Till sidans innehåll | Välj annat område | Sök

2010

2010-09-30 14:49:39

Val till kommunfullmäktige i Stockholm - Valda

Samtliga 509 valdistrikt räknade

Protokoll slutlig sammanräkning Stockholm

Mandatfördelning

Förk. Parti Mandat 2010 +/- Mandat 2006
M Moderata Samlingspartiet 38 -3 41
C Centerpartiet 3 +2 1
FP Folkpartiet liberalerna 10   10
KD Kristdemokraterna 1 -2 3
S Arbetarepartiet-Socialdemokraterna 25 -2 27
V Vänsterpartiet 8 -1 9
MP Miljöpartiet de gröna 16 +6 10
Totalt 101   101

Mandatfördelning per kommunvalkrets

Område M C FP KD S V MP TOT
7 1 2   4 2 4 20
7 1 2   2 1 2 15
9 1 2 1 2   2 17
5   1   6 2 3 17
5   1   5 2 3 16
5   2   6 1 2 16
Stockholm 38 3 10 1 25 8 16 101

Ledamöter

2014-11-17 06:49:02

Parti Ledamot Valkrets
MAnna Cederschiöld3 Norrmalm-Östermalm-Gamla Stan
MAnnette Lundquist Larsson3 Norrmalm-Östermalm-Gamla Stan
MArba Kokalari1 Södermalm-Enskede
MBerthold Gustavsson5 Västra Söderort
MBilly Östh4 Östra Söderort
MBo Arkelsten6 Yttre Västerort
MCecilia Brinck4 Östra Söderort
MChrister G Wennerholm2 Bromma-Kungsholmen
MChristina Elffors-Sjödin5 Västra Söderort
MChristoffer Järkeborn1 Södermalm-Enskede
MDaniel Valiollahi2 Bromma-Kungsholmen
MDatevig Tjärnberg3 Norrmalm-Östermalm-Gamla Stan
MDennis Wedin6 Yttre Västerort
MElias Granqvist6 Yttre Västerort
MHelena Bonnier3 Norrmalm-Östermalm-Gamla Stan
MIda Karlbom3 Norrmalm-Östermalm-Gamla Stan
MJan Tigerström2 Bromma-Kungsholmen
MJoakim Larsson1 Södermalm-Enskede
MJohan Brege4 Östra Söderort
MJohanna Sjö3 Norrmalm-Östermalm-Gamla Stan
MJonas Nilsson1 Södermalm-Enskede
MLars Svärd5 Västra Söderort
MLise-Lotte Fylking2 Bromma-Kungsholmen
MLorentz Lyttkens3 Norrmalm-Östermalm-Gamla Stan
MLotta Juul Martin-Löf3 Norrmalm-Östermalm-Gamla Stan
MMargareta Björk1 Södermalm-Enskede
MMarie Ljungberg Schött4 Östra Söderort
MMarkus Nordström1 Södermalm-Enskede
MOlle Andretzky5 Västra Söderort
MPer Hallberg6 Yttre Västerort
MPeter Jönsson5 Västra Söderort
MRahma Dirie6 Yttre Västerort
MRegina Kevius2 Bromma-Kungsholmen
MSten Nordin (personvald)4 Östra Söderort
MTina Ghasemi2 Bromma-Kungsholmen
MTünde Kovach1 Södermalm-Enskede
MUlla Hamilton3 Norrmalm-Östermalm-Gamla Stan
MYvonne Fernell-Ingelström2 Bromma-Kungsholmen
CJonas Naddebo3 Norrmalm-Östermalm-Gamla Stan
CPer Ankersjö (personvald)1 Södermalm-Enskede
CStina Bengtsson2 Bromma-Kungsholmen
FPAnn-Katrin Åslund6 Yttre Västerort
FPBjörn Ljung2 Bromma-Kungsholmen
FPFrida Johansson Metso3 Norrmalm-Östermalm-Gamla Stan
FPGulan Avci4 Östra Söderort
FPHelen Jäderlund Eckardt6 Yttre Västerort
FPIsabel Smedberg-Palmqvist2 Bromma-Kungsholmen
FPKarl Bern (personvald)5 Västra Söderort
FPLotta Edholm (personvald)3 Norrmalm-Östermalm-Gamla Stan
FPMadeleine Sjöstedt1 Södermalm-Enskede
FPUlf Fridebäck1 Södermalm-Enskede
KDEwa Samuelsson (personvald)3 Norrmalm-Östermalm-Gamla Stan
SAbdo Goriya6 Yttre Västerort
SAbebe Hailu6 Yttre Västerort
SBengt Sandberg5 Västra Söderort
SElisabeth Brandt Ygeman1 Södermalm-Enskede
SEmma Lindqvist5 Västra Söderort
SEva-Louise Erlandsson-Slorach5 Västra Söderort
SGunnar Sandell4 Östra Söderort
SHassan Said Mahamed (personvald)6 Yttre Västerort
SJan Valeskog3 Norrmalm-Östermalm-Gamla Stan
SJari Visshed2 Bromma-Kungsholmen
SKaj Nordquist6 Yttre Västerort
SKarin Hanqvist2 Bromma-Kungsholmen
SKarin Wanngård6 Yttre Västerort
SLeif Rönngren4 Östra Söderort
SMalte Sigemalm5 Västra Söderort
SMaria Östberg Svanelind1 Södermalm-Enskede
SMikael Magnusson1 Södermalm-Enskede
SMirja Räihä Järvinen6 Yttre Västerort
SMonika Lindh4 Östra Söderort
SRana Carlstedt4 Östra Söderort
SRoger Mogert4 Östra Söderort
SSalar Rashid5 Västra Söderort
SStefan Hansson1 Södermalm-Enskede
STara Twana3 Norrmalm-Östermalm-Gamla Stan
SÅsa Wester4 Östra Söderort
VAnn Mari Engel4 Östra Söderort
VAnn-Margarethe Lihv (personvald)6 Yttre Västerort
VInger Stark4 Östra Söderort
VJackie Nylander5 Västra Söderort
VKarin Rågsjö1 Södermalm-Enskede
VMaria Hannäs2 Bromma-Kungsholmen
VMehdi Oguzsoy5 Västra Söderort
VStellan F Hamrin1 Södermalm-Enskede
MPAwad A. Hersi (personvald)6 Yttre Västerort
MPChristopher Ödmann5 Västra Söderort
MPEivor Karlsson2 Bromma-Kungsholmen
MPElina Mörsäri Åberg3 Norrmalm-Östermalm-Gamla Stan
MPEwa Larsson4 Östra Söderort
MPIngegerd Akselsson Le Douaron2 Bromma-Kungsholmen
MPJakop Dalunde5 Västra Söderort
MPJonas Eklund1 Södermalm-Enskede
MPKatarina Luhr3 Norrmalm-Östermalm-Gamla Stan
MPMats Berglund1 Södermalm-Enskede
MPPer Olsson6 Yttre Västerort
MPSara Pettigrew4 Östra Söderort
MPStefan Nilsson1 Södermalm-Enskede
MPYvonne Ruwaida1 Södermalm-Enskede
MPÅke Askensten4 Östra Söderort
MPÅsa Jernberg5 Västra Söderort

Avgångna ledamöter

2014-11-17 06:49:05

Parti Ledamot Avgångsdatum Ersatt av Valkrets
MAnders Blom Hartung2013–10–29Lorentz Lyttkens3 Norrmalm-Östermalm-Gamla Stan
MAnton Abele2010–11–16Johan Sjölin3 Norrmalm-Östermalm-Gamla Stan
MAriane Bucquet2013–09–17Ida Karlbom3 Norrmalm-Östermalm-Gamla Stan
MBirgitta Holm2013–04–16Johan Brege4 Östra Söderort
MDaniel Somos2014–10–07Peter Jönsson5 Västra Söderort
MHanna Broberg2013–01–08Anders Blom Hartung3 Norrmalm-Östermalm-Gamla Stan
MJohan Sjölin2012–12–04Anna Cederschiöld3 Norrmalm-Östermalm-Gamla Stan
MKristina Alvendal2010–11–16Hanna Broberg3 Norrmalm-Östermalm-Gamla Stan
MSebastian Carlsson2012–09–18Lise-Lotte Fylking2 Bromma-Kungsholmen
CHelen Törnqvist (personvald)2013–06–18Stina Bengtsson2 Bromma-Kungsholmen
SCarin Jämtin (personvald)2011–04–19Rana Carlstedt4 Östra Söderort
SKarin Ehlin Kolk2012–10–30Gunnar Sandell4 Östra Söderort
STomas Rudin2014–06–10Åsa Wester4 Östra Söderort
VClaudia Jimenez Guala2011–11–01Jackie Nylander5 Västra Söderort
VMåns Almqvist2012–12–04Inger Stark4 Östra Söderort
MPAnders Wallner2012–09–18Eivor Karlsson2 Bromma-Kungsholmen
MPChristian Valtersson2012–05–22Mats Berglund1 Södermalm-Enskede
MPEmilia Hagberg (personvald)2012–07–03Christopher Ödmann5 Västra Söderort
MPPer Bolund2011–12–13Jonas Eklund1 Södermalm-Enskede
MPZaida Catalán2011–03–08Christian Valtersson1 Södermalm-Enskede

http://www.val.se