Till sidans innehåll | Välj annat område | Sök
till www.val.se

Val till Sametinget 2013

Val till Sametinget - Valsedlar

Ladda ner XML-filen som använts för att generera dessa data.

Albmut - Almetjh - Almasj - Folket

VAL TILL SAMETINGET
Albmut - Almetjh - Almasj - Folket
Du får bara sätta kryss i rutan för en kandidat.
 
  1. Niklas Sarri, Sjöman, Vuollerim
  2. Lars-Paul Kroik, Pensionär, Borensberg
  3. Karl Einar Enarsson, Vägledare, Umeå
  4. Eva Bergström, Skräddare-Slöjdare, Kiruna
  5. Jan-Olof Ellebrink, Diakoniassistent, Dorotea
  6. Peter Rodhe, Konsult, Medicine doktor,Täby
  7. Hans-Göran Holmberg, Pensionär, Blåvikssjön
  8. Henning Rankvist, Ingenjör, Västerås
  9. Helen Kroik Björk, Grundskollärare, Borensberg
 

Guovssonásti

VAL TILL SAMETINGET
Guovssonásti
Du får bara sätta kryss i rutan för en kandidat.
 
  1. Anne M Kuhmunen, Arjeplog
  2. Lars Miguel Utsi, Arjeplog
  3. Anna-Marja Persson, Hosjöbottnarna
  4. Fredrik Nutti, Jokkmokk
  5. Marja-Kari Omma, Tärnaby
  6. Aslak Allas, Kiruna
  7. Anna Maria Andersson, Fällfors
  8. Per Jonas Kemi Nutti, Jokkmokk
  9. Ellen Omma, Puoltikasvaara
  10. Paul Ol Jona Utsi, Arjeplog
 
VAL TILL SAMETINGET
Guovssonásti
Du får bara sätta kryss i rutan för en kandidat.
 
  1. Per Mikael Utsi, Arjeplog
  2. Marita Stinnerbom, Dikanäs
  3. Lars Jon Allas, Kiruna
  4. Fia Kaddik, Jokkmokk
  5. Bertil Unga, Idivuoma
  6. Inger Baer Omma, Tärnaby
  7. Tomas Unga, Kiruna
  8. Marie Louise Allas, Kiruna
  9. Nils Petter Labba, Övre Soppero
  10. Karin Vannar, Jokkmokk
  11. Dan Fjällman, Arjeplog
  12. Mariann Lörstrand, Arvidsjaur
  13. Stig Allas, Kattovuoma
  14. Sylvia Blind, Jokkmokk
  15. Per-Anders Nutti, Övre Soppero
  16. Kerstin Utsi, Arjeplog
  17. Per Gunnar Harnesk, Porjus
  18. Per Olof Kuhmunen, Jokkmokk
  19. Elving Blind, Ammarnäs
  20. Josef Pittja, Nattavaaraby
 

Jakt- och Fiskesamerna

VAL TILL SAMETINGET
Jakt- och Fiskesamerna
Du får bara sätta kryss i rutan för en kandidat.
 
  1. Håkan Jonsson, Sorsele
  2. Josefina Lundgren Skerk, Hörnefors
  3. Sten Wälitalo, Jukkasjärvi
  4. Veronika Håkansson, Storuman
  5. Karin Mannela, Karesuando
  6. Oscar Pettersson, Umeå
  7. Mona Persson, Arjeplog
  8. Sofia Mörtlund, Umeå
  9. Hilding Andersson, Tjärnberg
  10. Agneta Rimpi, Borås
  11. Jan-Åke Olofsson, Umeå
  12. Birgitta Pounu, Kiruna
  13. Peter Holmqvist, Jokkmokk
  14. Signar Holmström, Östersund
  15. Rolf Ohlsson, Arjeplog
  16. Ulla Alvarsson, Östersund
  17. Per-Erik Grundström, Arjeplog
  18. Ali Rubertsson, Storuman
  19. Jonas Jonsson, Sorsele
  20. Vivi-Anne Lestander, Rio
  21. Levi Persson, Norra Örnäs
  22. Elisabet Önnhall, Lycksele
  23. Eskil Rubertsson, Akkan
  24. Ruth Ingeborg Lövdahl, Akkan
  25. Roger Ström, Meselefors
  26. Louise Skerk, Hörnefors
  27. Sune Johansson, Rätan
  28. Elly Jonsson, Sorsele
 
VAL TILL SAMETINGET
Jakt- och Fiskesamerna
Du får bara sätta kryss i rutan för en kandidat.
 
  1. Mona Persson, Arjeplog
  2. Sten Wälitalo, Jukkasjärvi
  3. Karin Mannela, Karesuando
  4. Peter Holmqvist, Jokkmokk
  5. Birgitta Pounu, Kiruna
  6. Rolf Ohlsson, Arjeplog
  7. Hilding Andersson, Tjärnberg
  8. Vivi-Anne Lestander, Rio
  9. Per-Erik Grundström, Arjeplog
  10. Torbjörn Riktig, Piteå
 
VAL TILL SAMETINGET
Jakt- och Fiskesamerna
Du får bara sätta kryss i rutan för en kandidat.
 
  1. Josefina Lundgren Skerk, Hörnefors
  2. Oscar Pettersson, Umeå
  3. Sofia Mörtlund, Umeå
  4. Agneta Rimpi, Borås
  5. Jonas Jonsson, Sorsele
  6. Karin Mannela, Karesuando
  7. Jon Rubertsson, Gardsjönäs
  8. Birgitta Pounu, Kiruna
  9. Jan-Åke Olofsson, Umeå
  10. Per-Erik Grundström, Arjeplog
  11. Vivi-Anne Lestander, Rio
  12. Johan Wilhelmsson, Bureå
  13. Barry Siikavuopio, Bollnäs
  14. Roger Ström, Meselefors
 
VAL TILL SAMETINGET
Jakt- och Fiskesamerna
Du får bara sätta kryss i rutan för en kandidat.
 
  1. Håkan Jonsson, Sorsele
  2. Josefina Lundgren Skerk, Hörnefors
  3. Veronika Håkansson, Storuman
  4. Oscar Pettersson, Umeå
  5. Sofia Mörtlund, Umeå
  6. Agneta Rimpi, Borås
  7. Jan-Åke Olofsson, Umeå
  8. Signar Holmström, Östersund
  9. Ulla Alvarsson, Östersund
  10. Ali Rubertsson, Storuman
  11. Jonas Jonsson, Sorsele
  12. Johan Wilhelmsson, Bureå
  13. Levi Persson, Norra Örnäs
  14. Elisabet Önnhall, Lycksele
  15. Roger Ström, Meselefors
  16. Louise Skerk, Hörnefors
  17. Sune Johansson, Rätan
  18. Barry Siikavuopio, Bollnäs
  19. Klas-Göran Önnhall, Lycksele
  20. Torsten Jonsson, Sorsele
 

Landspartiet Svenska Samer

VAL TILL SAMETINGET
Landspartiet Svenska Samer
Du får bara sätta kryss i rutan för en kandidat.
 
  1. Lars-Jonas Johansson, Tärnaby
  2. Tua Rydberg, Jokkmokk
  3. Erik-Oscar Oscarsson, Norsjö
  4. Marie Persson, Tärnaby
  5. Erik Östergren, Tärnaby
  6. Helena Dådring, Ljungbyhed
  7. Carola Fjällström, Östersund
  8. Mari-Louise Bohman, Vindeln
  9. Kjell Persson, Sunne
  10. Anna Stjernlöf, Sundsvall
  11. Lars-Erik Fjellström, Stockholm
  12. Sigrid Stångberg, Tärnaby
  13. Ture Abrahamsson, Degernäs
  14. Anna-Karin Jejlid, Östersund
  15. Johan Johansson, Tärnaby
  16. Eva Jejlid, Östersund
  17. Marcus Törngren, Tärnaby
  18. Alice Nilsson, Östersund
  19. Margaretha Tellström, Tärnaby
  20. Bernhard Israelsson, Lycksele
  21. Inger E Jansson, Östersund
  22. Maria Oscarsson, Umeå
  23. Knut Persson, Tärnaby
 

Min Geaidnu Mijá Gäjnno Mijjen Geajnoe

VAL TILL SAMETINGET
Min Geaidnu Mijá Gäjnno Mijjen Geajnoe
Du får bara sätta kryss i rutan för en kandidat.
 
  1. Stefan Mikaelsson, Renägare, Harads
  2. Ol-Johán Sikku, Konsult, Östersund/Övre Soppero
  3. Hanna Sofie Utsi, Röntgensjuksköterska, Gällivare
  4. Per Jonas Parffa, Renskötare, Jokkmokk
  5. May-Britt Öhman, Forskare/Konsult, Stockholm/Jokkmokk
  6. Lars Thomas Mangi, Renskötare, Mertajärvi
  7. Lis Mari Hjortfors, Museichef/Etnolog, Koskullskulle
  8. Bertil Blind, Företagare, Övre Soppero
  9. Ida Maria Kuhmunen, Jokkmokk
  10. Leif Wäppling, Pensionär, Rönninge
  11. Henrik Johannes Blind, Renskötare, Övre Soppero
  12. Susanne Larsson, Sjukgymnast, Boden
  13. Nils Torbjörn Nutti, Företagare/Renskötare, Kiruna/Nedre Soppero
  14. Agneta Silversparf, Boden
  15. Lars Jonas Kemi, Renskötare, Idivuoma
  16. Lilian Mikaelsson, Bildlärare, Älvsbyn
  17. Markus Päiviö, Frilansare, Järpen
  18. Olof Tomas Svonni, Renägare/Pensionär, Övre Soppero
  19. Laila Reuss Sevä, Hantverkare, Viikusjärvi
 
VAL TILL SAMETINGET
Min Geaidnu Mijá Gäjnno Mijjen Geajnoe
Du får bara sätta kryss i rutan för en kandidat.
 
  1. Christina Åhrén, Etnolog, Backe
  2. Sara Larsson, Samhällsplanerare, Vindeln/Klimpfjäll
  3. Kristina Nordling, Museipedagog/Partisekreterare, Grythyttan/Utansjö
  4. Jörgen Stenberg, Renskötare, Malå
  5. Marita Granström, Medicinsk sekreterare/IT-Koordinator, Indal
  6. Per Erik Jonasson, Renskötare/Företagare, Järpen
  7. Sanna-Lisa Streuka, Renägare/Samisk samordnare, Dorotea
  8. David Kroik, Språkvetare, Umeå/Borgafjäll
  9. Beatrice Rytsy, Skötare, Finspång/Malå
  10. Mattias Kristoffersson, Renskötare, Borgafjäll
  11. Reidar Nordfjell, Renskötare, Vålådalen
  12. Marie Klemetsson, Konstnär/Undersköterska, Nynäshamn
  13. Leif Larsson, Renägare, Köpmanholmen
  14. Thomas Johansson, Renskötare, Glen
  15. Therese Larsson, Undersköterska, Vilhelmina/Klimpfjäll
  16. Glenn Rensberg, Renskötare, Sörvattnet
  17. Susanne Stenberg, Samisk samordnare, Malå
  18. Per Wollberg, Översättare, Lycksele
  19. Odd Willenfeldt, Rektor, Hattfjelldal/Brändåsen
 
VAL TILL SAMETINGET
Min Geaidnu Mijá Gäjnno Mijjen Geajnoe
Du får bara sätta kryss i rutan för en kandidat.
 
  1. Ol-Johán Sikku, Konsult, Östersund/Övre Soppero
  2. Christina Åhrén, Etnolog, Backe
  3. Per Jonas Parffa, Renskötare, Jokkmokk
  4. Sara Larsson, Samhällsplanerare, Vindeln/Klimpfjäll
  5. Stefan Mikaelsson, Renägare, Harads
  6. Kristina Nordling, Museipedagog/Partisekreterare, Grythyttan/Utansjö
  7. Lars Thomas Mangi, Renskötare, Mertajärvi
  8. Hanna Sofie Utsi, Röntgensjuksköterska, Gällivare
  9. Jörgen Stenberg, Renskötare, Malå
  10. Sanna-Lisa Streuka, Renägare/Samisk samordnare, Dorotea
  11. Bertil Blind, Företagare, Övre Soppero
  12. Per Erik Jonasson, Renskötare/Företagare, Järpen
  13. Marita Granström, Medicinsk sekreterare/IT-Koordinator, Indal
  14. David Kroik, Språkvetare, Umeå/Borgafjäll
  15. May-Britt Öhman, Forskare/Konsult, Stockholm/Jokkmokk
  16. Thomas Johansson, Renskötare, Glen
  17. Lis Mari Hjortfors, Museichef/Etnolog, Koskullskulle
  18. Henrik Johannes Blind, Renskötare, Övre Soppero
  19. Beatrice Rytsy, Skötare, Finspång/Malå
  20. Susanne Larsson, Sjukgymnast, Boden
  21. Mattias Kristoffersson, Renskötare, Borgafjäll
  22. Susanne Stenberg, Samisk samordnare, Malå
  23. Reidar Nordfjell, Renskötare, Vålådalen
  24. Marie Klemetsson, Konstnär/Undersköterska, Nynäshamn
  25. Markus Päiviö, Frilansare, Järpen
  26. Therese Larsson, Undersköterska, Vilhelmina/Klimpfjäll
  27. Odd Willenfeldt, Rektor, Hattfjelldal/Brändåsen
  28. Nils Torbjörn Nutti, Företagare/Renskötare, Nedre Soppero/Kiruna
  29. Agneta Silversparf, Boden
  30. Glenn Rensberg, Renskötare, Sörvattnet
  31. Lars Jonas Kemi, Renskötare, Idivuoma
  32. Ida Maria Kuhmunen, Jokkmokk
  33. Leif Wäppling, Pensionär, Rönninge
  34. Olof Tomas Svonni, Renägare/Pensionär, Övre Soppero
  35. Laila Reuss Sevä, Hantverkare, Viikusjärvi
  36. Per Wollberg, Översättare, Lycksele
  37. Leif Larsson, Renägare, Köpmanholmen
  38. Lilian Mikaelsson, Bildlärare, Älvsbyn
 

Samerna

VAL TILL SAMETINGET
Samerna
Du får bara sätta kryss i rutan för en kandidat.
 
  1. Anders Kråik, Kiruna/Vemdalen
  2. Ingegerd Stenvall, Funäsdalen
  3. Per Jon Fjellgren, Mittådalen
  4. Anita Olofsson, Östersund
  5. Anta Hilje, Järpen
  6. Lena Fjällgren, Funäsdalen
  7. Tomas Dorra, Brändåsen
  8. Denise Edlund Hillhage, Funäsdalen
  9. Torbjörn Rensberg, Funäsdalen
  10. Mikael Klemetsson, Åsabyn
  11. Ulrika Stenvall, Östersund
  12. William Z Stenvall, Funäsdalen
  13. Olivia Hansson, Åre
  14. Yvonne Kråik, Mörsil
  15. Simon Wetterlund, Uppsala
  16. Arvid Edman, Hässelby
  17. Mikael Jakobsson, Lycksele
  18. Birger Nilsson, Boksjön
  19. Moa Sara Marakatt, Gränna
  20. Robert Lindwall, Malå
  21. Stig Martin Persson, Ammarnäs
  22. Henry Svonni, Sollefteå
  23. Anita Drugge, Valbo
  24. Kennet Jakobsson, Ajaur
  25. Kerstin Drugge, Hofors
  26. Rolf T Kråik, Östersund
  27. Lovisa Lind, Tärnaby
  28. Robert Kråik, Handöl
  29. Karin Zollo, Grannäs
  30. Anneli Jakobsson, Råberg
 
VAL TILL SAMETINGET
Samerna
Du får bara sätta kryss i rutan för en kandidat.
 
  1. Anders Kråik, Kiruna/Vemdalen
  2. Marianne Marainen, Kuttainen
  3. Mikael Jakobsson, Lycksele
  4. Ingegerd Stenvall, Funäsdalen
  5. Per Gustav Labba, Övre Soppero
  6. Lovisa Lind, Tärnaby
  7. Simon Wetterlund, Uppsala
  8. Anita Olofsson, Östersund
  9. Birger Nilsson, Boksjön
  10. Gunnel Heligfjell, Heligfjäll
  11. Robert Lindwall, Malå
  12. Lena Fjällgren, Funäsdalen
  13. Henry Svonni, Sollefteå
  14. Olivia Hansson, Åre
  15. Per Jon Fjellgren, Mittådalen
  16. Kristina Larsgren, Piteå
  17. Ronny Svarto, Vardofjäll
  18. Moa Sara Marakatt, Gränna
  19. Anta Hilje, Järpen
  20. Kerstin Åsèn, Malmberget
  21. Ulf Bergdahl, Stockholm
  22. Anita Drugge, Hofors
  23. Johannes Labba, Övre Soppero
  24. Wivi-Anne Mulk, Jokkmokk
  25. Göran Magnusson, Grannäs
  26. Yvonne Kråik, Mörsil
  27. Kennet Jakobsson, Ajaur
  28. Karin Zollo, Grannäs
  29. Torbjörn Rensberg, Funäsdalen
  30. Anna-Karin Åsèn, Burträsk
  31. Tomas Dorra, Brändåsen
  32. Kerstin Drugge, Valbo
  33. William Z Stenvall, Funäsdalen
  34. Katarina Lindqvist, Umeå
  35. Mikael Klemetsson, Åsabyn
  36. Anneli Jakobsson, Råberg
  37. Robert Kråik, Handöl
  38. Denise Edlund Hillhage, Funäsdalen
  39. Rolf T Kråik, Östersund
  40. Ulrika Stenvall, Östersund
  41. Arvid Edman, Hässelby
  42. Irene Länsman, Luleå
  43. Roland Snell, Erkheikki
  44. Felicia Lövgren, Mörsil
  45. Stig Martin Persson, Ammarnäs
  46. Elin Baer, Saidegàvva/Jokkmokk
  47. Nils-Erik Pittja, Gällivare
  48. Jan Märak, Arjeplog
 
VAL TILL SAMETINGET
Samerna
Du får bara sätta kryss i rutan för en kandidat.
 
  1. Mikael Jakobsson, Lycksele
  2. Gunnel Heligfjell, Heligfjäll
  3. Ronny Svarto, Vardofjäll
  4. Lovisa Lind, Tärnaby
  5. Birger Nilsson, Boksjön
  6. Anna-Karin Åsèn, Burträsk
  7. Robert Lindwall, Malå
  8. Karin Zollo, Grannäs
  9. Göran Magnusson, Grannäs
  10. Anneli Jakobsson, Råberg
  11. Kennet Jakobsson, Ajaur
  12. Stig Martin Persson, Ammarnäs
  13. Anita Drugge, Valbo
  14. Arvid Edman, Hässelby
  15. Kerstin Drugge, Hofors
  16. Ulf Bergdahl, Stockholm
  17. Moa Sara Marakatt, Gränna
  18. Henry Svonni, Sollefteå
  19. Olivia Hansson, Åre
  20. Torbjörn Rensberg, Funäsdalen
  21. Marianne Marainen, Kuttainen
  22. Anta Hilje, Järpen
  23. Kristina Larsgren, Piteå
  24. Simon Wetterlund, Uppsala
  25. Anita Olofsson, Östersund
  26. Tomas Dorra, Brändåsen
  27. Ingegerd Stenvall, Funäsdalen
  28. Per Gustav Labba, Övre Soppero
  29. Ulrika Stenvall, Östersund
  30. Anders Kråik, Kiruna
 
VAL TILL SAMETINGET
Samerna
Du får bara sätta kryss i rutan för en kandidat.
 
  1. Lars W Svonni, Ravttas
  2. Marianne Marainen, Kuttainen
  3. Börje Allas, Kattavuoma
  4. Elin Baer, Saidegàvva/Jokkmokk
  5. Anders Kråik, Kiruna/Vemdalen
  6. Kristina Larsgren, Piteå
  7. Simon Wetterlund, Uppsala
  8. Kerstin Åsèn, Malmberget
  9. Per Gustav Labba, Övre Soppero
  10. Wivi-Anne Mulk, Jokkmokk
  11. Johannes Labba, Övre Soppero
  12. Olivia Hansson, Åre
  13. Jan Märak, Arjeplog
  14. Moa Sara Marakatt, Gränna
  15. Nils-Erik Pittja, Gällivare
  16. Lovisa Lind, Tärnaby
  17. Roland Snell, Erkhekki
  18. Irene Länsman, Luleå
  19. Ulf Bergdahl, Stockholm
  20. Anita Drugge, Hofors
  21. Tomas Dorra, Brändåsen
  22. Kerstin Drugge, Valbo
  23. Henry Svonni, Sollefteå
  24. Lena Fjällgren, Funäsdalen
  25. Arvid Edman, Hässelby
  26. Katarina Lindqvist, Umeå
  27. Anta Hilje, Järpen
  28. Denise Edlund Hillhage, Funäsdalen
  29. Mikael Jakobsson, Lycksele
  30. Ingegerd Stenvall, Funäsdalen
 
VAL TILL SAMETINGET
Samerna
Du får bara sätta kryss i rutan för en kandidat.
 
  1. Robert Lindwall, Malå
  2. Moa Sara Marakatt, Gränna
  3. Lovisa Lind, Tärnaby
  4. William Z Stenvall, Funäsdalen
  5. Denise Edlund Hillhage, Funäsdalen
  6. Simon Wetterlund, Uppsala
  7. Katarina Lindqvist, Umeå
  8. Henry Svonni, Sollefteå
  9. Olivia Hansson, Åre
  10. Felicia Lövgren, Mörsil
  11. Kennet Jakobsson, Ajaur
  12. Ulrika Stenvall, Östersund
  13. Tomas Dorra, Brändåsen
  14. Karin Zollo, Grannäs
  15. Arvid Edman, Hässelby
  16. Ingegerd Stenvall, Funäsdalen
  17. Anita Olofsson, Östersund
  18. Lena Fjällgren, Funäsdalen
  19. Mikael Jakobsson, Lycksele
  20. Anna-Karin Åsèn, Burträsk
  21. Rolf T Kråik, Östersund
  22. Anneli Jakobsson, Råberg
  23. Roland Snell, Erkheikki
  24. Yvonne Kråik, Mörsil
  25. Per Jon Fjellgren, Mittådalen
  26. Marianne Marainen, Kuttainen
  27. Ronny Svarto, Vardofjäll
  28. Gunnel Heligfjell, Heligfjäll
  29. Mikael Klemetsson, Åsabyn
  30. Kerstin Åsèn, Malmberget
 
VAL TILL SAMETINGET
Samerna
Du får bara sätta kryss i rutan för en kandidat.
 
  1. Kristina Larsgren, Piteå
  2. Simon Wetterlund, Uppsala
  3. Olivia Hansson, Åre/Oslo
  4. Jan Märak, Arjeplog
  5. Lena Fjällgren, Funäsdalen
  6. Arvid Edman, Hässelby
  7. Anna-Karin Åsèn, Burträsk
  8. Ulf Bergdahl, Stockholm
  9. Lovisa Lind, Tärnaby
  10. Ronny Svarto, Vardofjäll
  11. Katarina Lindqvist, Umeå/Mörsil
  12. William Z Stenvall, Funäsdalen
  13. Denise Edlund Hillhage, Funäsdalen
  14. Rolf T Kråik, Östersund
  15. Anita Olofsson, Östersund
  16. Mikael Jakobsson, Lycksele
  17. Anta Hilje, Järpen
  18. Ingegerd Stenvall, Funäsdalen
  19. Robert Lindwall, Malå
  20. Gunnel Heligfjell, Heligfjäll
  21. Roland Snell, Erkheikki
  22. Karin Zollo, Grannäs
  23. Henry Svonni, Sollefteå
  24. Anita Drugge, Hofors
  25. Kennet Jakobsson, Ajaur
  26. Wivi-Anne Mulk, Jokkmokk
  27. Per Jon Fjellgren, Mittådalen
  28. Anneli Jakobsson, Råberg
  29. Tomas Dorra, Brändåsen
  30. Kerstin Drugge, Valbo
 

Sámiid Riikkabellodat Samelandspartiet

VAL TILL SAMETINGET
Sámiid Riikkabellodat Samelandspartiet
Du får bara sätta kryss i rutan för en kandidat.
 
  1. Ingrid Inga, Jokkmokk
  2. Torkel Stinnerbom, Kittelfjäll
  3. Britt Sparrok, Valsjöbyn
  4. Per-Olof Nutti, Karesuando
  5. Sylvia Simma, Kiruna
  6. Paulus Kuoljok, Puoltikasvaara
  7. Ulla Barruk-Sunna, Umeå
  8. Anders-Erling Fjällås, Arjeplog
  9. Margret W Fjellström, Björna
  10. Mikael Andersson, Idre
  11. Marianne Persson, Vinklumpen
  12. Matti Berg, Kiruna
  13. Ann-Christin Blind, Arjeplog
  14. Magnus Rehnfeldt, Hede
  15. Birgitta Andersson, Tärnaby
  16. Lars-Gunnar Simma, Idivuoma
  17. Johanna Njaita, Hemavan
  18. Göran Jonsson, Sorsele
  19. Elisabeth Nejne-Vannar, Jokkmokk
  20. Pär Nilsson, Tulleråsen, Offerdal
  21. Nils-Göran Baer, Dikanäs
  22. Jan-Olov Winka, Tärnaby
  23. Lars-Anders Baer, Jokkmokk
 
VAL TILL SAMETINGET
Sámiid Riikkabellodat Samelandspartiet
Du får bara sätta kryss i rutan för en kandidat.
 
  1. Matti Berg, Kiruna
  2. Ingrid Inga, Jokkmokk
  3. Per-Olof Nutti, Karesuando
  4. Åsa Blindh, Gällivare
  5. Lars-Gunnar Simma, Idivuoma
  6. Sylvia Simma, Kiruna
  7. Per-Ola Blind, Vittangi
  8. Barbro Poggats, Kiruna
  9. Anders Nutti, Agnesberg
  10. Britta Marakatt-Labba, Övre Soppero
  11. Per-Olof Nutti, Idivuoma
  12. Inger Klemensson, Gällivare
  13. Lars Pittja, Gällivare
  14. Anna-Britta Rikko, Kiruna
  15. Sven-Olof Wasara, Karesuando
  16. Ulla Barruk-Sunna, Umeå
  17. Guttorm Simma, Idivuoma
  18. Anna-Marja Kaddik, Ammarnäs
  19. Dag Skum, Gällivare
  20. Paul-Ante Utsi, Porjus
  21. Johannes Marainen, Skeppslanda
  22. Per-Gustav Idivuoma, Lannavara
  23. Bror Saitton, Kiruna
 
VAL TILL SAMETINGET
Sámiid Riikkabellodat Samelandspartiet
Du får bara sätta kryss i rutan för en kandidat.
 
  1. Ingrid Inga, Jokkmokk
  2. Paulus Kuoljok, Puoltikasvaara
  3. Ann-Christin Blind, Arjeplog
  4. Anders-Erling Fjällås, Arjeplog
  5. Elisabeth Nejne-Vannar, Jokkmokk
  6. Jan-Erik Länta, Jokkmokk
  7. Viola Engström, Porjus
  8. Lars-Anders Baer, Jokkmokk
  9. Anne-Maj Kuoljok-Albinsson, Jokkmokk
  10. Michael Teilus, Knivsta
  11. Greta Kaddik, Norrköping
  12. Per-Stefan Labba, Jokkmokk
  13. Inger Fjällås, Arjeplog
  14. Stig-Björn Sandström, Jokkmokk
  15. Lennart Albinsson, Jokkmokk
  16. Nils-Johan Utsi, Porjus
  17. Stefan Länta, Jokkmokk
  18. Per-Anders Vannar, Jokkmokk
  19. Per-Niila Stålka, Jokkmokk
 
VAL TILL SAMETINGET
Sámiid Riikkabellodat Samelandspartiet
Du får bara sätta kryss i rutan för en kandidat.
 
  1. Torkel Stinnerbom, Kittelfjäll
  2. Birgitta Andersson, Tärnaby
  3. Göran Jonsson, Sandås, Sorsele
  4. Johanna Njaita, Jokkmokk
  5. Nils-Göran Baer, Dikanäs
  6. Anna-Marja Kaddik, Ammarnäs
  7. Jan-Olov Winka, Tärnaby
  8. Margret W Fjellström, Björna
  9. Nils-Johan Rannerud, Malå
  10. Ulla Barruk-Sunna, Umeå
  11. Jon-Krista Jonsson, Sorsele
  12. Laila Daerga, Klimpfjäll
  13. Tomas Nejne, Klimpfjäll
  14. Jon Emanuelsson, Ammarnäs
  15. Ingrid Inga, Jokkmokk
 
VAL TILL SAMETINGET
Sámiid Riikkabellodat Samelandspartiet
Du får bara sätta kryss i rutan för en kandidat.
 
  1. Britt Sparrok, Valsjöbyn
  2. Magnus Rehnfeldt, Hede
  3. Anja Fjällgren, Mittådalen
  4. Mikael Andersson, Idre
  5. Marianne Persson, Vinklumpen
  6. Jan Persson, Valla, Offerdal
  7. Jennie-Sofi Sparrok, Järpen
  8. Pär Nilsson, Tulleråsen, Offerdal
  9. Kjerstin Valkeapää, Mittådalen
  10. Per-Henrik Bergkvist, Jänsmässholmen
  11. Franciska Rensberg, Brändåsen
  12. Thorbjörn Åhrén, Härbergsdalen
  13. Nicklas Johansson, Glen
  14. Thomas Kroik-Kristofferson, Borgafjäll
  15. Per-Mikael Åhrén, Blåsjöfallet
  16. Ingwar Åhrén, Östersund
  17. Ingrid Inga, Jokkmokk
 

Vi Samer

VAL TILL SAMETINGET
Vi Samer
Du får bara sätta kryss i rutan för en kandidat.
 
  1. Lars J:son Nutti, Kulturarbetare
  2. Nisse Matti
  3. Patrik Marakatt, Renägare
  4. Mariana Leutwiler, född Rimpi, Jurist
  5. Therese Pittja
  6. Bror Läntha, Renägare
  7. Johannes Päiviö, Renägare
  8. Henrik Kuhmunen, Renägare
  9. Hilding Rimpi, Pensionär
  10. Otilia Margareta Häll, Fd speciallärare
 
VAL TILL SAMETINGET
Vi Samer
Du får bara sätta kryss i rutan för en kandidat.
 
  1. Nisse Matti
  2. Lars J:son Nutti, Kulturarbetare
  3. Mariana Leutwiler, född Rimpi, Jurist
  4. Patrik Marakatt, Renägare
  5. Maria Silverplats, Undersköterska
  6. Bror Läntha, Renägare
  7. Therese Pittja
  8. Johannes Päiviö, Renägare
  9. Alf Iversen, Lokalvårdare
  10. Hilding Rimpi, Pensionär
  11. Otilia Margareta Häll, Fd speciallärare
 

Vuovdega-Skogssamerna

VAL TILL SAMETINGET
Vuovdega-Skogssamerna
Du får bara sätta kryss i rutan för en kandidat.
 
  1. Jan Rannerud, Renägare
  2. Katarina Sevä, Renskötare/Arkeolog
  3. Mickael Eriksson, Renskötare
  4. Monica Sandström, Socionom
  5. Jonas Stenberg, Renskötare
  6. Marina Nilsson Ederlöv, Socionom
  7. Johan Skogsfeldt, Entreprenör
  8. Caisa Jacobson, Sjuksköterska
  9. Jonas Jonsson, Renskötare
  10. Tina Eriksson, Projektarbetare/Renägare
  11. Martin Lundgren, Renskötare
  12. Elise Tullnär Nilsson, Kulturarbetare
  13. Henrik Andersson, Renskötare
  14. Sonja Lindman, Arbetsförmedlare
  15. Bengt Sevä, Pensionär
  16. Lars Stenberg, Renägare
  17. Lars-Henrik Stokke, Renägare
  18. Seth-Ivan Eriksson
  19. Per-Erik Kemi, Renskötare
  20. Hilding Lundström, Pensionär
 

http://www.val.se