Till sidans innehåll | Välj annat område | Sök
till www.val.se

Val till Sametinget 2017

Val till Sametinget - Valsedlar

Här är de partier som beställt valsedlar.

Här nedan finns avbildningar av valsedlarna. De går inte att rösta med. Om ordet "utkast" står skrivet över valsedeln så innebär det att valsedeln inte har skickats till tryckning.

Ladda ner XML-filen som använts för att generera dessa data.

Albmut - Almetjh - Almasj - Folket

VAL TILL SAMETINGET

Albmut - Almetjh - Almasj - Folket

Du får bara sätta kryss i rutan för en kandidat.
  1. Lars-Paul Kroik, Partiledare, Borensberg
  2. Marita Granström, Sektionsledare/IT-koordinator, Sundsvall
  3. Karl Einar Enarsson, Vägledare, Umeå
  4. Eva Bergström, Skräddare, Kiruna
  5. Lilian Mikaelsson, Renägare, Älvsbyn
  6. Jon Sarri, Gruvarbetare, Kiruna
  7. Hans-Göran Holmberg, Pensionär, Blåvikssjön, Storuman
  8. Stina Sarri, Sjuksköterska, Kiruna
  9. Erika Lasko, Undersköterska, Rosvik, Piteå
  10. Jan-Olov Jansson, Kyrkvärd, Säter
00248

Guovssonásti

VAL TILL SAMETINGET

Guovssonásti

Du får bara sätta kryss i rutan för en kandidat.
  1. Anne Madeleine Kuhmunen, Árjjepluovve
  2. Nils-Johan Labba, Giron
  3. Julia Omma, Fällfors
  4. John-Tomas Labba, Badje Sohppar
  5. Elle-Siri Labba, Árjjepluovve
  6. Johan Andersson, Gávtsjávrrie
  7. Aslak Allas, Giron
  8. Fredrik Nutti, Jåhkåmåhkke
00253
VAL TILL SAMETINGET

Guovssonásti

Du får bara sätta kryss i rutan för en kandidat.
  1. Lars Miguel Utsi, Jåhkåmåhkke
  2. Marita Stinnerbom, Faahtjere
  3. Tomas Unga, Giron
  4. Lena Persson, Brekken
  5. Nila Jannok, Jåhkåmåhkke
  6. Marianne Lörstrand, Árviesjávrrie
  7. Per Mikael Utsi, Seidegava
  8. Anna-Maria Andersson, Fällfors
  9. Bertil Unga, Gárasavvon
  10. Ulrika Bergman, Árjjepluovve
00254
VAL TILL SAMETINGET

Guovssonásti

Du får bara sätta kryss i rutan för en kandidat.
  1. Marita Stinnerbom, Faahtjere
  2. Lars Miguel Utsi, Jåhkåmåhkke
  3. Karin Vannar, Jåhkåmåhkke
  4. Lars-Jon Allas, Giron
  5. Fia Kaddik, Jåhkåmåhkke
  6. Dan Fjällman, Árjjepluovve
  7. Inger Baer-Omma, Dearna
  8. Per-Ove Blind, Árviesjávrrie
  9. Ella Britt Utsi-Jannok, Seidegava
  10. Lise Tapio Pittja, Jåhkåmåhkke
00255

Jakt- och Fiskesamerna

VAL TILL SAMETINGET

Jakt- och Fiskesamerna

Du får bara sätta kryss i rutan för en kandidat.
  1. Håkan Jonsson, Sorsele
  2. Josefina Skerk, Bergnäs
  3. Oscar Sedholm, Umeå
  4. Mona Persson, Arjeplog
  5. Sten Wälitalo, Jukkasjärvi
  6. Veronika Håkansson, Storuman
  7. Hilding Andersson, Tjärnberg
  8. Julia Wahlberg, Kiruna
  9. Daniel Holst, Umeå
  10. Agneta Rimpi, Borås
  11. Peter Holmqvist, Jokkmokk
  12. Karin Mannela, Tromsö
  13. Signar Holmström, Östersund
  14. Sofia Mörtlund, Luleå
  15. Rolf Olsson, Arjeplog
  16. Birgitta Pouno, Kiruna
  17. Johan Hedemalm, Kiruna
  18. Elisabeth Önnhall, Lycksele
  19. Isak Töyrä, Kiruna
  20. Vivianne Lestander, Rio
  21. Ted Alvarsson, Skellefteå
  22. Ulla Alvarsson, Östersund
  23. Christer Strömhult, Kiruna
  24. Iris Linder, Fjällsjönäs
  25. Lage Lestander, Arjeplog
  26. Anita Viklund, Upplandsväsby
  27. Ali Rubertsson, Storuman
  28. Johan Wilhelmsson, Kåge
  29. Zusanne Johnsen, Norrtälje
  30. Sten Söderhagen, Borås
  31. Ulla Vikström, Boden
  32. Stig Isaksson, Jokkmokk
  33. Barry Siikavuopio, Bollnäs
  34. Roger Ström, Meselefors
  35. Jan Aspvik, Gammelstad
  36. Nils Sarri, Nikkaluokta
  37. Bengt Karlsson, Sibbhult
  38. Tage Billman, Malgovik
  39. Bengt Mikaelsson, Marsfjäll
  40. Mats Berg, Puoltsa
  41. Sune Johansson, Umeå
  42. Robert Fryxell, Skellefteå
  43. Kjell Holmberg, Hallen
  44. Gunnar Fryxell, Tärnaby
00256
VAL TILL SAMETINGET

Jakt- och Fiskesamerna

Du får bara sätta kryss i rutan för en kandidat.
  1. Josefina Skerk, Bergnäs
  2. Håkan Jonsson, Sorsele
  3. Veronika Håkansson, Storuman
  4. Oscar Sedholm, Umeå
  5. Agneta Rimpi, Borås
  6. Daniel Holst, Umeå
  7. Iris Linder, Fjällsjönäs
  8. Signar Holmström, Östersund
  9. Ulla Alvarsson, Östersund
  10. Ali Rubertsson, Storuman
  11. Elisabeth Önnhall, Lycksele
  12. Tage Billman, Malgovik
  13. Zusanne Johnsen, Norrtälje
  14. Sten Söderhagen, Borås
  15. Anita Viklund, Upplandsväsby
  16. Gunnar Fryxell, Tärnaby
  17. Ted Alvarsson, Skellefteå
  18. Roger Ström, Meselefors
  19. Johan Wilhelmsson, Kåge
  20. Sune Johansson, Umeå
  21. Thomas Lindström, Skellefteå
  22. Robert Fryxell, Skellefteå
  23. Bengt Karlsson, Sibbhult
  24. Bengt Mikaelsson, Marsfjäll
00257
VAL TILL SAMETINGET

Jakt- och Fiskesamerna

Du får bara sätta kryss i rutan för en kandidat.
  1. Mona Persson, Arjeplog
  2. Sten Wälitalo, Jukkasjärvi
  3. Vivianne Lestander, Rio
  4. Rolf Olsson, Arjeplog
  5. Julia Wahlberg, Kiruna
  6. Hilding Andersson, Tjärnberg
  7. Birgitta Pouno, Kiruna
  8. Peter Holmqvist, Arjeplog
  9. Sofia Mörtlund, Luleå
  10. Johan Hedemalm, Kiruna
  11. Karin Mannela, Tromsö
  12. Nils Sarri, Nikkaluokta
  13. Lage Lestander, Arjeplog
  14. Ulla Vikström, Boden
  15. Isak Töyrä, Kiruna
  16. Stig Isaksson, Jokkmokk
  17. Jan Aspvik, Gammelstad
  18. Barry Siikavuopio, Bollnäs
  19. Christer Strömhult, Kiruna
00258
VAL TILL SAMETINGET

Jakt- och Fiskesamerna

Du får bara sätta kryss i rutan för en kandidat.
  1. Josefina Skerk, Bergnäs
  2. Oscar Sedholm, Umeå
  3. Julia Wahlberg, Kiruna
  4. Johan Hedemalm, Kiruna
  5. Jon Rubertsson, Gardsjönäs
  6. Daniel Holst, Umeå
  7. Paulus Jonsson, Sorsele
  8. Emil Rubertsson, Storuman
  9. Jonas Jonsson, Sorsele
00259

Landspartiet Svenska Samer

VAL TILL SAMETINGET

Landspartiet Svenska Samer

Du får bara sätta kryss i rutan för en kandidat.
  1. Marie Persson, Tärnaby
  2. Lars-Jonas Johansson, Tärnaby
  3. Carola Fjällström, Östersund
  4. Torkel Stångberg, Tärnaby
  5. Mari-Louise Boman, Vindeln
  6. Erik-Oscar Oscarsson, Norsjö
  7. Naadja Östergren, Lycksele
  8. Lars-Erik Fjellström, Stockholm
  9. Anna Stjernlöf, Sundsvall
  10. Daniel Johansson, Storuman
  11. Eva Jejlid, Östersund
  12. Jonas Nordin, Boden
  13. Maria Oscarsson, Umeå
  14. Anna-Karin Jejlid, Östersund
  15. Kjell Persson, Sunne
  16. Inger E-dotter Jansson, Östersund
  17. Klement Johansson, Storuman
  18. Mona Gadd, Söråker
  19. Anders Axelsson, Tärnaby
  20. Lena Lundin-Skott, Vilhelmina
  21. Ture Abrahamsson, Degernäs
  22. Knut Persson, Tärnaby
  23. Sigrid Stångberg, Tärnaby
  24. Erik Östergren, Tärnaby
00249
VAL TILL SAMETINGET

Landspartiet Svenska Samer

Du får bara sätta kryss i rutan för en kandidat.
  1. Lars-Jonas Johansson, Tärnaby
  2. Marie Persson, Tärnaby
  3. Erik-Oscar Oscarsson, Norsjö
  4. Naadja Östergren, Lycksele
  5. Torkel Stångberg, Tärnaby
  6. Carola Fjällström, Östersund
  7. Lars-Erik Fjellström, Stockholm
  8. Anna Stjernlöf, Sundsvall
  9. Jonas Nordin, Boden
  10. Mari-Louise Boman, Vindeln
  11. Daniel Johansson, Storuman
  12. Maria Oscarsson, Umeå
  13. Kjell Persson, Sunne
  14. Mona Gadd, Söråker
  15. Klement Johansson, Storuman
  16. Anna-Karin Jejlid, Östersund
  17. Lena Lundin-Skott, Vilhelmina
  18. Anders Axelsson, Tärnaby
  19. Eva Jejlid, Östersund
  20. Knut Persson, Tärnaby
  21. Inger E-dotter Jansson, Östersund
  22. Ture Abrahamsson, Degernäs
  23. Sigrid Stångberg, Tärnaby
  24. Erik Östergren, Tärnaby
00250

Mijjen Geajnoe, Mijjan Geäjdnuo, Mijá Gäjnno, Min Geaidnu

VAL TILL SAMETINGET

Mijjen Geajnoe, Mijjan Geäjdnuo, Mijá Gäjnno, Min Geaidnu

Du får bara sätta kryss i rutan för en kandidat.
  1. Christina Åhrén, Fil.dr Etnologi, Backe
  2. Krihke Kristina Nordling, Partisekreterare och urfolksrättsaktivist, Grythyttan, Hiernesaande
  3. Hanna Sofie Utsi, Egenföretagare och röntgensjuksköterska, Johkamohkki
  4. Magnus Lindberg, Läkare, Vualtjere
  5. Per-Jonas Parffa, Renskötare, Johkamohkki
  6. Sara Larsson, Handläggare, Vudtele
  7. David Kroik, Föräldraledig(språkarbetare), Upmeje
  8. Lis-Mari Hjortfors, Etnolog, Koskullskulle
  9. Daana Daniel Fjällberg, Renägare, Offerdal
  10. Lisa Kejonen Pauker, Duodjilärling, Giron
  11. Kjell Nilsson, Operatör, Storvreta
  12. Anette Fjällberg, Barnmorska, Upmeje
  13. Per Lindsköld, Studerande áhttjie, Ubmeje
  14. Beatrice Rytsy, Socialsekreterare, Finspång Maalege
  15. Per Wollberg, Översättare, Norrbäck Liksjuo
  16. Odd Willenfeldt, Lärare, Dearna
00270

Samerna

VAL TILL SAMETINGET

Samerna

Du får bara sätta kryss i rutan för en kandidat.
  1. Elisabeth Kråik, Vemdalen
  2. Simon Wetterlund, Partiledare
  3. Anders Kråik, Kiruna
  4. Marianna Marainen, Karesuando
  5. Eva Forsgren, Uppsala
  6. Toamma Dorra, Tännäs
  7. Mathias Kristofersson, Borgafjäll
  8. Anita Olofsson, Östersund
  9. Anna Karin Åsén Afridi, Burträsk
  10. Anta Hilje, Krokom
  11. Mikael Jakobsson, Lycksele
  12. Alexandra Olofsson, Jokkmokk
  13. Ingegerd Stenvall, Östersund
  14. Börje Allas, Kiruna
  15. Michael Grahn, Umeå
  16. Liz-Marie Rogenfjäll, Brändåsen
  17. Kerstin Åsèn, Burträsk
  18. Per-Erik Stenberg, Kiruna
  19. Robert Lindwall, Malå
  20. Lena Fjällgren, Funäsdalen
  21. Margareta Marakatt, Älta
  22. Ailo Dorra, Idre
  23. Stig Martin Persson, Ammarnäs
  24. Anita Drugge, Hofors
  25. Nadja Gyllander, Storuman
  26. David Kant, Hede
  27. Simon Kråik, Vemdalen
  28. Tina Andersson, Tänndalen
  29. Laila Sunna, Bandhagen
  30. Mattias Kant, Hede
  31. Torbjörn Rensberg, Funäsdalen
  32. Denisè Edlund Hillhage, Funäsdalen
  33. Isolde Kråik, Vidsel
  34. Ulrika Stenvall, Östersund
  35. Krister Gustavsson, Handöl
  36. Johannes Labba, Övre Soppero
  37. Ulf Bergdahl, Stockholm
  38. Roland Snell, Erkheikki
  39. Jan Märak, Arjeplog
  40. Jim Persson, Åmsele
00265
VAL TILL SAMETINGET

Samerna

Du får bara sätta kryss i rutan för en kandidat.
  1. Simon Wetterlund, Partiledare
  2. Elisabeth Kråik, Vemdalen
  3. Anders Kråik, Kiruna
  4. Marianna Marainen, Karesuando
  5. Toamma Dorra, Tännäs
  6. Eva Forsgren, Uppsala
  7. Mathias Kristofersson, Borgafjäll
  8. Anita Olofsson, Östersund
  9. Anta Hilje, Krokom
  10. Anna Karin Åsén Afridi, Afridi Burträsk
  11. Mikael Jakobsson, Lycksele
  12. Alexandra Olofsson, Jokkmokk
  13. Börje Allas, Kiruna
  14. Ingegerd Stenvall, Östersund
  15. Michael Grahn, Umeå
  16. Liz-Marie Rogenfjäll, Brändåsen
  17. Per-Erik Stenberg, Kiruna
  18. Kerstin Åsèn, Burträsk
  19. Torbjörn Rensberg, Funäsdalen
  20. Lena Fjällgren, Funäsdalen
  21. Stig Martin Persson, Ammarnäs
  22. Margareta Marakatt, Älta
  23. Ailo Dorra, Idre
00269

Sámiid Riikkabellodat Samelandspartiet

VAL TILL SAMETINGET

Sámiid Riikkabellodat Samelandspartiet

Du får bara sätta kryss i rutan för en kandidat.
  1. Per-Olof Nutti, Karesuando
  2. Ingrid Inga, Jokkmokk
  3. Matti Berg, Kiruna
  4. Åsa Blind, Gällivare
  5. Áslat Simma, Idivuoma
  6. Karen-Ann Hurri, Karesuando
  7. Lars-Erik Svonni, Vuosko
  8. Sara Skum, Gällivare
  9. Sven-Olof Wasara, Karesuando
  10. Britta Marakatt Labba, Övre Soppero
  11. Tomas Påve, Lannavaara
  12. Janni Klemensson, Frankrike, Offerdal
  13. Dag Skum, Gällivare
  14. Ida Inga, Stockholm
  15. Paul-Ante Utsi, Gällivare
  16. Inger Klemensson, Gällivare
  17. Sylvia Simma, Kiruna
  18. Johannes Marainen, Skeppslanda
  19. Anna-Britta Rikko, Kiruna
  20. Tommy Vasara-Hammare, Kiruna
  21. Lars Pittja, Gällivare
  22. Per-Gustav Idivuoma, Lannavaara
  23. Bror Saitton, Kiruna
00260
VAL TILL SAMETINGET

Sámiid Riikkabellodat Samelandspartiet

Du får bara sätta kryss i rutan för en kandidat.
  1. Paulus Kuoljok, Puoltikasvaara
  2. Katarina Parfa Koskinen, Jokkmokk
  3. Lars-Anders Baer, Jokkmokk
  4. Elisabeth Nejne Vannar, Jokkmokk
  5. Anders-Erling Fjällås, Arjeplog
  6. Nadja Åstot, Jokkmokk
  7. Jan Erik Länta, Jokkmokk
  8. Annelie Päiviö, Jokkmokk
  9. Michael Teilus, Knivsta
  10. Viola Engström, Porjus
  11. Stigbjörn Sandström, Jokkmokk
  12. Ann-Christin Blind, Arjeplog
  13. Lennart Albinsson, Jokkmokk
  14. Greta Kaddik, Norrköping
  15. Stefan Länta, Jokkmokk
  16. Nils-Johan Utsi, Porjus
  17. Per Anders Vannar, Jokkmokk
  18. Britt-Inger Blind, Porjus
  19. Per-Olof Nutti, Karesuando
00261
VAL TILL SAMETINGET

Sámiid Riikkabellodat Samelandspartiet

Du får bara sätta kryss i rutan för en kandidat.
  1. Torkel Stinnerbom, Kittelfjäll
  2. Johanna Njaita, Jokkmokk
  3. Tomas Nejne, Klimpfjäll
  4. Elli-Mari Lundgren, Vindeln
  5. Jon-Kristoffer Jonsson, Sorsele
  6. Birgitta Andersson, Tärnaby
  7. Jon Emanuelsson, Ammarnäs
  8. Jonna Blind, Klimpfjäll
  9. Göran Jonsson, Sorsele
  10. Ulla Barruk Sunna, Umeå
  11. Jan-Olof Winka, Tärnaby
  12. Margret Fjällström, Dikanäs
  13. Katarina Daerga, Klimpfjäll
  14. Per-Olof Nutti, Karesuando
00262
VAL TILL SAMETINGET

Sámiid Riikkabellodat Samelandspartiet

Du får bara sätta kryss i rutan för en kandidat.
  1. Britt Sparrok, Valsjöbyn
  2. Jan Persson, Valla Offerdal
  3. Anja Fjellgren Walkeapää, Mittådalen
  4. Per-Henrik Bergkvist, Jänsmässholmen
  5. Marianne Persson, Vinklumpen
  6. Per-Mikael Åhrén, Blåsjöfallet
  7. Franciska Rensberg, Brändåsen
  8. Martin Eriksson, Mittådalen
  9. Thorbjörn Åhrén, Härbergsdalen
  10. Tanja Nordfjell, Vålådalen
  11. Jennie-Sofi Sparrok, Järpen
  12. Nicklas Johansson, Glen
  13. Kjerstin Valkeapää, Mittådalen
  14. Pär Nilsson, Tulleråsen, Offerdal
  15. Erika Jonsson, Idre
  16. Thomas Kroik Kristoffersson, Borgafjäll
  17. Elin Ann-Cristin Klemensson, Rötviken
  18. Lena Kroik, Borgafjäll
  19. Antaris Villenfelt, Tännäs
  20. Per-Olof Nutti, Karesuando
00263
VAL TILL SAMETINGET

Sámiid Riikkabellodat Samelandspartiet

Du får bara sätta kryss i rutan för en kandidat.
  1. Johanna Njaita, Jokkmokk
  2. Jon-Kristoffer Jonsson, Sorsele
  3. Sara Skum, Gällivare
  4. Antaris Villenfelt, Tännäs
  5. Tanja Nordfjell, Vålådalen
  6. Lars-Jon Persson, Vinklumpen
  7. Brita Persson, Vålådalen
  8. Nils-Aron Kristoffersson Kroik, Borgafjäll
  9. Jennie-Sofi Sparrok, Järpen
  10. Mats-Isak Sparrock Björkås, Valsjöbyn
  11. Janni Klemensson, Frankrike, Offerdal
  12. Nejla Sparrock Jonasson, Järpen
  13. Katarina Daerga, Klimpfjäll
  14. Erika Jonsson, Idre
  15. Anja Fjellgren Walkeapää, Mittådalen
  16. Karen-Ann Hurri, Karesuando
  17. Sara Nutti, Stockholm
  18. Paul-Ante Utsi, Gällivare
  19. Sara Parffa Svonni, Jokkmokk
  20. Maria Unnes, Varasviken, Arjeplog
  21. Ida Inga, Stockholm
  22. Jonna Blind, Klimpfjäll
  23. Tova Willenfeldt, Oviken
00264

Samiska Folkomröstningspartiet

VAL TILL SAMETINGET

Samiska Folkomröstningspartiet

Du får bara sätta kryss i rutan för en kandidat.
  1. Ronny Svarto
  2. Irene Länsman
  3. Mats Abrahamsson
  4. Veronica Bergblad
  5. Nicklas Hägglund
  6. Camilla Stenlund
  7. Ewa Hed
  8. Mirjami Ovebäck
  9. Bengt Lif
  10. Ingela Hägglund
  11. Eleonore Ohlsson
00267
VAL TILL SAMETINGET

Samiska Folkomröstningspartiet

Du får bara sätta kryss i rutan för en kandidat.
  1. Lars Wilhem Svonni
  2. Kristina Larsgren
  3. Erik Fankki
  4. Anna Nilsson
  5. Torsten Fankki-Billfjärd
00268

Vuovdega-Skogssamerna

VAL TILL SAMETINGET

Vuovdega-Skogssamerna

Du får bara sätta kryss i rutan för en kandidat.
  1. Jan Rannerud, Renägare, Malå
  2. Marina Nilsson Ederlöv, Socionom, Vännäsby
  3. Stefan Mikaelsson, Renägare, Harads
  4. Anna-Karin Svensson, Arjeplog
  5. Johan Skogsfeldt, Entreprenör, Hakkas
  6. Margaretha Uttjek, Universitetslektor, Umeå
  7. Michael Eriksson, Renskötare, Niemisel
  8. Elle Eriksson, Studerande, Niemisel
  9. Martin Lundgren, Renskötare, Arvidsjaur
  10. Lotta Svensson, Entreprenör, Arjeplog
  11. Lars Thomas Mangi, Karesuando
  12. Monica Harr Sandström, Socionom, Umeå
  13. Ella Abrahamsson, Studerande, Drängsmark
  14. Leif Lundberg, Renägare, Kronlund
  15. Tina Eriksson, Renägare, Niemisel
  16. Lars Stenberg, Arvidsjaur
  17. Katarina Sevä, Renskötare, Junosuando
  18. Nils-Johan Rannerud, Renägare, Malå
  19. Henrik Andersson, Företagare, Överkalix
  20. Magnus Svensson, Receptionist, Arvidsjaur
  21. Jonas Larsson, Egen företagare, Malå
  22. Bengt Sevä, Pensionär, Kiruna
  23. Seth-Ivan Eriksson, Niemisel
00266

http://www.val.se