Till sidans innehåll | Välj annat område | Sök
till www.val.se

Val till Sametinget 2009

Val till Sametinget - Valsedlar

Ladda ner XML-filen som använts för att generera dessa data.

 
VAL TILL SAMETINGET
Albmut - Almetjh - Almasj - Folket
Du får bara markera en av dessa anmälda kandidater.
 
  1. Torgny Svedberg
  2. Eva Bergström
  3. Peter Rodhe
  4. Anneli Johansson
  5. Karl-Einar Enarsson
  6. Hans-Göran Holmberg
  7. Jan-Olof Ellebrink
  8. Lars-Paul Kroik
 
 
VAL TILL SAMETINGET
Guovssonásti
Du får bara markera en av dessa anmälda kandidater.
 
  1. Per Mikael Utsi, Arjeplog
  2. Karin Vannar, Jokkmokk
  3. Lars Jon Allas, Kiruna
  4. Marita Stinnerbom, Dikanäs
  5. Tomas Unga, Kiruna
  6. Inger Baer Omma, Tärnaby
  7. Bertil Unga, Idivuoma
  8. Ellen Omma, Luleå
  9. Lars Miguel Utsi, Arjeplog
  10. Anna-Marja Persson, Hosjöbotten
  11. Nils Petter Labba, Övre Soppero
  12. Mariann Lörstrand, Arvidsjaur
  13. Per Olof Nutti, Karesuando
  14. Marie Louise Allas, Kiruna
  15. Dan Fjällman, Arjeplog
  16. Carina Nutti Sikku, Nedre Soppero
  17. Per Gunnar Harnesk, Porjus
  18. Anna Maria Andersson, Fällfors
  19. Nils Ola Parffa, Jokkmokk
  20. Marja-Kari Omma, Tärnaby
  21. Lars Erik Sikku, Idivuoma
  22. Ronny Vasara-Hammare, Kuttainen
 
VAL TILL SAMETINGET
Guovssonásti
Du får bara markera en av dessa anmälda kandidater.
 
  1. Karin Vannar, Jokkmokk
  2. Per Mikael Utsi, Arjeplog
  3. Mariann Lörstrand, Arvidsjaur
  4. Dan Fjällman, Arjeplog
  5. Ellen Omma, Luleå
  6. Per Gunnar Harnesk, Porjus
  7. Anna Maria Andersson, Fällfors
  8. Per Olof Kuhmunen, Jokkmokk
  9. Mariann Nutti, Gällivare
  10. Nils Olof Omma, Fällfors
  11. Katarina Rassa, Jokkmokk
  12. Josef Pittja, Nattavaaraby
  13. Inger Hansson Omma, Göteborg
  14. Sigvard Pavval, Jokkmokk
 
VAL TILL SAMETINGET
Guovssonásti
Du får bara markera en av dessa anmälda kandidater.
 
  1. Lars Jon Allas, Kiruna
  2. Per Olof Nutti, Karesuando
  3. Marie Louise Allas, Kiruna
  4. Nils Petter Labba, Övre Soppero
  5. Carina Nutti Sikku, Nedre Soppero
  6. Bertil Unga, Idivuoma
  7. Inger Berit Vasara-Hammare Sara, Kautokeino
  8. Per Mikael Utsi, Arjeplog
  9. Britt Marie Päiviö Labba, Övre Soppero
  10. Per-Anders Nutti, Övre Soppero
  11. Ronny Vasara-Hammare, Kuttainen
  12. Lars Henrik Blind, Mertajärvi
  13. Per Olof Svonni, Jukkasjärvi
  14. Stig Allas, Kattuvuoma
  15. Per Ola Blind, Övre Soppero
 
VAL TILL SAMETINGET
Guovssonásti
Du får bara markera en av dessa anmälda kandidater.
 
  1. Inger Baer Omma, Tärnaby
  2. Marita Stinnerbom, Dikanäs
  3. Per Mikael Utsi, Arjeplog
  4. Anna-Marja Persson, Hosjöbotten
  5. Tomas Unga, Kiruna
  6. Kerstin Utsi, Arjeplog
  7. Lars Miguel Utsi, Arjeplog
  8. Elving Blind, Ammarnäs
  9. Marja-Kari Omma, Tärnaby
 
 
VAL TILL SAMETINGET
Jakt- och Fiskesamerna
Du får bara markera en av dessa anmälda kandidater.
 
  1. Håkan Jonsson, Sorsele
  2. Josefina Skerk, Student, Örbyhus
  3. Tommi Dahlström, Företagare, Stockholm
  4. Agneta Rimpi, Sköterska, Borås
  5. Mona Persson, Arjeplog
  6. Nicklas Klang, Arb.förmedlare, Jokkmokk
  7. Veronica Håkansson, Storuman
  8. Hilding Andersson, Företagare, Arjeplog
  9. Sten Wälitalo, Jukkasjärvi
  10. Elisabet Önnhall, Sköterska, Lycksele
  11. Dagny Töyrä, Vittangi
  12. Ronny Svarto, Snickare, Vardofjäll
  13. Peter Holmqvist, Nyland
  14. Börje Rydenfalk, Umeå
  15. Arne Töyrä, Vittangi
  16. Johan Wilhelmsson, Bureå
  17. Eskil Rubertsson, Storuman
  18. Majlis Karlsson, Högland
  19. Rolf Ohlsson, Arjeplog
  20. Johan Kitok, Porjus
  21. Nils Sarri, Kiruna
  22. Klas Göran Önnhall, Arbetsledare, Lycksele
  23. Ted Alvarsson, Ersmark
  24. Ruth Ingeborg Lövdahl, Storuman
  25. Rolf Rubertsson, Storuman
  26. Karl Wilhelmsson, Bureå
  27. Sune Johansson, Rätan
  28. Thorbjörn Riktig, Boden
  29. Rune Grönlund, Rundvik
 
VAL TILL SAMETINGET
Jakt- och Fiskesamerna
Du får bara markera en av dessa anmälda kandidater.
 
  1. Josefina Skerk, Student, Örbyhus
  2. Håkan Jonsson, Sorsele
  3. Agneta Rimpi, Sköterska, Borås
  4. Tommi Dahlström, Företagare, Stockholm
  5. Veronica Håkansson, Storuman
  6. Ronny Svarto, Snickare, Vardofjäll
  7. Elisabet Önnhall, Sköterska, Lycksele
  8. Peter Holmqvist, Nyland
  9. Majlis Karlsson, Högland
  10. Börje Rydenfalk, Umeå
  11. Ruth Ingeborg Lövdahl, Storuman
  12. Johan Wilhelmsson, Bureå
  13. Eskil Rubertsson, Storuman
  14. Klas Göran Önnhall, Arbetsledare, Lycksele
  15. Ted Alvarsson, Ersmark
  16. Rolf Rubertsson, Storuman
  17. Karl Wilhelmsson, Bureå
  18. Sune Johansson, Rätan
  19. Rune Grönlund, Rundvik
 
VAL TILL SAMETINGET
Jakt- och Fiskesamerna
Du får bara markera en av dessa anmälda kandidater.
 
  1. Nicklas Klang, Arb.förmedlare, Jokkmokk
  2. Mona Persson, Arjeplog
  3. Hilding Andersson, Företagare, Arjeplog
  4. Dagny Töyrä, Vittangi
  5. Sten Wälitalo, Jukkasjärvi
  6. Arne Töyrä, Vittangi
  7. Rolf Ohlsson, Arjeplog
  8. Johan Kitok, Porjus
  9. Nils Sarri, Kiruna
  10. Thorbjörn Riktig, Boden
 
VAL TILL SAMETINGET
Jakt- och Fiskesamerna
Du får bara markera en av dessa anmälda kandidater.
 
  1. Mona Persson, Arjeplog
  2. Nicklas Klang, Arb.förmedlare, Jokkmokk
  3. Dagny Töyrä, Vittangi
  4. Hilding Andersson, Företagare, Arjeplog
  5. Sten Wälitalo, Jukkasjärvi
  6. Arne Töyrä, Vittangi
  7. Rolf Ohlsson, Arjeplog
  8. Johan Kitok, Porjus
  9. Nils Sarri, Kiruna
  10. Thorbjörn Riktig, Boden
 
VAL TILL SAMETINGET
Jakt- och Fiskesamerna
Du får bara markera en av dessa anmälda kandidater.
 
  1. Håkan Jonsson, Sorsele
  2. Josefina Skerk, Student, Örbyhus
  3. Tommi Dahlström, Företagare, Stockholm
  4. Agneta Rimpi, Sköterska, Borås
  5. Ronny Svarto, Snickare, Vardofjäll
  6. Veronica Håkansson, Storuman
  7. Peter Holmqvist, Nyland
  8. Elisabet Önnhall, Sköterska, Lycksele
  9. Börje Rydenfalk, Umeå
  10. Majlis Karlsson, Högland
  11. Johan Wilhelmsson, Bureå
  12. Ruth Ingeborg Lövdahl, Storuman
  13. Eskil Rubertsson, Storuman
  14. Klas Göran Önnhall, Arbetsledare, Lycksele
  15. Ted Alvarsson, Ersmark
  16. Rolf Rubertsson, Storuman
  17. Karl Wilhelmsson, Bureå
  18. Sune Johansson, Rätan
  19. Rune Grönlund, Rundvik
 
 
VAL TILL SAMETINGET
Landspartiet Svenska Samer
Du får bara markera en av dessa anmälda kandidater.
 
  1. Lars-Erik Fjellström, Stockholm
  2. Erik-Oscar Oscarsson, Norsjö
  3. Carola Fjällström, Idre
  4. Tua Rydberg, Järpen
  5. Peter Loreman, Stockholm
  6. Kristina Bonta, Vindeln
  7. Nils Bohman, Tärnamo
  8. Margaretha Tellström, Jokksjaure
  9. Bernhard Israelsson, Lycksele
  10. Risstin Lasko, Öjebyn
  11. Sture Östergren, Mittibäcken
  12. Mari-Louise Bohman, Umeå
  13. Eva Jejlid, Östersund
  14. Sibylla Niemi, Pajala
  15. Kjell Persson, Sunne
  16. Anna-Karin Jejlid, Östersund
  17. Marcus Törngren, Tärnaby
  18. Agneta Norén, Stockholm
  19. Knut Persson, Lövlund
  20. Siv Stjärnbäck, Vindeln
  21. Noa Rydberg, Malmö
  22. Therese Fjellström, Göteborg
  23. Sven Axelsson, Umeå
  24. Peter Norén, Stockholm
  25. Leif Söderlund, Visby
  26. Anna Stjärnlöf, Sundsvall
  27. Ture Abrahamsson, Degernäs
  28. Ingemar Nilsson, Lycksele
  29. Thomas Rydberg, Järpen
 
 
VAL TILL SAMETINGET
Min Geaidnu Mijá Gäjnno Mijjen Geajnoe
Du får bara markera en av dessa anmälda kandidater.
 
  1. Sara Larsson, 32, Samhällsplanerare, Umeå/Klimpfjäll
  2. Hanna Sofie Utsi, 27, Student, Luleå
  3. Odd Willenfeldt, 41, Lärare, Tärnaby/Brändåsen
  4. Kristina Nordling, 36, Informatör, Malmö
  5. Helena Kuhmunen, 37, Kulturarbetare, Jokkmokk
  6. Lars Thomas Mangi, 24, Renskötare, Karesuando
  7. Inger Hellman, 49, Renköttsförädlare, Kraddsele
  8. Lis-Mari Hjortfors, 46, Etnolog, Koskullskulle
  9. Jörgen Stenberg, 36, Renskötare, Malå
  10. Mai Bohman, 56, Projektkoordinator, Burgfjäll/Junsele
  11. Per Erik Jonasson, 45, Renskötare, Vallbo
  12. Patricia Fjellgren, 32, Språkarbetare, Riddarhyttan
  13. Ingvar Labj, 48, Renskötare, Brändåsen
  14. Anders Nejne, 42, Ekonom, Östersund
  15. Therese Larsson, 25, Undersköterska, Umeå/Klimpfjäll
  16. Bertil Blind, 47, Renskötare, Övre Soppero
 
VAL TILL SAMETINGET
Min Geaidnu Mijá Gäjnno Mijjen Geajnoe
Du får bara markera en av dessa anmälda kandidater.
 
  1. Odd Willenfeldt, 41, Lärare, Tärnaby/Brändåsen
  2. Helena Kuhmunen, 37, Kulturarbetare, Jokkmokk
  3. Anna Inga, 37, Kiruna
  4. David Jonasson, 25, Språkvetare, Östersund/Borgafjäll
  5. Lis-Mari Hjortfors, 46, Etnolog, Koskullskulle
  6. Beatrice Stenman, 26, Studerande, Tierp
  7. Lars Jonas Kemi, 52, Renskötare, Idivuoma
  8. Mai Bohman, 56, Projektkoordinator, Burgfjäll/Junsele
  9. Aslak Christopher Forster, 21, Kiruna
  10. Edvin Rensberg, 63, Renskötare, Brändåsen
  11. Sonia Larsson, 68, Arkivarie, Köpmanholmen
  12. Per Wollberg, 52, Översättare, Lycksele
  13. Ida-Maria Kuhmunen, 29, Jokkmokk
  14. Leif Larsson, 64, Renskötare, Köpmanholmen
  15. Marie Klemetsson, 43, Nynäshamn
  16. Elsa Bonta Larsson, 72, Sjuksköterska, Runhällen
  17. Daniel Fjällberg, 34, Renskötare, Offerdal
 
VAL TILL SAMETINGET
Min Geaidnu Mijá Gäjnno Mijjen Geajnoe
Du får bara markera en av dessa anmälda kandidater.
 
  1. Kristina Nordling, 36, Informatör, Malmö
  2. Lars Thomas Mangi, 24, Renskötare, Karesuando
  3. Marita Granström, 51, Medicinsk sekreterare, Indal
  4. Inger Hellman, 49, Renköttsförädlare, Kraddsele
  5. Anna Inga, 37, Kiruna
  6. David Jonasson, 25, Språkvetare, Östersund/Borgafjäll
  7. Beatrice Stenman, 26, Studerande, Tierp
  8. Lars Jonas Kemi, 52 Renskötare, Idivuoma
  9. Jörgen Stenberg, 36, Renskötare, Malå
  10. Fia Kaddik, 45, Kulturgeograf, Jokkmokk
  11. Bertil Blind, 47, Renskötare, Övre Soppero
  12. Leif Larsson, 64, Renskötare, Köpmanholmen
  13. Daniel Fjällberg, 34, Renskötare, Offerdal
  14. Edvin Rensberg, 63, Renskötare, Brändåsen
  15. Markus Päiviö, 35, Järpen
  16. Patricia Fjellgren, 32, Språkarbetare, Riddarhyttan
 
 
VAL TILL SAMETINGET
Samerna
Du får bara markera en av dessa anmälda kandidater.
 
  1. Birger Nilsson
  2. Wivi-Anne Mulk
  3. Johannes Labba
  4. Solveig Rutfjäll
  5. Håkan Enoksson
  6. Anneli Jakobsson
  7. Lars J:sson Nutti
  8. Ulrika Stenvall
  9. Hilding Lundström
  10. Jill Nilsson
  11. Per-Gustav Labba
  12. Lovisa Lind
  13. Mikael Nilsson
  14. Kerstin Drugge
  15. Krister Gustavsson
  16. Katrina Lindqvist
 
VAL TILL SAMETINGET
Samerna
Du får bara markera en av dessa anmälda kandidater.
 
  1. Anders Kråik
  2. Alice Nilsson
  3. Mikael Jakobsson
  4. Annika Löfgren
  5. Robert Lindvall
  6. Gunnel Heligfjell
  7. Lars-Jonas Johansson
  8. Elisabeth Kråik
  9. Benny Lindh
  10. Anna Sara Stenvall
  11. Per-Jon Fjellgren
  12. Anita Drugge
  13. Torbjörn Rensberg
  14. Lovisa Lind
  15. Göran Magnusson
  16. Anneli Jakobsson
  17. Stellan Ingvarsson
  18. Jeanette Kråik
  19. Kennet Jakobsson
  20. Anita Olofsson
  21. Thomas Dorra
  22. Katrina Lindqvist
  23. Krister Gustavsson
  24. Ulrika Stenvall
  25. Robert Kråik
  26. Jill Nilsson
  27. Ingemar Njajta-Arnfjell
  28. Ingegärd Stenvall
  29. Anta Hilje
  30. Inger E Jansson
  31. Mikael Nilsson
  32. Annette Jonsson
  33. Kerstin Drugge
  34. Solveig Rutfjäll
 
VAL TILL SAMETINGET
Samerna
Du får bara markera en av dessa anmälda kandidater.
 
  1. Katarina Sevä
  2. Börje Allas
  3. Charlotta Svonni
  4. Erik Fankki
  5. Marianne Marainen
  6. Yngve Mannela
  7. Kerstin Åsén
  8. Nils-Erik Pittja
  9. Elin Baer
  10. Simon Wetterlund
  11. Moa Sara Marakatt
  12. Håkan Enoksson
  13. Edit Svakko
  14. Hilding Lundström
  15. Iréne Länsman
  16. Roger Rimpi
  17. Roland Snell
  18. Mattias Mannela
  19. Lars W Svonni
  20. Bengt Sevä
 
VAL TILL SAMETINGET
Samerna
Du får bara markera en av dessa anmälda kandidater.
 
  1. Anders Kråik
  2. Charlotta Svonni
  3. Börje Allas
  4. Katarina Sevä
  5. Mikael Jakobsson
  6. Alice Nilsson
  7. Erik Fankki
  8. Elisabeth Kråik
  9. Robert Lindvall
  10. Marianne Marainen
  11. Lars-Jonas Johansson
  12. Kerstin Åsén
  13. Per-Jon Fjellgren
  14. Annika Löfgren
  15. Håkan Enoksson
  16. Gunnel Heligfjell
  17. Simon Wetterlund
  18. Jeanette Kråik
  19. Nils-Erik Pittja
  20. Ulrika Stenvall
  21. Benny Lindh
  22. Moa Sara Marakatt
  23. Torbjörn Rensberg
  24. Inger E Jansson
  25. Hilding Lundström
  26. Elin Baer
  27. Yngve Mannela
  28. Edit Svakko
  29. Göran Magnusson
  30. Anna Sara Stenvall
  31. Stellan Ingvarsson
  32. Anita Drugge
  33. Roland Snell
  34. Lovisa Lind
  35. Kennet Jakobsson
  36. Iréne Länsman
  37. Roger Rimpi
  38. Ingegärd Stenvall
  39. Thomas Dorra
  40. Jill Nilsson
  41. Robert Kråik
  42. Katrina Lindqvist
  43. Anta Hilje
  44. Kerstin Drugge
  45. Mikael Nilsson
  46. Solveig Rutfjäll
  47. Krister Gustavsson
  48. Anneli Jakobsson
  49. Ingemar Njajta-Arnfjell
  50. Annette Jonsson
  51. Mattias Mannela
  52. Anita Olofsson
  53. Lars W Svonni
  54. Lars J:sson Nutti
  55. Johannes Labba
  56. Wivi-Anne Mulk
  57. Birger Nilsson
  58. Per-Gustav Labba
  59. Bengt Sevä
 
 
VAL TILL SAMETINGET
Sámiid Riikkabellodat Samelandspartiet
Du får bara markera en av dessa anmälda kandidater.
 
  1. Ingrid Inga, Jokkmokk
  2. Sylvia Simma, Östersund/Idivuoma
  3. Christina Åhrén, Nordankäl
  4. Lars-Anders Baer, Jokkmokk
  5. Margret Fjellström, Studsviken/Kittelfjäll
  6. Michael Teilus, Knivsta
  7. Jörgen Jonsson, Foskros/Idre
  8. Lars-Gunnar Simma, Idivuoma
  9. Paulus Kuoljok, Porjus
  10. Barbro Poggats, Kiruna
  11. Torkel Stinnerbom, Kittelfjäll
  12. Lars-Markus Kuhmunen, Stockholm
  13. Britt Sparrock, Valsjöbyn
  14. Ann-Christin Blind, Arjeplog
  15. Anders Nutti, Göteborg
  16. Kjerstin Valkeapää, Mittådalen
  17. Stefan Länta, Jokkmokk
  18. Niklas Jannok, Gällivare
  19. Mariana Leutwiler, Rönninge
  20. Per-Gustaf Idivuoma, Lanavaara
  21. Sylvia Sparrok, Järpen
  22. Sven-Olof Wasara, Karesuando
  23. Lars-Olof Baer, Dikanäs
  24. Mia Emanuelsson, Arjeplog
  25. Anna-Marja Kaddik, Kroksjö
  26. Johannes Marainen, Skepplanda
  27. Britta Marakatt Labba, Kiruna
  28. Birgitta Andersson, Tärnaby
  29. Jan-Olov Winka, Tärnaby
  30. Åsa Larsson, Övre Soppero
  31. Thomas Nejne, Klimpfjäll
  32. Sylvia Blind, Jokkmokk
  33. Lars Pittja, Gällivare
  34. Nils-Jonas Persson, Ammarnäs
  35. Greta Kaddik, Norrköping
  36. Per Anders Vannar, Jokkmokk
  37. Anett Hotti, Karesuando
  38. Anton Åhrén, Hamar
  39. Marianne Persson, Valsjöbyn
  40. Nils-Johan Utsi, Porjus
  41. Niila Inga, Kiruna
  42. Jessica Andersson, Mittådalen/Funäsdalen
  43. Guttorm Simma, Idivuoma
  44. Inger Klemensson, Gällivare
  45. AnnMaj Kuoljok Albinsson, Jokkmokk
  46. Arild Skaltje, Muorjevare/Gällivare
  47. Jon Emanuelsson, Ammarnäs
  48. Thomas Kråik Kristofersson, Borgafjäll
  49. Rolf Inga, Krokvik/Kiruna
  50. Nils-Henrik Åhrén, Inviken
  51. Per-Ola Blind, Vittangi
  52. Kenneth Pittja, Nattavara
  53. Pär-Mikael Åhrén, Blåsjöfallet
  54. Dag Skum, Purnuvaara/Gällivare
 
VAL TILL SAMETINGET
Sámiid Riikkabellodat Samelandspartiet
Du får bara markera en av dessa anmälda kandidater.
 
  1. Margret Fjellström, Studsviken/Kittelfjäll
  2. Jörgen Jonsson, Foskros/Idre
  3. Lars-Olof Baer, Dikanäs
  4. Britt Sparrock, Valsjöbyn
  5. Torkel Stinnerbom, Kittelfjäll
  6. Kjerstin Valkeapää, Mittådalen
  7. Anna-Marja Kaddik, Kroksjö
  8. Mia Emanuelsson, Arjeplog
  9. Jan-Olov Winka, Tärnaby
  10. Marianne Persson, Valsjöbyn
  11. Nils-Jonas Persson, Ammarnäs
  12. Nils-Henrik Åhrén, Inviken
  13. Jon Emanuelsson, Ammarnäs
  14. Åsa Larsson, Övre Soppero
  15. Birgitta Andersson, Tärnaby
  16. Thomas Kråik Kristofersson, Borgafjäll
  17. Sylvia Sparrok, Järpen
  18. Thomas Nejne, Klimpfjäll
  19. Anton Åhrén, Hamar
  20. Pär-Mikael Åhrén, Blåsjöfallet
  21. Jessica Andersson, Mittådalen/Funäsdalen
 
VAL TILL SAMETINGET
Sámiid Riikkabellodat Samelandspartiet
Du får bara markera en av dessa anmälda kandidater.
 
  1. Paulus Kuoljok, Porjus
  2. Bror Saitton, Kiruna
  3. Ann-Christin Blind, Arjeplog
  4. Barbro Poggats, Kiruna
  5. Lars-Gunnar Simma, Idivuoma
  6. Anders Nutti, Göteborg
  7. Britta Marakatt Labba, Kiruna
  8. Niklas Jannok, Gällivare
  9. AnnMaj Kuoljok Albinsson, Jokkmokk
  10. Lars-Markus Kuhmunen, Stockholm
  11. Niila Inga, Kiruna
  12. Per Anders Vannar, Jokkmokk
  13. Sylvia Blind, Jokkmokk
  14. Sven-Olof Wasara, Karesuando
  15. Per-Ola Blind, Vittangi
  16. Inger Klemensson, Gällivare
  17. Lars Pittja, Gällivare
  18. Anett Hotti, Karesuando
  19. Nils-Johan Utsi, Porjus
  20. Arild Skaltje, Muorjevare/Gällivare
  21. Guttorm Simma, Idivuoma
  22. Rolf Inga, Krokvik/Kiruna
  23. Kenneth Pittja, Nattavara
  24. Greta Kaddik, Norrköping
  25. Dag Skum, Purnuvaara/Gällivare
  26. Stefan Länta, Jokkmokk
  27. Per-Gustaf Idivuoma, Lanavaara
  28. Johannes Marainen, Skepplanda
 
 
VAL TILL SAMETINGET
Solidaritet
Du får bara markera en av dessa anmälda kandidater.
 
  1. Ulf Nårsa, Journalist, Piteå
  2. Karl-Göran Hansson, Fiskelapp, Henriksfjäll
  3. Henry Cruz, Fiskelapp, Tärnaby
  4. Henning Rankvist, Ingenjör, Västerås
  5. Robert Lundqvist, Skogsarbetare, Henriksfjäll
  6. Sten Söderhagen, Ingenjör, Gånghester
  7. Jan Larsson, Lapp, Jokkmokk
 
 
VAL TILL SAMETINGET
Vuovdega-Skogssamerna
Du får bara markera en av dessa anmälda kandidater.
 
  1. Helena Dådring, Ljungbyhed
  2. Stefan Mikaelsson, Rödingsträsk
  3. Helena Morén, Umeå
  4. Carl-Gustaf Lundgren, Arvidsjaur
  5. Marina Nilsson Ederlöv, Vännäsby
  6. Per Labba, Övre Soppero
  7. Agneta Silversparf, Boden
  8. Johan Skogsfeldt, Purnu
  9. Sonja Lindman, Arvidsjaur
  10. Jan Rannerud, Malå
  11. Mona Gadd, Söråker
  12. Jonas Stenberg, Arvidsjaur
  13. May-Britt Öhman, Aspudden
  14. Martin Lundgren, Arvidsjaur
  15. Susann Larsson, Boden
  16. Michael Eriksson, Forsträskhed
  17. Thomas Stenlund, Malå
  18. Elise Tullnär Nilsson, Jokkmokk
  19. Pierre Åhrén, Hägersten
  20. Eva Persson, Överkalix
  21. Tina Eriksson, Forsträskhed
  22. Per-Erik Kemi, Nattavaara
  23. Sara Westblad, Göteborg
  24. Matz Sandström, Sjömarken
  25. Helena Bergström, Göteborg
  26. Seth-Ivan Eriksson, Forsträskhed
  27. Majvor Massa Eriksson, Helsingborg
  28. Lars-Henrik Stokke, Kåbdalis
  29. Bernhard Stenvall, Arvidsjaur
  30. Anders Persson, Purnu
 

http://www.val.se