Till sidans innehåll | Välj annat område | Sök

2010

2010-09-24 13:12:09

Val till kommunfullmäktige i Nyköping - Valda

Samtliga 34 valdistrikt räknade

Protokoll slutlig sammanräkning Nyköping

Mandatfördelning

Förk. Parti Mandat 2010 +/- Mandat 2006
M Moderata Samlingspartiet 15 +1 14
C Centerpartiet 4 -1 5
FP Folkpartiet liberalerna 4 -1 5
KD Kristdemokraterna 3 -2 5
S Arbetarepartiet-Socialdemokraterna 23 -3 26
V Vänsterpartiet 3   3
MP Miljöpartiet de gröna 6 +3 3
SD Sverigedemokraterna 3 +3  
Totalt 61   61

Mandatfördelning per kommunvalkrets

Område M C FP KD S V MP SD TOT
4 2 1 1 8 1 2 1 20
6 1 1 1 8 1 2 1 21
5 1 2 1 7 1 2 1 20
Nyköping 15 4 4 3 23 3 6 3 61

Ledamöter

2014-11-17 06:49:02

Parti Ledamot Valkrets
MAdéle BergentoftNyköpings Västra
MAnna af SillénNyköpings Norra
MAnne-Marie Wigertz (personvald)Nyköpings Västra
MAnniola NilssonNyköpings Västra
MCharles WesterbergNyköpings Östra
MEva SjöströmNyköpings Västra
MHelena Nauckhoff JanssonNyköpings Västra
MJan BonnierNyköpings Norra
MJohan SchenströmNyköpings Västra
MKaj NilssonNyköpings Östra
MKjell EricsonNyköpings Norra
MLena ParmenstamNyköpings Östra
MLotti SvebéusNyköpings Norra
MMagnus JosephsonNyköpings Östra
MThord RevestamNyköpings Östra
CAnnika KarlssonNyköpings Norra
CAxel WevelNyköpings Östra
CEva Andersson (personvald)Nyköpings Västra
CKent GustafssonNyköpings Norra
FPGöran Hagberg (personvald)Nyköpings Västra
FPGöran SilfverlingNyköpings Östra
FPPeter GustafssonNyköpings Östra
FPRaija RingbergerNyköpings Norra
KDCurt Eriksson (personvald)Nyköpings Västra
KDStefan LandmarkNyköpings Norra
KDVioleta Huaman de LundbergNyköpings Östra
SAli Abdullahi DubetNyköpings Norra
SAndreas EkstrandNyköpings Norra
SArne KarlssonNyköpings Östra
SBo FagerbergNyköpings Östra
SCajsa WidqvistNyköpings Västra
SCarl-Åke AnderssonNyköpings Västra
SEva Thunér OhlssonNyköpings Västra
SGudrun EngquistNyköpings Östra
SGunilla AnderssonNyköpings Norra
SGöran HillmanNyköpings Västra
SIbrahim Ben AlayaNyköpings Norra
SJacob LarssonNyköpings Västra
SKarin JohanssonNyköpings Östra
SKent PetterssonNyköpings Västra
SLeif BergNyköpings Östra
SLeif KarlssonNyköpings Norra
SLilian PerssonNyköpings Östra
SLouise AnkarfjällNyköpings Västra
SMarjo GustafssonNyköpings Norra
SMicael ArdeheimNyköpings Västra
SSören VikingNyköpings Norra
SUlla-Karin DanielssonNyköpings Norra
SUrban Granström (personvald)Nyköpings Östra
VMona StrömNyköpings Östra
VNicklas FranzénNyköpings Norra
VStaffan FolkeNyköpings Västra
MPJohannes KrunegårdNyköpings Västra
MPJonas HultbergNyköpings Norra
MPLina StrömstedtNyköpings Östra
MPMalin HagerströmNyköpings Västra
MPMarco Venegas (personvald)Nyköpings Norra
MPOskar ReimerNyköpings Östra
SDAnders EberhardtNyköpings Västra
SDThom Zetterström (personvald)Nyköpings Östra
SDTobias Nilsson (personvald)Nyköpings Norra

Avgångna ledamöter

2014-11-17 06:49:05

Parti Ledamot Avgångsdatum Ersatt av Valkrets
MErik Bengtzboe2011–03–15Helena Nauckhoff JanssonNyköpings Västra
MJan Carle2010–11–23Eva SjöströmNyköpings Västra
MJim Merkéll2014–06–11Lena ParmenstamNyköpings Östra
MPeder Wachtmeister2011–11–03Jim MerkéllNyköpings Östra
MTina Palme (personvald)2013–12–31Kaj NilssonNyköpings Östra
CTorbjörn Olsson (personvald)2011–11–03Axel WevelNyköpings Östra
KDVeronica Andersson2010–11–23Violeta Huaman de LundbergNyköpings Östra
SAnna Möller2013–04–01Leif BergNyköpings Östra
SAnnelie Pettersson2012–04–03Jerry AnderssonNyköpings Östra
SEmmy Widqvist2013–08–13Bo FagerbergNyköpings Östra
SFredrik Ardeheim2011–12–06Marjo GustafssonNyköpings Norra
SJerry Andersson2014–04–22Arne KarlssonNyköpings Östra
SOscar Rüdow2012–12–05Gunilla AnderssonNyköpings Norra
SSaga-Britt Landelius2012–06–07Göran HillmanNyköpings Västra
SVeronica Ehn2013–04–04Gudrun EngquistNyköpings Östra
VJeanette Zetterström-Österberg2013–07–08Staffan FolkeNyköpings Västra
MPLena Stammel2013–04–04Oskar ReimerNyköpings Östra
SDBo Jacobsson2012–03–07Anders EberhardtNyköpings Västra

http://www.val.se