars Rande, 29, Butiksanställd, Väsbyskogen
  22. Eva Lindén, 54, Försäljningsassistent, Vilunda
  23. Penahi Ghasemi, 44, Tolk, Smedby
  24. Åsa Larsson, 33, Elektriker, Prästhagen,
  25. Bo Eklund, 67, Pensionär, Carlslund
  26. Eva Leskelä, 49, Behandlingsassistent, Carlslund
  27. Börje Norberg, 61, Låssmed, Runby Backar
  28. Gunilla Eriksson, 66, Pensionär, Smedby
  29. Jakob Bay, 18, Studerande, Odenslunda
  30. Baiba Byberg, 67, Pensionär, Johannesdal
  31. Shaokat Amedi, 55, Lärare, Vilunda
  32. Azam Nikoey, 58, Barnmorska, Vilunda
  33. Ulf Lindén, 51, Verkställande direktör, Bollstanäs
  34. Sevgi Bardakci, 25, Studerande, Sigma
  35. Sam Sandberg, 68, Pensionär, Vilunda
  36. Elin Stebel, 34, Personaladministratör, Odenslunda
  37. Anders Bergström, 56, Posttjänsteman, Bollstanäs
  38. Sara Wahlberg, 24, Studerande, Runby
  39. Lars-Göran Andersson, 59, Pensionär, Runby
  40. Ewa Elander, 64, Församlingspedagog, Njursta
  41. Kjell Blomstedt, 73, Pensionär, Centrala Väsby
  42. Berit Andersson Alphonse, 52, Informatör, Brunnby Vik
  43. Ketema Demie, 69, Konsult, Smedby
  44. Anna-Liisa Bergman, 70, Pensionär, Centrala Väsby
  45. Göran Lindberg, 56, Egenföretagare, Sjukyrkoberget
  46. Pernilla Nilsson, 43, Jurist, Runby
  47. Bernt Sundqvist, 53, Lastbilschaufför, Smedby
  48. Halina Norberg, 60, Metallarbetare, Runby Backar
  49. Ove Gustafsson, 64, Ekonom, Vilunda
  50. Anita Andersson Vattman, 68, Pensionär, Smedby
  51. Marianne Ström, 67, Pensionär, Runby
  52. Johakim Granström, 18, Studerande, Odenslunda
  53. Elisabeth Hedman, 52, Studiesekr., Prästgårdsmarken
  54. Henrik Magnusson, 18, Studerande, Sjukyrkoberget
  55. Aila Jansson, 51, Barnskötare, Sjukyrkoberget
  56. Johan Thidell, 45, Utvecklingsledare, Brunnby Vik
  57. Maj-Britt Bergström, 64, Damfrisör, Bollstanäs
  58. Suzanna Gylling, 71, Pensionerad Budgetrådgivare, Vilunda
  59. Inger Wiksten Karlsson, 66, Byråassistent, Odenslunda
Upplands Väsby
0002-01851

Centerpartiet

VAL TILL KOMMUNFULLMÄKTIGE

Centerpartiet

Du får bara markera en av dessa anmälda kandidater.
  1. Johan Magnusson, Kommunalråd, Centrala Väsby, 36 år
  2. Ludwig Brogård, IT-Manager, Odenslunda Bollstanäs, 36 år
  3. Suzanne Flemström, Grundsk.lärare, Centrala Väsby, 49 år
  4. Christina Bäckman, Försäkr.tjänsteman, Vik-Fresta, 52 år
  5. Andreas Flemmer, Civ.ek., Odenslunda Bollstanäs, 30 år
  6. Lennart Svensson, f.d Bankchef, Centrala Väsby, 63 år
  7. Madeleine Svärd, Pol. sek., Odenslunda Bollstanäs, 38 år
  8. Lillemor Svensson, f.d Verksam.chef, Centrala Väsby, 66 år
  9. Gisela Magnusson, Finansiell rådg., Centrala Väsby, 33 år
  10. Bijan Niavarani, Konstnär, Runby, 63 år
  11. Margareta Olsson, Sekr., Odenslunda Bollstanäs, 62 år
  12. Iréne Eriksson, Kamrer, Runby, 54 år
  13. Erik Jonasson, f.d Kamrer, Smedby, 83år
  14. Birgit Mohlin, f.d Korrekturläsare, Runby, 78 år
  15. Eva Riise Flemström, f.d Speciallärare, Vik-Fresta, 74 år
  16. Gert Wengelin, f.d Styckmästare, Kyrkbyn, 67 år
  17. Rosie Norlin, Ekonom, Vik-Fresta, 57 år
  18. Majbritt Wengelin, f.d Kassörska, Kyrkby, 76 år
  19. Lillemor Jonasson, f.d Sekreterare, Smedby, 78 år
  20. Solweig Flemmer, Pensionär, Odenslunda Bollstanäs, 71 år
  21. Sabina Brogård, Verksam.chef, Odenslunda Bollstanäs, 37 år
Upplands Väsby
0004-02223

Folkpartiet liberalerna

VAL TILL KOMMUNFULLMÄKTIGE

Folkpartiet liberalerna

Du får bara markera en av dessa anmälda kandidater.
  1. Antonia Ax:son Johnson, företagare, Runby
  2. Kristina Klempt, språklärare, Väsbyskogen
  3. Eila Bromme, kommunalråd, Bollstanäs
  4. Torsten Hemph, pensionär, Bollstanäs
  5. Bengt Karlsson, regionchef, Bollstanäs
  6. Ellinor Björnegren, lärarstudent, Ekebo
  7. Lennart Jonsson, säljare, Bollstanäs
  8. Lotta Blanck, socionom, Grimstaby
  9. Jan Engfeldt, produktchef, Bollstanäs
  10. Francis James Opondo, trafikassistent, Bollstanäs
  11. Marianne Surén, fd speciallärare, Brunnbyvik
  12. Klemens Klempt, pensionär, Väsbyskogen
  13. Jaak Akker, konsult, Bollstanäs
  14. Sebastian Bjernegård, studerande, Smedby
  15. Nils Eriksson, ekonomiansvarig, Runby
  16. Karin Hemph, pensionär, Bollstanäs
  17. Rolf Bromme, redaktör, Bollstanäs
  18. Carin Kedvall, kyrkoherde em, Apoteksskogen
  19. Lennart Kedvall, företagskonsult, Apoteksskogen
  20. Pia Barklund, skogsforskare, Bollstanäs
  21. Mikael Landén, fil kand, Vilunda
  22. Åke Barklund, jägmästare, Bollstanäs
  23. Siegfried Fanslau, pensionär, Sjukyrkoberget
  24. Helen Westblom Jonsson, lärare, Bollstanäs
  25. Inga-Brith Åkerman, präst, Carlslund
  26. Siv Rosenqvist, församlingsassistent, Odenslunda
  27. Sten Deutgen, pensionär, Runby
  28. Jan Bergström, fd konsthandlare, Bollstanäs
  29. Göran Ennerfelt, direktör, Runby
Upplands Väsby
0003-00378

Kristdemokraterna

VAL TILL KOMMUNFULLMÄKTIGE

Kristdemokraterna

Du får bara markera en av dessa anmälda kandidater.
  1. Maria Fälth, 47 år, kommunalråd, Bollstanäs
  2. Stefan Berg, 34 år, fil.kand, Skälby
  3. Ismo Salmi, 46 år, advokat, Centrum
  4. Lars Tunkrans, 50 år, systemingenjör, Smedby
  5. Chris Hansson, 70 år, pensionär, Gudby
  6. Eva Andersson, 47 år, chefssjuksköterska, Fresta
  7. Raouf Ayoub, 62 år, IT-konsult, Odenslunda
  8. Wasim Fayez, 36 år, sjuksköterska, Centrum
  9. Kerstin Grundström, 60 år, lärare, Smedby
  10. Olof Granström, 65 år, leg. tandläkare, Odenslunda
  11. David Strömqvist, 26 år, student, Bollstanäs
  12. Charlotte Rantanen, 56 år, sjuksköterska, Centrum
  13. Joakim Wohlfeil, 46 år, biståndsarbetare, Odenslunda
  14. Kristina Berg, 34 år, leg. optiker, Skälby
  15. Rauli Lehtonen, 56 år, internationell sekreterare, Odenslunda
  16. Hans Nordlander, 68 år, civilingenjör, Bollstanäs
  17. Bengt Strömqvist, 58 år, säljare, Bollstanäs
  18. Tommy Fälth, 52 år, vårdare, Bollstanäs
  19. Lars Kuusiniemi, 50 år, ekonomikonsult, Brunnby-Vik
Upplands Väsby
0068-02302

Miljöpartiet de gröna

VAL TILL KOMMUNFULLMÄKTIGE

Miljöpartiet de gröna

Du får bara markera en av dessa anmälda kandidater.
  1. Lars Valtersson, lärare, Runby
  2. Ingela Melkersson, miljökonsult, Smedby
  3. Lennart Olsen, civilekonom, Harva
  4. Eeva Kaplas, dietist, Gamla Väsby
  5. Andres Veide, universitetslektor, Runby
  6. Annika Andersson, informatör, Prästgårdsmarken
  7. Kjell Johnsson, pensionär, Runby
  8. Carina Hember, lärare, Prästgårdsmarken
  9. Joachim Schmidt, gymnasielärare, Njursta
  10. Erika Tillnert, studerande, Odenslunda
  11. Gunnar Andersson, fastighetsskötare, Runby
  12. Lars-Göran Hillerslätt, pensionär, volontär, Apoteksskogen
  13. Ann Gotting-Veide, socionom, Runby
  14. Rafael Altez Calderon, agronom, Runby
  15. Majvor Taylor, sjuksköterska, Smedby
  16. Magnus Söderlund, naturskolepedagog, Runby
  17. Gunilla Karlsson, inköpare, Runby
  18. Kassim Khamara, byggnadsingenjör, Smedby
  19. Petra Palmqvist, gymnasielärare, Runby
  20. Kristina Almlöf, boendestödjare, Carlslund
  21. Jallal Moradi, högskoletekniker, Bollstanäs
  22. Gunnel Wallsten, pensionär, Väsby centrum
  23. Henrik Davids Thomsen, egenföretagare, Apoteksskogen
  24. Siv Khamara, pensionär, Smedby
  25. Mikaela Valtersson, riksdagsledamot, Runby
  26. Michel Silvestri, biomedicinsk analytiker, Torsåker
Upplands Väsby
0055-03092

Moderata Samlingspartiet

VAL TILL KOMMUNFULLMÄKTIGE

Moderata Samlingspartiet

Du får bara markera en av dessa anmälda kandidater.
  1. Jan Holmberg, Kommunstyrelsens ordförande, 65 år, Odenslunda
  2. Johan Hjelmstrand, Kommunikationsrådgivare, 27 år, Runby
  3. Per-Erik Kanström, Projektledare, 31 år, Carlslund
  4. Lena Kanström, Medicine Doktor, 64 år, Skälby
  5. Kent Hjalmarsson, Skadechef, 64 år, Sjukyrkoberget
  6. Linda Honkanen, Studerande, 23 år, Bollstanäs
  7. Janolof Halldén, Fotograf, 61 år, Sjukyrkoberget
  8. Christine Hanefalk, Civilingenjör, 32 år, Vilunda
  9. Erik Palmstierna, Tjänsteman, 42 år, Brunnby-vik
  10. Fredrik Öberg, Tingsfiskal, 29 år, Runby
  11. Malin Strandberg, Credit Controller, 24 år, Skälby
  12. Christina H. Gardos, F.d. Egenföretagare, 66 år, Fresta
  13. Jan-Erik Ek, Lärare, 62 år, Vilunda
  14. Desirée Kiskeri, Lärare, Förskollärare, 34 år, Vilunda
  15. Daniel Strandberg, Jurist, 26 år, Skälby
  16. Anders Melin, Civilingenjör, 65 år, Fresta
  17. Anitha Hector, Banktjänsteman, 54 år, Sjukyrkoberget
  18. Ingabrit Halldén, Pensionär, 61 år, Sjukyrkoberget
  19. Mattias Sundgren, Projektledare, 36 år, Bollstanäs
  20. Lotta Groth, Konditor, 36 år, Ekeby
  21. Mattias Råvik, Teknologie Licentiat, 33 år, Odenslunda
  22. Lars Hansson, Civilingenjör, 72 år, Brunnby-vik
  23. Aija Henningsson, Kock, 53 år, Runby
  24. Peter Gardos, Beteendevetare, 73 år, Fresta
  25. Lillemor Wetterling, Egenföretagare, 66 år, Fresta
  26. Sven-Eric Andersson, Civilingenjör, 72 år, Fresta
  27. Stefan Hjort, Governmental Relations, 46 år, Väsbyskogen
  28. Tony Haddad, Konsult, 51 år, Carlslund
  29. Metin Taskin, Egenföretagare, 48 år, Väsbyskogen
  30. Andreas Loqvist, It-ansvarig, 36 år, Runby
  31. Leif Jansson, Informationsmäklare, 62 år, Smedby
  32. Magnus Åkesson, Hotellreceptionist, 42 år, Carlslund
  33. Gunnar Norlin, Arbetschef, 62 år, Fresta
  34. Roger Hägglund, Area Sales Manager, 60 år, Odenslunda
  35. Tariq Khan, Marknadsansvarig, 41 år, Prästgårdsmarken
  36. Olle Norrvi, Ingenjör, 64 år, Vatthagen
  37. Inga-Britt Björling, Marknadsekonom, 66 år, Brunnby-vik
  38. Mats Hermansson, Stf. Avdelningschef, 41 år, Apoteksskogen
  39. Ann Scarselli, Pensionär, 67 år, Vilunda
  40. Åke Roth, Controller, 43 år, Runby
  41. Britt Holmberg, Avdelningschef, 65 år, Odenslunda
  42. Christer Derger, Banktjänsteman, 59 år, Sjukyrkoberget
  43. Reidar Ahl, Ingenjör, 75 år, Runby
  44. Jan Eckert, Pensionär, 70 år, Odenslunda
Upplands Väsby
0001-02190

Sverigedemokraterna

VAL TILL KOMMUNFULLMÄKTIGE

Sverigedemokraterna

Du får bara markera en av dessa kandidater.
  1. Jörgen Danielsson, yrkeschaufför
Upplands Väsby
0110-02898

Vänsterpartiet

VAL TILL KOMMUNFULLMÄKTIGE

Vänsterpartiet

Du får bara markera en av dessa anmälda kandidater.
  1. Ulla Blücher, politisk sekreterare, Runby
  2. Anders Rosén, folkhögskolelärare, Prästgårdsmarken
  3. Karin Lind, speciallärare, Prästgårdsmarken
  4. Yadollah Biglari, statstjänsteman, Vilunda
  5. Feline Flodin, studerande, Runby
  6. Fredy Duran, it-systemtekniker, Prästhagen
  7. Flerida Amanda Martinez, boendeassistent, Smedby
  8. Patrik Sjöstrand, lärare, Runby
  9. Leif Bejhed, socialpedagog, Smedby
  10. Azizeh Vatandoust, statstjänsteman, Vilunda
  11. Anders Anagrius, tjänsteman, Prästgårdsmarken
  12. Juha Mäkitalo, datatekniker, Smedby
  13. Jan Bäckström, lokförare, Väsbyskogen
  14. Helena Naporchuk, egenföretagare, Odenslunda
  15. Susanne Olivemark, lärare, Gamla Väsby
  16. Peter Linde-Qvist, butiksarbetare, Gamla Väsby
  17. Paula Miettinen, postanställd, Runby
  18. Fredrik Degerström, murare, Runby
Upplands Väsby
0005-01034

http://www.val.se